Zahrada za pár drobných

02. 05. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Za krásnou zahradou nemusí být vždy jen mnoho peněz. Okolí vašeho domu se může stát nádherným aúčelným místem, aniž by rodinný rozpočet příliš utrpěl. Apokud byste přece jen namítali, že nemálo stojí iběžná péče ozahradu, máme pro vás několik triků, jak ina ní ušetřit.

Toto téma je nanejvýš aktuální především dnes, kdy ceny energie, vody aostatních důležitých ingrediencí, jako jsou hnojiva, substráty apostřiky, na rozdíl od platů rostou. Majitele zahrad to přirozeně svádí kšetření, šetření na nesprávném místě se však může na zahradě nepěkně odrazit. Šetřit tedy ano, jde však oto, kde ajak…

Elektrická energie
Přestože se jí tu nespotřebuje tolik jako vdomě, můžete ivzahradě šetřit elektrickou energií. Dobře si například rozmyslete, zda je nevyhnutelné vzít do ruky elektrické nářadí, nebo si vystačíte smechanickým. Například kratší živý plot můžete klidně ostříhat sice pracnějším, ale zato šetrnějším způsobem – nůžkami na živý plot.

Ušetřit můžete také tím, když místo klasických zahradních svítidel použijete solární – světlo tak budete mít prakticky zadarmo. Dnes je vnabídce mnoho zajímavých ipěkných solárních svítidel, jejichž cena není vysoká amůžete je umístit kdekoliv podle potřeby azase je podle potřeby ipřemístit, protože nepotřebují rozvody ani vypínače. Jejich světlo nebývá příliš intenzivní, výborně však poslouží například kosvětlení chodníků. Princip fungování solárních svítidel je jednoduchý: solární (fotovoltaický) článek asi za 5 hodin nabije baterii (stačí mu ktomu rozptýlené denní světlo, nepotřebuje přímé slunce) apo setmění se díky světelnému senzoru lampa rozsvítí.

Dešťová voda
Mnohé majitele zahrad trápí vysoké účty za vodu. Ikdyž nemáte studnu, existuje způsob, jak výrazně snížit spotřebu vody zveřejného vodovodu. Stačí využít to, co se nabízí – dešťovou vodu. Ta je navíc díky svému pH velmi vhodná kzalévání rododendronů, azalek, vřesů, hortenzií adalších kyselomilných avlhkomilných rostlin (akdyž ji nebudete odvádět do kanalizace, ušetříte také na stočném). Dešťovou vodu můžete svést trubkami přímo do záhonů nebo, jak je to vnašich končinách vžito, sbírat do sudů či zabudovaných nádrží apoužít později. Využívání dešťové vody je výborná možnost ke snížení nákladů na zalévání zahrady, která má před sebou velkou perspektivu, je však potřeba se naučit svodou ilépe hospodařit. Například zalévat vlétě vpravé poledne je to nejhorší, co můžete udělat, ato nejen zhlediska úspor. Voda se téměř okamžitě vypaří zpovrchu půdy ajen málo se jí dostane až ke kořenům rostlin, nemluvě otom, že kapky působí na listech jako malé lupy aslunce je tak může viditelně poškodit. Zalévat je proto nutné buď ráno, nebo večer – tehdy se voda dostane hluboko do půdy. Chcete-li snížit výdaje za vodu, nevybírejte si rostliny náročné na její přísun – hortenzie, netýkavky, letničky apodobně. Vyplatí se též záhony strvalkami, letničkami adřevinami mulčovat drcenou kůrou. Výrazně se tím sníží vypařování aani plevele tu nebude růst tolik.

Nákup rostlin
Ani nákup zahradních rostlin dnes není levnou záležitostí. Jestli chcete mít pěknou zahradu, ale nemáte peněz nazbyt, jistě vám přijde vhod současný trend – méně je více. Vduchu tohoto principu si můžete do zahrady vysadit méně rostlinných druhů, které jsou nenáročné, apřitom působí reprezentativně. Všeobecně jsou levnější rychle rostoucí aběžné druhy, naopak neobvyklé aexotické exempláře bývají nesrovnatelně dražší. Udřevin dáte méně peněz za mladé rostliny, za velké stromy naopak podstatně více (chcete-li ušetřit, soustřeďte se na malé exempláře). Nejdražší bývá většinou nákup letniček – ty je totiž nutné vysazovat každoročně. Naproti tomu například trvalky či cibuloviny vydrží na jednom místě mnoho let.

Budete-li chtít mít zahradu plnou kvetoucích letniček, rozhodně neušetříte ani zdalších důvodů – předpokladem bohaté násady květů je totiž pravidelná zálivka, přihnojování akvalitní substrát. Za poměrně málo peněz se dají obstarat krásné trvalky ikeře, jen je třeba občas vybírat podle doporučení prodavačů vzahradnictvích apodle jmenovek – levnější jsou totiž jedinci, kteří právě nekvetou. Apo sezoně můžete natrefit ina rostliny za vskutku atraktivně snížené ceny. Mnoho rostlin si můžete obstarat itak, že si je sami rozmnožíte (výsevem, odřezky apodobně) nebo si něco přinesete od sousedů, případně ztržišť, kde je toto zboží obvykle levnější. Nejdražší (ataké nejrizikovější) je využívání zásilkových služeb.

Pozor na postřiky
Vyplatí se například zjistit si, které rostliny jsou vhodné do podmínek vaší zahrady akteré ne – jinak hrozí, že budete muset pravidelně vyhazovat vyhynulé jedince ana jejich místo kupovat nové anové, což se šetřením opravdu nemá nic společného. Je potřeba si dát pozor ina to, zda kupujete druhy rezistentní proti chorobám aškůdcům. Postřiky jsou dnes totiž nezanedbatelnou investicí. Dobrou zprávou je, že nabídka osiv květin izeleniny, které jsou odolné proti chorobám aškůdcům, se stále rozšiřuje.

Zajímavou formou úspory je také využití kompostové zeminy kpřihnojování trávníků či záhonů. Jedinou investicí bude obstarání kompostéru (iten si však můžete vyrobit vlastnoručně zdostupných materiálů). Kromě toho musíte počítat už jen stím, že je pro něj nutno vzahradě vyčlenit místo. Díky kompostování získáte hodnotný humus, který půdu provzdušní azároveň obohatí oživiny, anavíc se ekologicky zbavíte většiny zahradního odpadu.

TEXT: Daniel Košťál
FOTO: autor aIKEA

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: rostliny starostlivost zahrada
Sdílejte článek

Diskuze