Založte si nový trávník: Je lepší klasický výsev anebo koberec?
Pokud jste se rozhodli pro vybudování krásného trávníku, v zásadě máte dvě možnosti. Buď položíte hotový koberec, nebo trávník vysejete. Která možnost je však lepší?
Každý způsob má své výhody i nevýhody, hodně záleží na tom, jaký trávník zakládáte a zda jste ochotni počkat si na výsledek. Pustit se do této činnosti můžete svépomocí nebo využijte osvědčenou zahradnickou firmu, objednejte si ji ale v předstihu. Při dodržení některých důležitých kroků však tuto práci dokážete zvládnout i vlastními silami. Osvědčené postupy a kroky nedoporučujeme podcenit, vyhnete se pozdějšímu zklamání.
Zakládání výsevem
Jde o tradiční a stále oblíbený způsob zakládání trávníků. V současnosti je možné zakoupit široký sortiment travních směsí, v různé kvalitě a pod různými značkami. Většinou obsahují minimálně čtyři druhy trav. Promyslete si, jakému účelu má budoucí trávník sloužit, a také zohledněte podmínky daného místa. Výhodou této volby jsou kromě možnosti vybrat si konkrétní travní směs (pro sušší, stinná, více zatěžovaná místa apod.) i nízké počáteční náklady. Trávník založený výsevem je odolnější, protože jednotlivé trávy vyrostly na stanovišti od malého semínka. Na konečný výsledek si však počkáte o něco déle (obvykle je výsledný efekt vidět až po druhé sezoně) a ani tím si nemůžete být zcela jisti.
Vysévat trávu můžete na jaře nebo na podzim. Půda je na podzim obvykle plná živin z léta a není taková promrzlá jako po zimě. Nejčastěji se v tomto období provádí setí trávy v září, ale pozor už na sázení v říjnu nebo listopadu, protože semena se nemusí stihnout zapustit do země a zima je může zničit. Pokud se rozhodnete sít trávník na jaře (například v květnu nebo dubnu), semínka mají před sebou teplé období. Zde však představují určité riziko právě teplá a suchá léta, a tak v tomto období vyžaduje tráva i více zalévání. Naopak na podzim bývá více deštivo, a pokud vystihnete teplejší zimu, trávníku se bude dařit. Nejméně vhodným ročním obdobím pro sázení trávníku je léto.
Nezbytné během tohoto období bude nejen velmi intenzivní zavlažování, a to zejména čerstvě zasetých ploch, ale i přihnojování, případně další ošetřování již vzrostlých trav. Bez intenzivnější péče se v tomto případě ukázkového trávníku nedočkáte. Důvodem, proč se pro tento způsob rozhodnout, může být i zapojení celé rodiny do procesu zakládání, čímž se z této činnosti může stát příjemná rodinná záležitost. Děti mají šanci nejen samy přispět k dílu, ale také vidět, jak z drobného osiva vyrostou jednotlivé trávy.
Ideální termín, pokud jde o výsev, je během dubna, pokládat hotové travní koberce můžete také v květnu nebo začátkem června. Letní termín je rizikovější kvůli vyšší potřebě zavlažování. Další možnost budete mít začátkem podzimu. Jednou z výhod výsevu na podzim je, že se vyhnete nepříjemným jarním plevelům.
Klasický výsev
Největší výhodou je cena – náklady na travní osivo tvoří cca desetinu nákladů na travní koberec, vybrat si můžete z více druhů trávníků (trávník do stínu, na slunce…)
Výhody
+ Cena − náklady na travní osivo tvoří cca desetinu nákladů na travní koberec.
+ Na výběr je více druhů trávníků (trávník do stínu, namáhaný trávník, trávník na slunce…).
+ Osetý trávník se lépe přizpůsobí půdním a klimatickým podmínkám daného místa.
+ Velmi jednoduchá výsadba ručně nebo pomocí rozsévacího vozíku.
+ Výsadba trávníku je mnohem rychlejší než pokládka travního koberce.
+ Travní osivo se snadno přenáší, skladuje a uskladněné vydrží několik let.
+ Příprava půdy před výsadbou je stejná jako při pokládce kobercového trávníku.
+ Na opravy trávníku je dostupné totožné nebo podobné trávníkové osivo.
Nevýhody
– Trávníku trvá několik měsíců, než vyroste a zhoustne.
– Silný déšť může smýt travní semeno ze svahů a do prohlubní.
– Trávníkové osivo může lákat ptactvo.
– První měsíc po výsadbě vyžaduje větší péči než kobercový trávník.
Položení hotového trávníku
Tento druhý, v současnosti intenzivně využívaný způsob vám umožní mít sytě zelený a hustý trávník u domu prakticky okamžitě. Přesto to ale přece jen chvilku potrvá, než se travní drn dobře uchytí a bude reprezentovat. Obvykle je to za 2 týdny, ale potřebný je k tomu pravidelný přísun vláhy. Často se na to zapomíná, trávník pak začíná zejména na okrajích prosychat.
Travnatá plocha získaná tímto způsobem nevyžaduje náročnou péči po položení, obvykle neobsahuje plevel, mech ani nic nežádoucího. Takový trávník je však dražší, nemusí se uchytit (pokud není travní drn rychle po odříznutí položen), ani mu nemusí vyhovovat podmínky vaší zahrady (příliš stinná plocha). Může dojít i k jeho poškození během přepravy, proto je třeba si důsledně vybrat dodavatelskou firmu. V ceně trávníku, který sestává z ověřených a certifikovaných směsí travních osiv, už ale máte také zakomponované hnojivo s postupným uvolňováním živin a rovněž přípravek proti širokolistým plevelům. Obvykle je také ošetřen postřikem proti houbovým chorobám. Takový trávník oceníte i tehdy, pokud potřebujete vyřešit svažitější nebo jiný nerovný terén.
Ačkoli způsob, při kterém stačí položení travního koberce, vypadá jako nejjednodušší, nemusí být ideální cestou, jak mít u domu co nejrychleji atraktivní trávník. Všechno chce svůj čas a také zde platí, že něco urychlit se nevyplácí. Chyby se dějí zejména při svépomocném zakládání trávníků, ale vždy jim lze předcházet.
Jedna rolka měří 40 cm x 2,5 m a má plochu jeden metr čtvereční. Objednejte si alespoň o dva čtvereční metry více, než budete potřebovat, protože pásy se při suchém počasí trochu smrští. Travnatý koberec se musí položit nejpozději do 24 hodin po dodávce. Vybalte rolky z palety, aby tlak na nejspodnější rolky nebyl tak velký. Na jednodušší rozvinutí je vhodné nejdříve rolky roznosit po ploše, rozvinutí bude takto mnohem rychlejší. Nikdy nenechte rolky ležet na slunci.
Travní koberec
Mezi jeho velké výhody patří nejen rychlost a čas, za který vypadá okolí domu upraveně, ale především vysoká kvalita. Takový trávník je možné založit i do svahu a na místa, kde se nedaří vypěstovat trávu ze semen.
Výhody
+ Vizuální efekt trávníku je okamžitý hned po pokládce.
+ Po pokládce není trávník ohrožen prudkým deštěm nebo ptáky.
+ Kobercový trávník během prvních měsíců nevyžaduje tolik závlahy jako vysetý trávník.
+ Kobercový trávník můžeme pokládat během celé sezony.
Nevýhody
− Vysoká cena – pro velké plochy je to nákladná alternativa.
– Omezený výběr druhů trávy
− Nutnost co nejrychlejší pokládky po dodání kobercového trávníku.
Časté chyby
1. Nedostatečná příprava půdy.
K častým chybám v rámci základní přípravy patří nedokonalé zlikvidování širokolistých vytrvalých plevelů (později z trávníku vyrůstají), nedůkladní zkypření půdy nebo naopak příliš zhutněný povrch, kde položený trávník velmi špatně koření.
2. Nekvalitní osivo.
Pokud jste se rozhodli pro výsev, nepoužívejte nekvalitní nebo staré osivo, protože vám nevyklíčí a vy budete litovat nejen ztracený čas, ale i zbytečnou námahu. Určitě investujte do koupě kvalitního osiva.
3. Nesprávné zavlažování.
Nezapomínejte na pravidelnou závlahu, která by měla být rovnoměrná a ne příliš intenzivní. Ideální je použít automatickou závlahu. Pozor si dejte na příliš silný proud vody, který může splavit lehká semena na hromádky pouze do určitých míst. Na vláhu samozřejmě nesmíme zapomenout ani po založení kobercových trávníků, rovněž ani na finální poválcování a vysypání případných vzniklých mezer substrátem.
4. Špatné načasování.
Při pokládání hotových travních koberců se také mnohdy stává, že trávník dlouho po odříznutí a koupi čeká v zahradě na položení. Je třeba ho vždy položit nejpozději do 24 hodin. Nejlepší je nakupovat travní drn na místech co nejblíže k zahradě a krátce před plánovaným položením.
5. Chybějící rezerva.
Při nákupu travního koberce nezapomínejte na rezervu, oceníte to. Vždy doporučuji objednávat v předstihu, protože během sezony je o tento trávník obvykle velký zájem. Nezapomeňte si také zajistit nebo objednat u dodavatele trávníku vhodnou dopravu nařezaného travního drnu k vám domů.
Ať už zákládáte trávník výsevem, nebo položením koberce, nepodceňujte přípravu půdy. Zlikvidujte původní porosty, půdu prokypřete a zkultivujte rotavátorem. Nějaký čas ji nechte bez zásahu a počkejte, dokud nevyrostou další plevele. Až přibližně po dvou týdnech půdu urovnejte hráběmi, doplňte substrát a konečně můžete sázet či pokládat koberec.
Kontrola půdy:
Pokud si nejste jisti, zda je podklad vhodný na pokrytí, udělejte jednoduchý test. Na vybrané místo nalijte plnou konvici vody. Pokud tato voda po chvíli vsákne do země, nemusíte podklad upravovat.
Příprava půdy
Ať už jste se rozhodli pro klasický výsev, nebo položení travního koberce, základem je vždy kvalitní příprava půdy. A ta je často podceňována. Pokud vám trávník zakládá odborná firma, můžete se spolehnout na zahradníky. Pokud si však všechno děláte sami, důkladně si půdu připravte.
1. Hned po zlikvidování původních porostů (dřeviny, pýr, pampeliška apod.) je vhodné půdu v místě budoucího trávníku prokypřit, zkultivovat rotavátorem a vysbírat všechny nečistoty, kameny a kořeny. Tento krok je třeba udělat co nejdříve před založením, protože půda ještě ulehne.
2. Po tomto úkonu je dobré nechat plochu nějaký čas bez zásahu. Vyčkejte, až vyrostou další plevele, ty následně vhodným způsobem zlikvidujte.
3. Po cca dvou týdnech můžete plochu vyčistit, precizně urovnat hráběmi. Půda bude nyní dobře připravena ať už na výsev, nebo pokládání travního koberce. Na menších plochách můžete půdu obohatit o speciální trávníkový substrát, v místě výskytu krtků položte i speciální pletivo proti krtkům.
TEXT: DANIEL KOŠŤÁL
REDAKČNĚ UPRAVILA: KATARÍNA PAUKEJE
ZDROJ: časopis HOME