Zimní zahrada

20. 11. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

I když zahrada v zimě odpočívá, může nás obdarovat velkolepými zážitky. Úžasná díla a dílka po sobě zanechává mráz, díky němuž se listy, kůra a suché plody chlubí fascinujícím, i když jen dočasným šatem. Zahrada osázená jehličnany a vždyzelenými dřevinami upoutá zimními tvary a odhaluje nové struktury a prvky. Barev a vůní je méně, ale když se objeví, jsou o to vzácnější. Jako malé drahokamy působí hlavně květy brzy kvetoucích dřevin.

Nepoznaná krása jaterníků
Malé, jednoduché či plné, květy jaterníků (Hepatica nobilis) jsou zbarveny do bíla, růžova nebo fialova. Nízká a dlouhověká trvalka se vždyzelenými laločnatými listy patří k prvním kvetoucím okrasným rostlinám v zahradě. Její květy se objevují za slunečného počasí už koncem února. Rostlina je pěstitelsky nenáročná, vytváří malé trsy, které každoročně bohatě kvetou. Daří se jí v polostínu ve vlhké a výživné půdě, lépe vynikne v souvislých plochách pod stromy, keříky či v skalkách. Ideální je jaterníky kombinovat se sněženkami, talovíny a krokusy.

Pachysandry mráz nepoškodí
Také v tomto období se můžete kochat pohledem na souvislé nízké plochy zeleně, přičemž nemusí jít o trávník. Zelenou pokrývku vytvoříte i pomocí nízkých vždyzelených trvalek a některých dřevin. Jejich krása přetrvává mnoho let, aniž by byly potřebné specifické pěstitelské zásahy. Plochy vytváříme v prázdnějších zónách, v nichž nejsou ideální podmínky – na svazích, v tmavějších koutech, pod dřevinami. Rok po vysazení porost zhoustne a nedovolí prorůst ani plevelu. K těmto výsadbám je vhodný i tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis) – na obrázku. Nízký vždyzelený polokeř japonského původu je vysoký asi 10 cm a má přitažlivé lesklé kožovité listy. Daří se mu ve stinných, suchých, ale i vlhčích půdách. Snese mráz a snadno se rozmnožuje. Porost tlustonitníku se dá vytvořit pod stromy, keři, na svazích, v atriích, ba i v koutech s omezeným přístupem světla.

Zima ve stříbrných odstínech
Některé jehličnany během chladné zimy získají ocelově modrý až šedivý odstín. K takovým patří například jalovec obecný (Juniperus communis „Hibernica“). Je přitažlivý kompaktním sloupovitým vzrůstem, který si udrží i bez stříhání. Podobný vzrůstem je i modravý cypřiš Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana „Ellwoodii“). Efektní bývá i modrošedé jehličí jalovce šupinatého, stěsnaného (Juniperus squamata „Blue Star“), které se nádherně leskne v záplavě slunečních paprsků. Klasikou je stříbrný smrk pichlavý (Picea pungens „Glauca“). Do šedivého jehličí se během zimy zahalí i druhově nižší smrk černý (Picea mariana „Nana“).

První výsevy ve skleníku
Nová zahradní sezona může začít. Ve skleníku vyséváme první zeleninu (celer, papriku, baklažán) a také první letničky (šalvěj, nestařec a další). Osivo používejte čerstvé, dobře zabalené a od osvědčené firmy. Na výsevy je nejvhodnější speciální substrát. Vyhněte se zahradní zemině, či dokonce substrátu na pěstování pokojových rostlin. Osivo rovnoměrně sypte na povrch substrátu v bedničce či výsevní misce a zlehka ho zahrňte. Pozor, ne každé klíčí ve tmě (je to uvedeno na obalu), proto nezasypte druhy klíčící na světle. Výsevy jemně zavlažte, označte a umístěte na světlé a teplé místo.

Jak kupovat altány
Nákup altánu pečlivě zvážíme, protože tento architektonický prvek se nehodí do každé zahrady (například svahovitý terén se k postavení altánu vůbec nehodí). Převážně dřevěné typy altánů se uplatní ve venkovských zahradách, jiné jsou určeny do modernějších zahrad – jsou z kombinace kovu a skla. Čím menší zahrada, tím nenápadnější by měl být altán a jeho konstrukce. Příliš velký by výrazně dominoval celé zahradě. Barevně by měl ladit s omítkou domu a harmonizovat i s odstíny oplocení. Budou-li kolem stolu uprostřed altánu sedávat čtyři lidé, je vhodné myslet na vnitřní průměr osmibokého kruhového altánu 2,5 až 3 metry. Pokud budete chtít využít co nejvíce prostoru, zvolte altán s jednoduchým lavicovým sezením po bocích.

Dřevo a plamínky
Ani v zimě by neměly chybět v interiéru řezané květiny a květinová aranžmá. Slaďte je s obdobím roku, aby působily buď zimně a chladivě (bílá a stříbrná barva), nebo naopak hřejivě (květy teplejších barevných tónů, například ve tvaru plamenů). Ideální jsou druhy kvetoucí během zimy, k nimž přidáváme zajímavé přírodniny. V tomto případě jsme použili kousky dřeva. V dřevěných mísách jsou i růžové květiny kornoutnic (Zantedeschia) a úlomky rozchodníků ze skalky. Jde o jednoduchou, trvalou a finančně nenáročnou kompozici do moderního i tradičního interiéru.

Text a foto: Daniel Košťál
Zdroj: HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: baklažán celer jalovec jalovec obecný kvetiny sněženka talovín tlustonitník klasnatý zahrada zimni zahrady Zimní zahrady
Sdílejte článek

Diskuze