Zdroj: Shutterstock

8 kroků k nové zahradě: na co si dát pozor a co všechno může ztížit následnou údržbu

11. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Založení nové zahrady nebo rekonstrukce té existující je pro každého zahrádkáře velká výzva. Na co si dát pozor, kdy si na to troufnout sám a co všechno může ztížit následnou údržbu?

Často se stává, že než se dopracujeme k perfektní zahradě, se kterou jsme spokojení, trvá to mnoho let a vyžaduje to i tvrdou dřinu. Není divu, že jediná zahrada může projít hned několika proměnami. Jednoznačně lze říci, že zahrada se vyvíjí spolu s námi. Její budoucí vzhled je totiž do velké míry ovlivněn současnými trendy a našimi aktuálními požadavky.

Přečtěte si také:
Okrasná městská zahrada v malé obci: Útulné místo se všemi chutěmi

Pokud zakládáme novou zahradu na ploše bez jakéhokoli porostu, například u novostavby rodinného domu, může být absence zeleně a jiných prvků do jisté míry výhodou. Na druhé straně i rekonstrukce už existující zahrady je zajímavou zkušeností, přičemž její největší výhodou bývá právě už přítomná rozrostlá zeleň, která „nové“ zahradě dává doslova náskok v desítkách let.

Svépomocně, nebo s architektem?

Pokud patříte mezi milovníky zahradničení, určitě si svou vysněnou zahradu naplánujete i vytvoříte svépomocně, ale v některých složitějších případech je oslovení odborníka opravdu na místě. Zahradní architekt vám pomůže i s technickými záležitostmi, které s tvorbou zahrady souvisí, dokáže navrhnout efektivní hospodaření s vodou, naplánuje závlahový systém.

plánování zahrady

Zdroj: Lucie Peukert

Projekt i rady odborníka mnohokrát ušetří nemalé finance. V případě komplikovaného svažitého pozemku je užitečným odborníkem statik, který pomůže s navržením řešení, jak zpevnit svah. Cena projektové dokumentace se odvíjí od velikosti pozemku i od složitosti řešení, obvykle však začíná na asi 15 000 Kč.

Vyberte si svůj styl

Častým problémem zahrad bývá překombinování různých stylů, které si dokonce i odporují. Pokud máte o stylu jasnou představu, držte se pouze toho jednoho během celého období tvorby budoucí zelené oázy. Samozřejmě zohledněte i vzhled domu a zeleniny, i když jen na určité části pozemku.

Minimalistický styl charakterizuje jednoduchá kompozice, hodí se k moderní architektuře. Přírodní a permakulturní styl podporují život nejen v zahradě, ale i v blízkém okolí. Stále většímu zájmu se těší i pěstování vlastního ovoce a zeleniny, i když jen na určité části pozemku.

Pestrá kompozice

Dá se vaše zahrada celá obsáhnout z jediného místa? Potom je zřejmě nedostatečně členitá a může vás zakrátko začít nudit. Každý pozemek, dokonce i ten nejmenší, je dobré rozdělit do zón s odlišnou tematickou náplní. V každé části se tak můžete věnovat jiné činnosti.

Přečtěte si také:
Minimalistická zahrada s červeným akcentem

Odpočinková zóna bývá soustředěná například na terase u domu, ale někdy oceníte i soukromí ve větší vzdálenosti od dění. Oblíbeným zákoutím je koutek pro děti, odpočinkový trávník, květinové záhony nebo užitkové sekce.

záhony v zahradě

Zdroj: Lucie Peukert

TOP TIP

Jednotlivé části zahrady nemusí být pevně oddělené, často stačí použít jen optický předěl v podobě například květinového záhonu.

S materiály opatrně

Když jste se v nějaké zahradě necítili úplně dobře, možná to bylo tím, že působila chaoticky. Za tím často stojí překombinovanost barev i materiálů. Všeobecně platí, že ve středně velké zahradě se nemají použít více než tři druhy různých materiálů. Pokud to i jen trochu jde, opakujte stejné nebo podobné materiály nejen u stavby drobných budov, ale i přímo v zahradě. Oblíbenou trojicí bývají například kámen, cihly a dřevo.

divoká zahrada

Zdroj: Lucie Peukert

TOP TIP

Pokud chcete celý prostor domu i zahrady vizuálně sjednotit a zharmonizovat, použijte při tvorbě zahrady materiál i barvy z fasády.

Existující zeleni dejte šanci

Pozemek s existující vegetací berte spíše jako výhodu, i když bude nutné se rozhodnout mezi rostlinami, kterým dáte druhou šanci v nově vznikající zahradě, a těmi, se kterými se rozloučíte. Už vyrostlé stromy mají oproti nově vysazeným náskok v růstu několik desetiletí.

Pěkná zahrada s velkym stromem a travníkem

Zdroj: Shutterstock

Zahradě dají třetí rozměr a měřítko, v létě poslouží jako zelený slunečník, pod kterým se rádi schováte. Dokonce i přestárlé ovocné dřeviny se po pečlivém a správně vykonaném řezu odvděčí tvorbou Nevíte, co nových větví, které ještě zvládnou bohatě plodit.

Nevíte co zasadit? Projděte se po okolí a rychle zjistíte, které rostliny či stromy prospívají v jiných zahradách. S největší pravděpodobností se jim bude dařit i v té vaší.

Zahrada začíná stavbou

Ačkoli si většina zahrádkářů spojuje založení zahrady jen s výsadbou rostlin, úplným základem jsou spíše stavební úpravy. Právě ony rozhodnou o funkčnosti celé zahrady. Než se vydáte na nákup rostlin, je nutné vyřešit zpevněné povrchy a umístění drobných staveb v podobě garáže, domku na nářadí nebo například kůlny.

Přečtěte si také:
Aromatická zahrada jako nový zahradní trend

Do stavebních úprav patří i stavba oplocení, budování terasy a mnoho dalších zásahů, které jsou pro pohodlné užívání domu a celého pozemku klíčové. Nezapomeňte ani na způsob zavlažování či na zpracování zahradního odpadu. Výsadba rostlin je vlastně až zakončením procesu založení nové zahrady.

terasa v zahradě detail

Zdroj: Shutterstock

S trávníkem, nebo bez něj

Trávník se často považuje za korunu krásy zahrady, ale jsou i takové části pozemku, kde je lepší se obejít bez něj. Zelený koberec je náročný na světlo, kvalitu půdy i na vyrovnanou zálivku. Pokud ho chcete udržet v perfektní formě, neměli byste ho ani příliš zatěžovat pohybem. Zastíněné části pozemku, kde se drží dlouho ranní rosa nebo v zimě sníh a ještě se tu i často pohybujete, je vhodné pojmout spíše jako pochozí plochy s povrchem propustným pro vodu, po kterých se bude dobře chodit. Úplně bez trávníku se obejdou i menší městské zahrádky a takto jim to i sluší.

stezka v divoké zahradě

Zdroj: Lucie Peukert

TOP TIP

Namísto trávníku náročného na údržbu si můžete vysadit například okrasné trávy, trvalky, cibuloviny. Velkou souvislou plochu vytvoříte pomocí půdokryvných rostlin.

Zjednodušte si údržbu

Víte, jak se projeví špatně založená zahrada? Tím, že vám péče o ni zabere mnohem více času, než by bylo nutné. Vše naplánujte a založte s logickou návazností. Tvary výsadeb by měly být pozvolné, vyvarujte se složitých zatáček, které zbytečně komplikují sekání. V blízkosti jezírka nebo bazénu nevysazujte vyšší zeleň, opadávání listí by vám komplikovalo život každý podzim. Dobrými pomocníky jsou instalované obrubníky i mulčovací materiály.

Zmapování zahrady

Na začátku plánování zahrady je dobré důkladně ji přeměřit a zakreslit si všechno, co se tam už nachází včetně budoucí plánované nové výsadby či budovy. Čím lepší plán si vytvoříte, tím víc budete rozumět své zahradě a ušetří vám to i hromadu času a neúspěchů. Velmi dobré je si zaznamenávat proudění větru, sluneční svit, zastínění, zamokření, klima či orientaci na světové strany. Vezměte si milimetrový papír a zaznamenejte si všechno, co na pozemku existuje a roste. Zakreslené objekty budou v měřítku 1 : 100, neboli 1 cm na papíře je 1 m ve skutečnosti. Zakreslete si už existující stromy, keře, zahradní záhony, přístupové cesty i budovy, jakož i kůlny či boudy.

posezení v pěkné zahradě

Zdroj: Lucie Peukert

To, co v zahradě zatím jen plánujete, si zakreslete také – jezírko, altánek, kompostoviště… Při vysazování stromů se řiďte jejich skutečnou velikostí v dospělosti. Můžete si nastříhat různě velká papírová kolečka a nalepit je na milimetrový papír. Velká kolečka 12 cm budou pro ořechy a třešně, 10 cm pro jabloně a hrušky, 8 cm pro švestky, 6 cm meruňky, broskve, střemchy, lísky a mišpule, 4 cm pre muchovníky, rakytníky a dříny, 2 cm pro růže, zimolez, muchovník a ostatní menší keře. Kolečka by se neměla překrývat, každý strom by měl mít dostatek místa.

Přečtěte si také:
I vaše zahrada muže smysluplně hospodařit s vodou

Takto nakreslený plán výsadby vám ukáže velikost pozemku a kolik stromů a keřů se vám ve skutečnosti na zahradu vejde. Velkou chybou zahrádkářů bývá to, že sadí stromy příliš blízko. Ty jsou potom často zastíněné, mohou trpět chorobami a často jsou předčasně vykáceny z důvodu menší úrody. Zakreslování zvládne opravdu každý, při vyrábění a nalepování koleček vám mohou pomoci i děti, čímž bude práce bavit celou rodinu.

Text: Lucie Peukert, odpovědná redaktorka Katarína Paukeje

Foto: Lucie Peukert, Shutterstock, iStock 

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: chyby pri zakládání zahrady plánování zahrady údržba trávniku zahradni architektura zahradní trendy
Sdílejte článek

Diskuze