Zdroj: istock

Výživné domácí hnojivo si můžete rychle a jednoduše vyrobit zcela zdarma

23. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Domácí kompostový čaj je čistě přírodní „krmivo“ pro rostliny, kterému se mezi pěstiteli říká také tekuté zlato. A je k tomu dobrý důvod. Kompostový čaj vyrobíte snadno jen ze dvou jednoduchých ingrediencí (kompost a voda) a podpoří růst nejen okrasných rostlin a zeleniny, ale také keřů a stromů. Úplně ideální je, pokud máte vlastní kvalitní kompost. Potom si můžete toto silné organické hnojivo vyrobit zcela zdarma.

Jak funguje kompostový čaj

Kompost je plný přírodních živin, které podporují růst a zdraví rostlin. Když se vyluhují do vody, lze je snadno aplikovat a fungují rychle – přirozeným způsobem podpoří růst plodin. Kompostový čaj funguje dvojím způsobem. Nejenže dodává živiny přes kořeny rostliny, ale také přes listy v procesu známém jako listová absorpce.

Kompost v zahradě

Zdroj: istock

Jak si vyrobit kompostový čaj

Potřebujete 20 litrovou nádobu, vodu, cedník, míchací hůlku a několik lopatek hotového kompostu. Dole nádoby dejte kompost, měl by vyplnit zhruba třetinu.

Přečtěte si také:
Poklad ukrytý v kompostu

Pokud nemáte vlastní, použijte koupený, pak naplňte nádobu vodou tak, aby sahala asi 2 centimetry od vrchu nádoby. Používejte destilovanou vodu, abyste se vyhnuli chlóru a jiným chemikáliím nebo dešťovou vodu ze sběrných nádrží.

Muž s hnojem na furiku

Zdroj: istock

Kompost několikrát denně promíchejte, abyste pomohli vniknutí živinám do vody a zároveň přidali kyslík. Toto provzdušňování vody a míchání kompostu pomáhá uvolňovat živiny kompostu do vody – je to proces podobný namáčení čajového sáčku, aby se do vody uvolnilo více čaje.

Přečtěte si také:
Jak si prodloužit krásu zahrady na celý rok

Pokračujte v míchání několikrát denně během pěti dnů. Po pěti dnech bude směs vody a kompostu připravena k použití. Potom kompostovou směs jednoduše přeceďte pomocí cedidla. Použitý kompost hoďte zpět k ostatnímu kompostu a promíchejte, tekutinu si uložte jako hotový kompostový čaj. Skladovat jej můžete několik týdnů, ale měl by být uzavřen a mimo přímé sluneční záření.

Kompostový čaj

Zdroj: istock

Jak používat kompostový čaj

Kompostový čaj je výborný pro podporu zdraví a růstu rostlin v nádobách a v závěsných košících. Stačí je během aktivního růstu zalít čajem každých 5 až 7 dní. Toto domácí hnojivo je perfektním přírodním hnojivem i pro zeleninové rostliny. Na osázené sazenice jej aplikujte každé dva týdny. „Čajem“ můžete také jemně porosit i listy rostlin nebo je postříkejte z nádoby s rozprašovačem. To pomůže rostlinám absorbovat živiny i přes listy.

Kompostový čaj

Zdroj: istock

Kromě zeleninových a kontejnerových rostlin je kompostový čaj skvělou posilou také pro jednoleté okrasné záhony a trvalky. Podobně jako na zeleninu, i na okrasné rostliny aplikujte kompostový čaj každý druhý týden, aby byly rostliny zásobovány stálým přísunem živin.

Přečtěte si také:
8 kroků k nové zahradě: na co si dát pozor a co všechno může ztížit následnou údržbu

Tak jako při polévání, i při hnojení tímto způsobem je nejlepší aplikovat kompostový čaj na rostliny brzy ráno nebo podvečer, kdy slunce nesvítí naplno.

Sabína Zavarská

Zdroj: oldworldgardenfarms.com

Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: ekologicky hnojeni hnojivo kompostování Výroba kompostu
Sdílejte článek

Diskuze