Vyžeňte nudu a chaos z úzké zahrady

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Možná jste si už nejednou lámali hlavu nad tím, jak se dá na omezeném a velmi úzkém prostoru malých zahrad vytvořit ukázková výsadba, která by nepůsobila svázaným, ba až skličujícím dojmem. Je to sice složitější, ale […]

Možná jste si už nejednou lámali hlavu nad tím, jak se dá na omezeném a velmi úzkém prostoru malých zahrad vytvořit ukázková výsadba, která by nepůsobila svázaným, ba až skličujícím dojmem. Je to sice složitější, ale jde to.

 

Úzká zahrada s trávníkem uprostřed a s malými záhony po stranách působí skličujícím dojmem – vypadá totiž ještě užší, než ve skutečnosti je, a chybí jí dynamika. Dojem úzké dlouhé nudle eliminujete, když zpředu, například z terasy, zabráníte výhledu až na její konec. Je-li za vaším domem úzký pozemek, jaký vídáme například v řadových zástavbách, nejlépe uděláte, když ho příčně rozdělíte na několik částí. Můžete to provést pomocí živých plotů, oblouků s popínavými rostlinami, paravány nebo rozložitějšími křovinami. Jednotlivé části však musejí být různě velké. Případně můžete z bočních záhonů nechat vybíhat jakési poloostrovy, do nichž vysadíte větší kvetoucí či tvarované keře – ty prostor opticky rozdělí. V zahradě se dá vytvořit i několik různých výškových úrovní, to však už patří mezi dražší řešení.

Najednou je i úzká zajímavá  
V úzké zahradě udělají velkou službu i drobnosti – například plastika či zvonkohra. Všeho však s mírou! Obzvlášť menší úzké zahradě může příliš mnoho detailů uškodit. Zároveň je nutno dát pozor, aby všechny detaily nebylo vidět z jediného místa.

Ani v úzké zahradě přitom nezapomínejte na styl, který se hodí k místu a domu: na venkově a u starších budov vyniknou volné a obloukové linie záhonů, ve městech a u moderních domů zase precizní geometrické záhony či vydlážděné plochy. Cestičky by v úzkých zahradách nikdy neměly vést přímo. Měly by být klikaté nebo zajímavě lomené (hlavně v moderních zahradách), případně je zkuste nahradit nepravidelně rozmístěnými nášlapnými deskami. Dlouhé trávníky v úzkých prostorech nepůsobí přirozeně, raději se jich vzdejte. Lépe budou vypadat záhony střídané s plochami vysypanými štěrkem nebo drcenou kůrou, místo trávníku se dají využít i půdopokryvné trvalky a dřeviny (pachysandra, zimostráz, břečťan, skalník). Do štěrkových ploch můžete vysadit zelené koberečky některých trvalek (mateřídouška, flox, hvozdíky) – je to působivé a zároveň to opticky rozšíří úzký prostor. Pěkné mohou být i vodní plochy, chybět by neměla ani část se zahradním nábytkem či alespoň lavičkou. Nemusíte se bát ani vyvýšených záhonů, usnadní vám práci, a navíc jsou momentálně trendové.

Pokud zeleň pěstujete v nízké úrovni, zahrada bude dostatečně pestrá a neztratí na ploše. Vznikne dojem velkolepé rozmanitosti druhů a barev. Plicník se skvrnitými listy, vždyzelený jasmín a zakrslý kultivar túje – to jsou rostliny, jimž nepřekáží úzký prostor.   Pestrobarevnému letničkovému záhonu dominuje krásenka zpeřená, která kvete po celé léto. 

Jaké květiny sluší štíhlým zahradám?
Výběr rostlin pro úzký prostor by se měl odvíjet i od podmínek konkrétního stanoviště – některé porostou na slunci, jiné v polostínu, další v kyselé či zásadité, suché nebo vlhké půdě. Nejlepší jsou nenáročné druhy, které jsou po celý rok atraktivní a jejich vzhled se zároveň mění. V záhoně by se měly určitě objevit kvetoucí trvalky, letničky, cibuloviny nebo okrasné keře (růže na kmíncích). V malé zahradě stačí jen několik zajímavých rostlin, které necháte vyniknout – zkuste se soustředit i na reprezentativní rostliny, například vždyzelený zimostráz, dobře vypadají i malé stromy a jejich kultivary s kompaktní kulovitou korunkou (katalpy, javory, akáty). Ve venkovské a volné výsadbě by mělo být zakomponováno více druhů pestře kvetoucích rostlin (mohou být barevně laděné tón v tónu), v moderní se zaměřte na méně druhů s vyšší sadařskou hodnotou, případně na různé odstíny zelené, které jsou nyní obzvlášť populární. Efektní je vysazené rostliny kombinovat s těmi, které rostou ve vegetačních nádobách. Velmi pěkné jsou i výsadby vysokých bambusů či některých okrasných trav – když je podsvítíte, vytvoříte velkolepý efekt, především s vysokou zdí v pozadí.

Podmínky pro ploty
Úzké zahrady mohou ohraničovat živé ploty (výborně tlumí hluk a filtrují prach) nebo dřevěné lamelové paravány s popínavými dřevinami (břečťan či sezonní povíjnice), před nimi lze vytvořit malé záhony. Při výsadbě takových záhonů je důležité obohatit půdu o kvalitní humus či zahradnický substrát. Živé ploty totiž odčerpávají většinu živin z půdy a vysazené rostliny by mohly živořit – jejich listy by byly menší a nekvetly by. Živé ploty často odebírají z půdy i vláhu (ptačí zob), proto do jejich blízkosti volte spíše nenáročné suchomilné rostliny a okrasné trávy.

Více živin i vláhy budou mít úzké záhony u dřevěných či pletivových plotů. Na záhonu širokém 30 až 50 cm môžete pěstovat pěkně kvetoucí letničky, trvalky a růže, majestátní trsy okrasných trav či hlíznaté rostliny (dosny a jiřiny). Výhodné je kombinovat nízké druhy s vysokými, záhon potom působí dynamicky a opticky oddělí zahradu od okolí. Použijete-li jen nižší druhy, zahrada ztratí intimitu a záhon nebude lákavý. Vše ale musí mít svůj prostor, jinak nevynikne žádná z rostlin. Do dlouhých úzkých záhonů si vyberte čtyři pět druhů, které se budou opakovat. Vždy vysaďte alespoň tři kusy z jednoho druhu, výsadba tak nebude působit nudně, ale ani chaoticky.

Úzké pásy, vhodné pro výsadby, nebývají jen u plotů, ale i v předzahrádkách či u vjezdů do garáže. Tato místa však bývají suchá.  

Trvalkový záhon s listy v různých odstínech zelené – současná populární kombinace. Dominantně působí andělika. Prostor oživí i včleněný vodní prvek. Fuchsie pěstovaná ve tvaru stromku a pod ní begonie – ideální kombinace na úzký záhon ve stinné zahradě

Moderní atria
Zvláštní kapitolou jsou úzká atria. Nejčastěji se vyskytují u moderních městských domů, a proto je lepší zvolit sem buď minimalistickou výsadbu (méně rostlinných druhů), nebo vytvořit záhony geometrických tvarů a osadit je pouze jedním rostlinným druhem, který upoutá zajímavě zbarvenými listy, netradičním habitem či pěknými květy. Zkuste záhony navzájem kombinovat, výsledek vás jistě překvapí. Místo tu mohou dostat dlouho kvetoucí trvalky (kakosty, šanta, rudbekie), letničky (například netýkavky), cibuloviny (například okrasné česneky) i různé druhy okrasných trav (vousatec, kostřavy, ostřice). V úzkém atriu je lepší vysázet pomalu a kompaktně rostoucí druhy než ty, které rostou velmi rychle. Určitě totiž nepotřebujeme, aby se z tohoto prostoru stala už v prvním roce neproniknutelná džungle. Výhodné je vybrat nenáročné rostliny, které po větší část vegetačního období vyžadují jen minimální péči (například kapraďorosty, funkie, dlužichy, bergénie, juky, svatolíny či levandule). V moderním atriu se nebojte rostliny kombinovat i s netradičními materiály, například s kovem, sklem nebo plastem, s úspěchem můžete využít i rostliny v nádobách (funkie, hortenzie, letničky) či vodní prvky.

TEXT: Daniel Košťál
FOTO: Daniel Košťál, Dano Veselský

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bergenie břečťan popínavý flox fuchsie funkie krásenka šanta zahrada Zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze