Zdroj: Ateliér Partero

Atypická městská zahrada pro mladou rodinu v tiché části Brna

06. 05. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Zahrada pro mladou rodinu, která se nachází u rohové vily v tiché části Brna, je důkazem toho, že i ve městě a na malém atypickém pozemku se dá hezky žít.

Poté, co mladá rodina zrekonstruovala rodinnou vilu z dvacátých let, rozhodla se pro renovaci přilehlé zahrádky. Nevelký pozemek byl dlouho zanedbaný a velmi tmavý – přes větve vysokých smrků do zahrady neproniklo téměř žádné sluneční světlo. Na pomoc s rekonstrukcí si majitelé zavolali mladé zahradní architekty z ateliéru Partero.

Děti v zahradě

Když děti skotačí na prostorném trávníku, je možné projít do dalšího pokoje, který má ale úplně jinou atmosféru. Použijte, prosím, dveře… Zdroj: Ateliér Partero

Jaké bylo zadání? „Ze začátku to skutečně vypadalo, že budeme jenom rekonstruovat původní zahradu,” vzpomíná zahradní architekt Jakub Finger z ateliéru Partero. „Pak přišel efekt sněhové koule – najednou bylo potřeba opravit nejen rozpadající se podezdívku plotu, ale také cestičky, následně zpevněné plochy, došlo také na havarijní kácení stromů, vjezd do garáže… Zkrátka, místo částečné renovace se vlastně všechno dělalo úplně nanovo.“ 

Přečtěte si také:
Romantická venkovská zahrada, kterou si majitelka navrhla sama
Schodiště v zahradě

Mezi dvěma částmi zahradami je výškový rozdíl, prostory tak od sebe dělí nejenom dveře, ale také čtyři schody. To ještě víc podtrhuje intimní charakter zákoutí v zadním „pokoji“. Zdroj: Ateliér Partero

A tak trochu neplánovaně a zlehka přestala původní stinná zahrada, plná urostlých smrků, existovat. Místo ní vznikl otevřený a prosvětlený exteriér se dvěma menšími částmi, které se vzájemně doplňují hezkou kontrastní atmosférou.

Zahrada se dvěma pokoji je pro nás dalším příkladem toho, že také na malém městském pozemku se dá nerušeně žít. Živý plot z habru časem uzavře také přední část a na zahradě tak vznikne úplné soukromí. 

Gletované betonové chodníky jsou hladké a výborně kontrastují s pestrými záhony kolem. Vedle cestiček se šíří vůně levandule a stébla trávy se elegantně pohupují společně s hlávkami okrasného česneku. Součástí obvodových záhonů je také část s vysazenými bylinkami, ke kterým vede cestička vytvořená z původních dlaždic.

Sezení v zahradě

Sezení v cípu zahrady vyřešili architekti jako mozaiku z betonových dlaždic, kterými mimovolně prorůstá mateřídouška. Zdroj: Ateliér Partero

Vysazená třešeň vytváří příjemný stín v letních vedrech a její plody plní dětská bříška během letních prázdnin. Zatím je mladá, ale časem bude důstojným nástupcem původních jehličnanů. Zahradu zahalí svým chladivým stínem, na jaře bude vždy nádherně obsypaná květy, na podzim zase barevným listím.

Přečtěte si také:
Dům plně otevřený zahradě

Snažili jsme se zachovat atmosféru původního místa, a tak všechno, co jsme zachovat mohli, samozřejmě zůstalo.

Většina okolních výhledů na ulici, které jsou tak typické pro rohové parcely, je zastíněná zelení. Na jedné straně se tyčí vysoká okrasná tráva, směrem do ulice je vysazený živý plot z habru. Mezi poslední zrealizované výsadby v této části patří jedlé bobuloviny, kterých v zahradě s dětmi není nikdy dost. Zbytek prostoru patří trávníku. Ačkoli na pohled není velký, dětem poskytuje dostatek místa na zábavu. Raz dva se dovede změnit ve velkou tělocvičnu, vnější ložnici, divadelní sál. Roh zahrady je zakončený výsadbou jeřabiny, která zakrývá pohledy z bytových domů stojících na druhé straně ulice.

Drevěná terasa

Příjemná dřevěná terasa atypického tvaru je umístěná blízko kuchyně, takže čaj a káva se servírují často právě zde. Zdroj: Ateliér Partero

Rohový pozemek je zajímavý tím, že je složený ze dvou částí, mezi kterými jsou skutečné dveře. Proto jsme celou zahradu pojali jako dva pokoje.

Malá terasa obklopená bujnou zelení nabízí nejen vytoužený stín, ale především ticho od ruchu ulice i hrajících si dětí. Nepravidelná dubová terasa je příjemná pro bosé nohy. Na ni navazují dřevěné schody, kterými se dá dostat přímo do kuchyně. Divoká směs bambusů, trvalek a zakroucený kmen původního javoru dotváří pohledovou bariéru v protilehlém cípu atria. Dokonce i v zimních měsících zde, díky bambusům, vládne zelená barva.

Přečtěte si také:
Jak udělat ze zahrady ideální místo pro děti

Profil

Atypická městská zahrada s rozlohou 208 m2 (včetně plochy vjezdu)

Zahradní architekti 

Ateliér Partero

Připravila: Katarína Paukeje

Foto: Ateliér Partero

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: malé zahrady městské zahrady okrasné rostliny okrasný trávník terasy zakládání záhrady
Sdílejte článek

Diskuze

  • Opravdu nádherně a prakticky zrealizovaná zahrada.

    Kvetinka123