Zapojte děti do práce na zahradě

10. 03. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Děti na zahradu neodmyslitelně patří. Tento prostor pro ně představuje místo her, pohybu a zábavy. Zkusili jste někdy své děti zapojit do prací na zahradě? Možná vám práci neurychlily, ale určitě se zabavily a možná i něčemu přiučily. Udělejte zahradu pro své děti ještě zajímavější. Těm menším založte vlastní zeleninový záhonek, ti větší už mohou pomáhat při různých druzích údržby.

Děti to na zahradě musí bavit. foto: Lucie Peukertová

Děti to na zahradě musí bavit. foto: Lucie Peukertová

Mnozí dospělí děti od zahradních prací distancují kvůli názoru, že je to pro děti rizikové nebo že by práce jen zdržovaly a komplikovaly. Děti jsou ovšem neskutečně učenlivé a zapojení do údržby zahrady je může v různých dovednostech jen zdokonalit, tak proč s tím nezačít již teď? U dětí do pěti let sice nebude zřejmě vhodné je nechat třeba vyplít záhon zeleniny bez dohledu, vzhledem k tomu, že by ve výsadbě zřejmě nezůstala ani pěstovaná plodina, přesto je pod dohledem dospělého učte i těmto pracím, které procvičují znalosti i jemnou motoriku. Dítě se navíc během chvilky naučí rozpoznat plevel a pěstovanou zeleninu.

Naučte své nejmenší poznávat přírodu. foto: Lucie Peukertová

Naučte své nejmenší poznávat přírodu. foto: Lucie Peukertová

Jak děti „donutit“ pracovat na zahradě

U dětí je vždy nutné podpořit jejich inciativu. Nikdy je do ničeho nenuťte, i menší donucovací techniky bez většího nátlaku vedou jedině k nechuti něco dělat na zahradě. Dítě by si postupně vytvořilo k zahradě jako takové odpor a jen těžko byste se dočkali jejich společnosti při údržbě. Zkuste na to jít trochu jinak. Metodou hry je zapojíte nejen do činnosti, ale navíc u nich podpoříte představivost a chuť něco dělat. Postupně se to stane úplně normální. Menší děti tak budete mít stále pod dohledem a ty větší alespoň dostanete od počítače.

S dětmi můžete vyrobit hmyzí hotel. Pak je bude bavit kontrolovat jeho osídlení hmyzem. foto: Lucie Peukertová

S dětmi můžete vyrobit hmyzí hotel. Pak je bude bavit kontrolovat jeho osídlení hmyzem. foto: Lucie Peukertová

Místo pro hry

Zapojit děti do údržby zahrady ovšem rozhodně neznamená, že budou celý den rýt záhony, tímto způsobem byste je pouze odradili. Nechte je hrát, vymýšlet si vlastní aktivity. Děti rády kopírují dospělé, možná samy začnou dělat práci, kterou provádíte vy. Na zahradě jim nechte místo pro hry. Asi nejdůležitější je herní trávník, který umožní hry pod širým nebem, sportovní vyžití, ale stejně tak zde můžete dočasně uložit bazén nebo postavit stan. Tyto prvky budou pro děti samy o sobě lákadlem, takže vám nedá ani moc práce vymýšlet složité hry. Většina majitelů pozemku si pod zahradou pro děti představí prostor s mnoha herními prvky v podobě skluzavek a prolézaček, ale ani to nebývá podmínkou. Děti se totiž umí do velké míry zabavit samy, pokud k tomu mají vhodné prostředí. Opravdu hodně dovede „divoké“ zákoutí zahrady se vzrostlými keři, kde se mohou skrýt a vymýšlet vlastní zábavu.

Založte svým dětem bylinkové či zeeninové záhony, o které se budou starat. foto: Lucie Peukertová

Založte svým dětem bylinkové či zeeninové záhony, o které se budou starat. foto: Lucie Peukertová

Bezpečí ano, ale nesmí se to přehánět

Velmi diskutovaným tématem na zahradě je bezpečnost. Většina dospělých své ratolesti ochraňuje tak, že pak není divu, že se děti zraní i při úplně banální činnosti. Obezřetnost tedy je sice na místě, ale rozhodně je nechraňte před nimi samými. Děti se postupně naučí, co mohou dělat a co nikoli. Čeho byste se ovšem určitě měli vyvarovat v případě předškolních dětí, jsou silně jedovaté bobulovité rostliny. Děti většinou nemají tendenci ochutnávat jedovaté květy nebo listy, s plody je to ovšem jiné. Ty pestré a dužnaté představují neskutečné lákadlo, kterému nejmenší podlehnou i v případě, že byly mnohokrát varovány. Pokud se vám i přesto tyto jedovaté rostliny líbí, raději volte sterilní kultivary, které nekvetou a tím pádem ani neplodí.

Tento případ se týká například tisu červeného (Taxus baccata). Oplodí jeho růžových plodů je sice jedlé, ale semena jsou nebezpečná i v malém množství. Většina běžných okrasných druhů bývá nejedlá nebo mírně jedovatá. K otravě by bylo třeba sníst velké množství jedovaté části rostliny, což nebývá pravděpodobné. Přesto může dojít ke zvracení nebo průjmu. Jedovaté rostliny mívají až na výjimky hořkou chuť, která děti většinou od konzumace rychle odradí.

Zapojte děti do zahradničení zábavnou formou. foto: Lucie Peukertová

Zapojte děti do zahradničení zábavnou formou. foto: Lucie Peukertová

Bezpečné rostliny

Pokud jste přeci jenom dost úzkostliví, zaměřte se hlavně na jedlé rostliny. Společně s dětmi jim založte jejich vlastní záhonky, o které se budou starat. Určitě by na nich neměla chybět základní zelenina v podobě hrášku, mrkve nebo paprik. Přidejte voňavé bylinky, optimálně takové, které navíc zajímavě kvetou. Ideálním řešením bude zavinutka podvojná (Monarda didyma), měsíček lékařský (Calendula officinalis) nebo dobromysl obecná (Origanum vulgare). Velký úspěch bude mít také záhon s drobným ovocem. Vysaďte dětem maliny, jahodník, borůvky chocholičnaté nebo třeba mišpuli, jejíž plody budou nejlépe chutnat po prvním mrazíku.

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: borůvky hmyzí hotel maliny tis červený
Sdílejte článek

Diskuze