Zima v zahradě

Zima v zahradě

16. 11. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Do zahrad už vtomto období vstupuje chlad, mlha apošmourno. Přesto mohou být přitažlivé. Postarají se oto především různé druhy vždyzelených dřevin, listnáče sopadávajícími barevnými listy či atraktivními plody, adokonce iněkteré kvetoucí rostliny.

Kam sopadaným listím
Máte-li vzahradě více opadavých keřů apopínavých dřevin, vpodzimních měsících se vám vní nahromadí velké množství listí. Důležité je hlavně pravidelně ho odstraňovat ztrávníků, jezírka apřípadně ize skalky. Jinak je dobré soustředit nahrabané listí na záhony strvalkami amezi okrasné keře aživé ploty. Aby ho vítr nerozfoukal po okolí, zatižte ho tenkou vrstvou prosetého kompostu. Zabezpečíte tím rostlinám přirozenou aúčinnou ochranu před mrazem, navíc za pár měsíců vznikne zlistů hodnotný humus (pod vrstvou listí jsou mikroorganismy aktivní ivzimě), který dodá rostlinám potřebné živiny. Další možností je hromadit pohrabané listí na jednom místě avytvořit si hodnotnou listovku.

Vánoční nálada vzahradě
Vánoce se nezadržitelně blíží. Sváteční náladu si můžete vytvořit nejen vbytě, ale ina zahradě. Ato už během adventu. Postačí vkusná kovová lucerna, kde budete zapalovat voskovou svíčku (podtrhne atmosféru), aněkolik typicky vánočních dekorací – například dřevěné ozdoby, vánoční koule, ale také přírodniny jako šišky, úlomky kůry, mechové koule či barevné plody okrasných keřů. Tyto dekorace můžete umístit do starých proutěných nebo drátěných či kovových košíků arozmístit na jedno dvě místa. Samozřejmě důležité je vždy dobře viditelné místo někde vblízkosti vstupu do domu, případně takové, aby byly dekorace viditelné zokna domu.

Když odkvetou astry
Kpozdnímu podzimu patří kromě chryzantém iastry (Aster). Vnabídce je obrovské množství druhů akultivarů, které ještě ivtomto období dostanete vdobře zásobených zahradních centrech. Po odkvětu astry nestříhejte, nechte je ještě nějakou dobu na záhonu. Když jejich nadzemní část vyschne, získá pěknou hnědou barvu, která zajímavě kontrastuje se stříbrnými chumáčky odkvetlých květů. Obzvlášť působivé budou před pozadím ze vždyzelených rostlin. Vtomto období si můžete astry také rozmnožit dělením trsů azískat tak například od sousedů druhy, které vzahradě nemáte. Akdyž už budete vysazovat, poohlédněte se ipo jiných rostlinách. Ještě stále můžete dělením trsů rozmnožit ijiné trvalky, které kvetou vjarních měsících.

Stromy satraktivními listy
Pozdě na podzim můžete udělat mnoho pro budoucí krásu své zahrady – například vysadit okrasné stromy, které ji už příští podzim ozdobí barevnými plody, ahlavně listím všech možných odstínů. Na podzim jsou nepřehlédnutelné zlatožluté listy jinanu (Ginkgo biloba), který má mnoho pěkných, nižších imohutnějších kultivarů, pěkné jsou také listy okrasných třešní (Prunus serrulata), švestek (Prunus sargentii), japonských javorů (Acer japonicum), parocií (Parrotia persica) či ambroní (Liquidambar styraciflua) (na obrázku). Stromy vysazujte vždy skořenovým balem anezapomeňte, že k tomu, aby se ukázaly vplné kráse, potřebují dostatečný prostor. Při výsadbě je dobré dát mladým stromkům oporu aalespoň do prvních silnějších mrazů je pořádně zalévat.

TEXT aFOTO: Daniel Košťál

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: okrasni zahrada zahrada zimni zahrady
Sdílejte článek

Diskuze