Zdroj: Shutterstock

9 nejčastějších chyb při navrhování terasy

20. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Od výběru nejlepšího místa až po výběr správné dlažby existuje ještě mnoho jiných rozhodnutí, které musíte při plánování terasy udělat, a tak je snadné udělat chybu. Podívejme se na ty nejčastější z nich.

Při plánování terasy nepodceňujte její velikost. Měla by být dostatečně dlouhá a široká, aby se na ni vešla celá vaše rodina i případní hosté. Někteří lidé mají pocit, že si velkou terasou zbytečně ukrojí ze zeleně.

Avšak malá terasa značně sníží komfort posezení. Na větší plochu umístíte i lehátka, květináče či samostatný gril. Terasa se tak stane skutečným prodloužením vašeho obývacího prostoru.

1. Chybějící odvodnění

Možná to není jeden z nejvíce okouzlujících prvků, ale určitě je nejdůležitější. Bohužel, při návrhu terasy se často zapomíná na důležitost drenáže. Kam bude stékat dešťová voda z povrchu? Do záhonu, na trávník, nebo do odtokového kanálu?

Přečtěte si také:
Třináct důležitých kroků, na které nezapomeňte před stavbou terasy

Je třeba zohlednit zejména možnosti spádování ve vztahu k okolnímu terénu. Čím delší drenáž bude, tím hlubší bude muset být opačný konec drenáže. Spád by měl být zhruba 1 cm na 1 m trasy drenáže.

Snažte se, aby byla stékající dešťová voda odkloněna od všech drobných staveb a domu, a to alespoň 1 metr. Danou trasu si například vykolíkujte dřevěnými kolíky, nebo si motykou udělejte rýhu, kde budete kopat.

Odvodnění terasy

Zdroj: Colin Poole

2. Výběr nesprávného materiálu

Při výběru materiálu povrchu je klíčové myslet na použití správného typu na správné místo. Pórovitý, světlý kámen, jako je řezaný pískovec, absorbuje více vlhkosti (a tím i špíny) než tmavší, robustnější materiál, jako je rozdrcený vápenec nebo břidlice.

Jestli je vaše zahrada orientovaná na sever a je posetá ovocnými stromy, neklaďte na ni pórovitý materiál světlé barvy – budete toho litovat! Zeptejte se sami sebe, kolik času jste ochotní obětovat pravidelné údržbě, ještě předtím, než položíte terasu, a podle toho si vyberte materiál.

Výběr materiálů na terasu

Zdroj: Tim Young

3. Drahý neznamená lepší

Asi vás to překvapí, ale někdy je levnější design skutečně ten nejlepší. Při nákupu materiálu je samozřejmě vždy dobré hledat renomované dodavatele, samotná cena však nemusí být tím nejlepším ukazatelem, zda je typ vhodný pro vaši zahradu.

Materiály, jako je řezaný vápenec, procházejí vícero výrobními procesy, aby se nařezaly, opískovaly a obrousily, což je nákladné. Zatímco například štípaný pískovec může být pro váš projekt vhodnější – a přitom je o dost levnější.

Některé přírodní kameny jsou přirozeně štípané, ale mají řezané (strojově řezané, rovné) hrany, takže jejich výroba může být o něco levnější, ale stále si zachovávají moderní vzhled.

Design terasy

Zdroj: London Stone

4. Nepromyšlený rozpočet

Pravdou je, že venkovní zpevněné plochy nestojí málo a je třeba mít na paměti, že velký prostor znamená i více materiálu. Terasy jsou jednoduše velkou investicí, a tak by se k nim mělo i přistupovat.

Materiál tvoří jen malou část nákladů – připlatíte si, pokud je položí zkušený a zručný dodavatel. Další náklady tvoří „skryté“ materiály, které jsou instalované pod dlažbou. I když je pouhým okem zřejmě nikdy neuvidíte, jsou stejně důležité – a též stojí peníze.

Přečtěte si také:
Osm krásných a osvědčených rostlin k vytvoření soukromí v zahradě a na terase

Když si stanovíte rozpočet rozumně, nestane se vám, že na konci zjistíte, že už nemáte dostatek financí na ostatní detaily, jakými je například osvětlení nebo ohniště.

Investice do venkovní terasy

Zdroj: Yardzen

5. Slabé osvětlení

Další z věcí, kterou byste neměli zanedbat, je dostatečné osvětlení. S výstavbou terasy byste měli z hlediska elektroinstalace počítat už dopředu a připravit si přívodní kabel. Pokud bude mít terasa betonové základy nebo podlahu, můžete přívodní kabely přímo zalít do betonu. Nutností je však v tomto případě vhodná chránička na kabely.

Jestli je altánek dále od domu, můžete kabel zakopat do země. Vhodné na to jsou i klasické kabely CYKY, musíte je však uložit alespoň 60 cm hluboko, buď do pískového lůžka nebo použít vhodnou chráničku. Kabely neukládejte v blízkosti stromů či keřů – rozrůstající se kořeny by je mohly poškodit.

Osvětlení terasy

Zdroj: Colin Poole

6. Nedostatečná výsadba

Při navrhování terasy nezapomeňte na výsadbu. Výsadba může rozbít velkou plochu dlažby, vytvořit zóny a zákoutí, a přinést tak rovnováhu mezi otevřeným prostorem a intimitou. Použijte výsadbu v úrovni země, abyste zjemnili plochu.

Velmi oblíbené a často vyhledávané jsou v současnosti vyvýšené záhony. Mohou navazovat na neformální lavicové posezení, plná zeleň ve výšce očí nenásilně oddělí a zútulní větší prostor. Avšak nemusíte se vázat jen na ně. Správnou kombinací vysoké a nízké výsadby vytvoříte oku lahodící vrstvy i záhony ve výšce terasy.

Výsadba rostlin na terasu

Zdroj: Claire Lloyd Davies

7. Nerespektování okolí

Dobrý zahradní architekt se nechá při návrhu vést designem domu – jeho fasádou a celkovým stylem. Jestli se do návrhu terasy pouštíte sami, nenechte se zlákat množstvím trendy dlaždic. Vybírejte materiály a barevné tóny, které harmonicky ladí s exteriérem budovy.

Klíčový význam má i umístění terasy na vašem pozemku. Zvažte, které oblasti využijí ranní, polední nebo večerní slunce, a vytvořte si odpočinkové místo podle vlastních preferencí.

Přečtěte si také:
9 způsobů, jak se osvěžit v zahradě

Zanedbání dopadu slunečních paprsků by mohlo být velkou chybou, protože byste pak mohli mít terasu, která je ve stínu v době, kdy vy jste venku nejraději.

Funkce terasy

Zdroj: Alexandra Noble

8. Nejasně definovaná funkce

Mnozí zahradní designéři jsou přesvědčení, že žádný návrh terasy by se neměl začít realizovat bez toho, aniž by se nejdříve nedefinovala její funkce. Dříve než se pustíte do vytváření terasy, ujasněte si, k čemu bude sloužit. Bude to místo na zábavu, nebo by měla vytvářet intimní zónu, do které se dá utéct a v klidu v ní relaxovat?

Vaše volba ovlivní charakter materiálu, jejž si vyberete pro svůj design, velikost otevřeného prostoru a množství výsadby, kterou na terasu umístíte. Při přemýšlení o využití prostoru myslete i na terénní úpravy terasy v poměru k pozemku a tomu, jak budou propojeny.

Navrhování terasy s ohledem na styl a fasádu domu

Zdroj: Mark Bolton

9. Dlažba nesprávné velikosti

Velikost dlaždic, které použijete, má zásadní vliv na to, zda bude vaše terasa působit dojmem většího, nebo menšího prostoru. Na vytvoření intimního a klidného prostředí jsou malé dlaždice skvělou volbou.

Pokud máte velkou terasu nebo terasu u bazénu, velkoformátové dlaždice vám poskytnou čistý a elegantní vzhled.

Terasová dlažba

Zdroj: Andrea M. Gómez

Směr vzoru kladení může též ovlivnit vnímání délky nebo šířky plochy, podobně jako v interiéru.

Jestli plánujete venkovní kuchyni nebo jídelní kout, vsaďte na praktičnost velkoformátových dlažeb. Jejich údržba je jednodušší a větší dlažba poskytuje hladší a stabilnější základ, po kterém se vám bude snáze přesouvat nábytek.

Text: Katarína Paukeje
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: květinové výsadby venkovní osvětlení zahradni architektura zahradní terasy zpevnene plochy
Sdílejte článek

Diskuze