Rdesno ptačí na nemoci stačí
Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou […]
Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou. V zahradě ovšem jde o nechtěný plevel.
Nenápadné rostliny se svíravým a čisticím efektem si bylinkáři všimli už ve středověku, kdy se jí léčila cholera i tuberkulóza. Rdesno ptačí (Polygonum aviculare) najdete skoro všude. Nejčastěji jde o plazivou jednoletku, zřídka i ozimou rostlinu. Nízké, k zemi přitisklé a silně rozvětvené lodyhy mají délku až šedesát centimetrů. Jde o nechtěný plevel, který se objevuje všude, nejen na úrodných záhonech, ale i v místech se silně utuženou půdou, mezi záhony, v okolí pařeniště i přímo na popraskané dlažbě, kde se uchytí ve spárách.
Jak se sbírá
Rdesno ptačí se řadí mezi detoxikační byliny, a to díky obsahu některých specifických látek. Flavonoidy mají stahující neboli adstringentní účinek, pomáhají při zažívacích obtížích a působí i močopudně. Čištění a obnovu sliznic podporují třísloviny. Velmi významný je rovněž obsah kyseliny křemičité a jejích derivátů – tyto látky urychlují hojení tkání, podporují správnou funkci dýchací soustavy, právě proto kdysi opravdu pomáhaly při plicní formě TBC. Léčivé účinky má jeho kvetoucí nať, která se stříhá od května do září. Suší se ve stínu. Ačkoli roste všude, při sběru se vyhněte sešlapaným krajům záhonů, často využívaným cestám i bezprostřednímu okolí polí, kde může být znečištěno hnojivy a pesticidy.
Léčí mnoho chorob
Používání rdesna ptačího je velmi široké. Výborně pomáhá při vylučovacích problémech, působí močopudně, proto dobře pročišťuje, a dokonce umí rozpouštět ledvinové kameny. Jeho svíravý účinek pomáhá při vleklých průjmech. Umí tlumit i vnitřní krvácení, a tak se používá v porodnicko-gynekologické praxi. Pomůže při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Hojí a regeneruje sliznice dýchacích cest, podporuje vykašlávání, prohlubuje dech, výborně se uplatní při chronických bronchitidách a zlepšuje stavy po překonaném zápalu plic. Ulevuje i při dně a revmatismu, protože podporuje vylučování toxických látek. Obklady lze použít pro vnější ošetření ran a rozdrcená čerstvá rostlina léčí špatně se hojící rány, vředy, akné i vyrážky. Čaj z této byliny můžete pít, aniž byste některou z těchto chorob trpěli – rdesno totiž celkově zlepšuje metabolismus organismu a brání vzniku zánětů.
Jak jej poznáte
Rdesno má lodyhu členěnou pevnými kolénky, ze kterých vyrůstají drobné šedavě zelené přisedlé listy. Je zajímavé, že v noci se zvedají a tisknou k sobě. Malé, zvenku růžové a uvnitř bílé květy jsou velké jen několik milimetrů, postupně se mění v drobná semena, na jedné rostlině jich bývá i několik tisíc. Na podzim se stávají potravou mnoha druhů ptáků, odtud pochází i druhové jméno rostliny, tedy rdesno ptačí. Semena klíčí až na jaře, vzejít mohou i po několika letech, potřebují projít chladným zimním obdobím. Kvůli svým dlouhým kořenům rdesno odčerpává jiným rostlinám spoustu živin, zvlášť dusíku a vody. Protože je plazivý, v porostu se dlouho udržuje. Škodí zvlášť v bramborách a řepě, jejichž listy ho výborně chrání.
Léčivé přípravky
Nálev pro úpravu zažívání
Tři až čtyři čajové lžičky sušené natě přelijte asi půl litrem vřelé vody a nechte dvacet minut stát. Poté sceďte, nálev se upíjí během celého dne. Přirozeně se tak reguluje látková výměna.
Pro vnější použití
Nadrobno rozmačkanou čerstvou nať rozložte na plátno nebo gázu a přikládejte na rány, vředy nebo vyrážky, nechte působit alespoň půl hodiny, klidně i přes noc. Mimo sezonu, kdy není rostlina k dispozici, si připravte na obklady odvar z jedné polévkové lžíce sušené nati, která se přelije šálkem horké vody. Ve výluhu namočte čistý hadřík a opět přiložte na místo. Ošetření provádějte minimálně dvakrát denně.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock