Zdroj: Schüco CZ

Zahrada k celoročnímu využití

13. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Slunné letní dny jsou sice za námi, se zimní zahradou však pohoda nekončí. Z proskleného prostoru máte v průběhu celého roku možnost pozorovat okolní měnící se přírodu. Čas strávený v zimní zahradě se s pobytem v klasické zděné místnosti v podstatě nedá srovnávat.

Nemusí se přitom jednat pouze o úložiště květin, zimní zahrady stále častěji slouží k celoročnímu užívání, obvykle ve spojení s různými relaxačními aktivitami, ideálně třeba s umístěním vířivky. Nadčasově řešené konstrukce zaručují příjemné klima, bezpečí, komfortnější bydlení a z toho plynoucí přidanou hodnotu pro nemovitost.

Zdroj: Schüco CZ

Z architektonického i uživatelského hlediska jsou atraktivní hliníkové konstrukce, sestavené ideálně z tepelně izolovaných profilů štíhlých linií s možností výběru odstínu a funkčního provedení. Hliník je trvanlivý, pevný a nenáročný na údržbu. Častou alternativou jsou konstrukce ze dřeva, které však vyžadují pravidelnou poctivou údržbu, navíc cenově jsou projekty ze dřeva a hliníku téměř srovnatelné. Výplňové prvky do svislých částí lze osadit také profily z plastu, avšak pro konstrukce střech je plast nevhodný. Hlavní nevýhodou polykarbonátových střech je především jejich barevná nestálost, kondenzace vlhkosti uvnitř komůrek a následný vznik plísní či mechů, nepříjemná je také hlučnost například při dešti a větru.

Zdroj: Schüco CZ

Důležitá je vhodná orientace

Zimní zahrada rozšiřuje obytný prostor a zajišťuje celoroční přísun přirozeného světla. Velkoformátový skleněný plášť však funguje i jako zásobník kumulující sluneční teplo, čímž snižuje spotřebu tepla dodávaného z konvenčního topného systému. Ideální je nasměrování na jihovýchod nebo jihozápad, tato orientace zajistí absenci přímého slunečního záření v odpoledních hodinách. Jižně otočená zimní zahrada disponuje po celý rok dostatkem tepla a světla, avšak vyplatí se zvolit speciální tónovaná skla nebo kvalitní stínicí techniku. Zimní zahrady orientované na sever bývají naopak studené a stinné, řešením je termoizolační sklo a speciální izolace stěn a podlah, díky kterým se promění v příjemné zázemí. Na východ postavené zahrady jsou v ranních hodinách zalité sluncem, při použití vhodného zasklení lze teplo udržet až do odpoledne. Západní strana přináší dostatek světla v podvečerních hodinách.

Zdroj: Schüco CZ

Kvalitní konstrukce nejenže rozšiřují obytný prostor, do kterého vnášejí více denního světla, v chladných měsících zároveň snižují závislost na externích zdrojích vytápění. Samy prosklené stěny fungují jako významná zásobárna energie ze slunce. Pokud však chcete zimní zahradu užívat celoročně, je třeba myslet na vhodný topný systém. Dnešní konstrukce bývají vybaveny vlastním systémem vytápění, řešeným nejčastěji podlahovým topením. U konstrukcí napojených přímo na rodinný dům lze teplo čerpat z okolních místností. Správně zvolenou kombinací tepelně izolovaných profilů, zasklení, stínění a orientace zimní zahrady se vyhnete přehřívání prostoru v létě a úniku tepla v zimě.

Zdroj: Schüco CZ

Nenáročná údržba

Základem je standardní péče jako u klasických oken. Pohybové části je dobré udržovat v čistotě a chránit před hrubým znečištěním. V zimě je důležité čistit žlab a funkční svod, na střeše nenechávat nadměrné množství sněhu. „Přehřívání prostoru v letních měsících jednoduše zamezíte použitím vhodné stínicí nebo ventilační techniky, například markýz, žaluzií, tónovaných skel s vysokým reflexním stupněm či ventilačních systémů,“ uvádí tip Ing. Petr Herynek ze společnosti Schüco CZ.

Zdroj: Schüco CZ

Konstrukce mohou být vybaveny standardními dvojskly nebo trojskly, bezpečnostním sklem nebo již zmiňovaným protislunečním zasklením. I zde je na výběr několik variant, od klasických otvíravých oken s možností otevření a ventilace přes posuvné dveře s mechanickým ovládáním i elektrickým pohonem až po shrnovací dveře s možností maximálního otevření. Velikosti otvíravých elementů musejí být vždy posouzeny z hlediska konstrukce střechy a jejího zatížení. „U jednodušších konstrukcí zákazníkům doporučujeme inovovaný systém zimních zahrad Schüco CMC 50, pro složitější zimní zahrady pak Schüco FW 50+WI. Oba hliníkové systémy jsou tepelně izolované (s přerušením tepelného mostu) a zajišťují bezproblémový odvod kondenzátu ze zasklívacího systému do venkovního prostředí. Konstrukce jsou kompatibilní s velkoformátovými posuvnými či shrnovacími systémy Schüco,“ dodává Petr Herynek. Upozorněme proto ještě na paralelně posuvný a sklopný systém PASK či elektrický posuv e-slide, oba systémy přispívají k pohodlnému a bezproblémovému otevírání i velkých těžkých křídel.

Zdroj: Schüco CZ

Profily Schüco jsou velmi dobře zabezpečené, kompatibilní s automatizovanými systémy, zimní zahradu tak bez komplikací napojíte na centrální řízení rodinného domu. V nabídce je výběr tvarů, barev i funkčních vlastností. Profily systému CMC 50 se vyznačují výbornými hodnotami tepelné izolace vnitřní nosné konstrukce i dílčích profilů, dle preferencí lze dosáhnout až hodnoty Uf HI-krokví < 1,0 W/m2K. Úzké pohledové šířky střešních profilů ručí za maximální dopad světla do interiéru zahrady. K úplnému vnitřnímu komfortu chybí upozornit na kvalitní osvětlení. Elegantním a velmi efektivním řešením je zabudování bodových světel přímo do střešní konstrukce zimní zahrady.

Pro více informací navštivte www.schueco.cz.

ZDROJ: PR článek a fotografie společnosti Schüco CZ

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bezpečnostní dveře dům bez střechy dveře do domu péče stínění oken vlhkost domu vlhkosti v bytě zimni zahrady
Sdílejte článek

Diskuze