Rady pro přikrmování ptáků
Rozhodli jste se udělat dobrý skutek, loni v zimě začali přikrmovat ptáky a letos v tom chcete pokračovat? Pozor, abyste jim spíš neublížili. Jestliže vám visí krmítko od jara na stromě, určitě je chyba do něj dát […]
Rozhodli jste se udělat dobrý skutek, loni v zimě začali přikrmovat ptáky a letos v tom chcete pokračovat? Pozor, abyste jim spíš neublížili.
Jestliže vám visí krmítko od jara na stromě, určitě je chyba do něj dát potravu na další sezonu. Nejprve ho důkladně vymyjte, déšť to sám nezvládl. A také dejte pozor, čím ptáky přikrmujete.
Čistota
Na krmítku se potkává velké množství ptáků, což usnadňuje přenos nemocí. Člověka sice neohrožují, ale pro zimou oslabené opeřence představují nebezpečí. Přenos může proběhnout, aniž by se potkali – stačí, že jeden sezobne trus druhého. Snadno k tomu dojde na krmítkách, kde ptáci potravou přímo chodí. Novější typy, mající obvykle podobu samonásypných nádob, jsou lepší, krmivo se v nich neznečistí. Rovněž je chráněné před vlhkem. I ta byste měli jednou za týden opláchnout v teplé vodě s octem a osušit – čištění je však mnohem snazší nežli u klasických.
Správné přikrmování
Do krmítka nepatří žádné zbytky z lidského stolu. Pečivem, solí a cukrem ptákům jen ublížíte. Výjimku mají odřezky z jablek či hrušek, třeba jádřince. Stejně jako ostatní ovoce je pro zpestření podávat můžete, ovšem nesmí nesnědené začít hnít. Nikdy nic nezkazíte semeny všeho druhu – konopnými, lněnými, amarantovými, mákem – a drcenými vlašskými i lístkovými ořechy, kterými se dají doplnit oblíbené slunečnice. Semenožraví ptáci si snadno poradí i s většími plody, sýkorkám a červenkám s drobnými zobáky dá trochu práci dobrat se obsahu. Ocení spíš černá semena slunečnice s měkkou slupkou nežli ta velká pruhovaná. A potěšíte je i surovým lojem. Dlaskům, kteří výborně louskají, můžete předložit i pecky z třešní a višní.
Bezpečí
Ptákům na špatně umístěném krmítku mohou přijít o život. Největší hrozbu představuje kočka, kterou ponoukají k lovu, byť je sytá. I když doma žádnou nemáte, může přijít ze sousedství, proto je třeba myslet na prevenci. Krmítko umístěte tak, aby se k němu lovci nemohli dostat. Způsobů je mnoho. Moderní samonásypné válce jednoduše zavěsíte na stojan, po kterém kočka nevyleze, na sušák na prádlo nebo na větev stromu, daleko od kmene a na dlouhý závěs. Bezpečná je i instalace na zeď, některá krmítka lze pomocí přísavek připevnit na okno.
Lojové koule
Lojové koule, které můžete zakoupit i sami vyrobit, jsou mezi ptáky velmi oblíbené, jedí se jim lépe nežli semena. Mohou přilákat i vzácného strakapouda. Nejběžnější jsou koule v plastových síťkách, ačkoli se nedají označit za ideální, ptáci si do nich mohou zamotat pařátek. Nebezpečné jsou pak především prázdné síťky, snadno odlétnou a stanou se pastí, může je spolknout pes. Elegantnějším a ekologičtějším řešením jsou speciální klícky, které vydrží po mnoho sezón a mohou i pěkně vypadat. Naplníte je lojovými koulemi bez sítěk, které jsou rovněž k dostání. Anebo je z nich snadno vyndáte.
Jedno nestačí
K dobře zásobenému krmítku se často slétne spousta ptáků, a zatímco se nebojácní zvonci a odvážné sýkorky krmí, plašší druhy stále čekají. Proto je lepší přichystat více krmítek menších nežli jedno velké. Větší rozmanitost přiláká mnoho druhů opeřenců.
Nezapomeňte na pití
Ptačí napajedla slouží v zimě stejně dobře jako v létě. Pokud mrzne, nalijte do nich vodu alespoň v nejteplejší části dne. Zvláště při oblevě, nebo na podzim a na jaře, se ptáci nejen rádi napojí, ale také vykoupou. Napajedla umístěte na bezpečné místo a udržujte v čistotě. Vždy postačí mělká voda, ideální je miska, jejíž povrch neklouže. Výrobky z keramiky, kamene či kovu mohou být zároveň ozdobou zahrady.
Vodní ptáci ocení nejen pečivo
Kromě ptáků na krmítku si přikrmování zaslouží i ti u vody. Nejčastěji dostávají pečivo, to ale nesmí být plesnivé, solené, sladké ani tvrdé. Ovšem nedělá jim úplně dobře, ptáci si zaslouží i zdravější potraviny. Jídelníček jim můžete zpestřit i vařenými těstovinami, bramborami nebo rýží, které necháte na břehu. Masožraví racci budou vděční i za odřezky z masa nebo vnitřnosti. Jak pro kachny, tak především labutě je vhodná i kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny. Dále nakrájený hlávkový nebo jiný salát, zeleninové odřezky nebo slupky, mražený hrášek nebo kukuřice, ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.
Nezapomeňte na veverky
Čas od času se přijde s krámy najíst i veverka. Těmto živočichům můžete pořídit speciální krmítko ze dřeva a plexiskla s odklopovacím víkem a do něj nasypat kromě lískových a vlašských oříšků i semena slunečnice, jablka nebo hrušky. Chytré zvíře rychle přijde na to, jak se ke schovaným oříškům dostat. Nikdo jiný se tam však nedostane. Nejlepší je dát první oříšky do krmítka ve slupce. Pokud si pro ně veverka začne pravidelně chodit, můžete je dávat do krmítka už vyloupané.
Kolik ptáků je na krmítku?
Podle ornitologů můžete správným přikrmováním přilákat do zahrady až tři desítky druhů ptáků. Podle ornitologů mezi ně patří především sýkory koňadra a modřinka, zvonek zelený či vrabec polní. Ojediněle se na krmítkách a v jejich okolí objevují i čížci lesní, stehlíci, sýkora uhelníček, pěnkavy, ale i hýl obecný, dlask tlustozobý, drozdi či strakapoud velký. Za nejvzácnější a nejkrásnější považují ochránci brkoslava severního nebo čečetku zimní, Zajímá vás, koho přikrmujte vy?
Začnete-li nyní plnit krmítka a ptáci si k vám navyknou létat, můžete se zkraje roku zapojit do každoročního sčítání ptáků na krmítku. Uskuteční se o víkendu od 8. do 10. ledna 2021. Loni se takzvané ptačí hodinky, tedy doby po kterou ptáky pozorujete, zúčastnilo přes 21 tisíc lidí. Podrobnosti o letošním ročníku najdete na adrese krmitka.birdlife.cz,
10 rad pro správné přikrmování
1. Krmte od listopadu do března.
2. Množství potravy přizpůsobte aktuálnímu počasí – více jí podávejte za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
3. Krmítko umístěte alespoň jedem a půl metr nad zemí, ideálně na závětrné a nerušené místo.
4. Nikdy sem nedávejte potraviny plesnivé či jinak zkažené, ani kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
5. Pozor také na sladkost, a to včetně doslazovaných rozinek. Výjimkou je cukr obsažený přímo v ovoci.
6. Vhodné potraviny z vaší kuchyně jsou například neslaná vařená rýže a brambory, strouhaná mrkev, vločky, syrové maso nebo lůj.
7. Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs.
8. Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
9. Krmítko pravidelně čistěte od trusu a slupek.
10. Nezapomínejt na pítko. I v zimě ptáci potřebují vodu.
Viola Martinková