Dům plně otevřený zahradě

18. 08. 2020 Sdílet

Majitelé tohoto rodinného domu nezapřou už na první pohled svou profesi – je to zahradnictví a láska k tomuto oboru podstatně určila i podobu jejich domu. Bungalov, který je výhodným řešením i do budoucích let díky své bezbariérovosti, je postaven do atypického tvaru U.  Poměrně rozhlehlá obytná plocha je tak členěná do tří bloků.

Zahrada je přímo přístupná ze všech obytných místností a vzniká tu několik teras pro venkovní posezení, relaxační část u bazénu a velké plochy okrasných porostů. Protože se rozhodli stavět svépomocí a současně hledali materiál, který bude mít čistě přírodní složení, zvolili Ytong.

rodinný dům

Foto Xella

I přes poměrně členitý půdorys zde bylo možné dosáhnout požadovaných tepelněizolačních vlastností jednovrstvým zděním bez zateplení. Materiál se díky snadné opracovatelnosti spotřebuje téměř všechen a nevzniká zbytečný stavební odpad. Také se do něj snadno instalují rozvody sítí a zařizovací prvky. Velkým plusem pro stavebníky bylo ale zejména to, že pórobeton tvoří přírodní suroviny písek, vápno a cement. Jeho alkalické složení zabraňuje vzniku plísní a díky porézní struktuře vzniká zdravé vnitřní klima.

rodinný dům

Foto Xella

Obvodové zdivo tvoří nejprodávanější tvárnice několika posledních let Ytong Lambda YQ tloušťky 450 mm, které byly vyvinuty tak, aby plnily nové tepelně technické normy roku 2020 i bez dodatečného zateplení. Zdění v jednom kroku šetří náklady na zateplení, podporuje vznik zdravého vnitřního klima v domě, které může nevhodná vnější izolace narušit.

rodinný dům

Foto Xella

Ze stavebního systému Ytong zde byl použit také stropní systém Ekonom. Tento masivní prvek přispívá k teplotní stabilitě domu – díky jeho použití drží teplo v zimním období a v létě zabrání přehřívání prostoru. Montáž je rychlá, protože probíhá bez nadbetonávky a armovacích ocelových sítí. Není také náročná na řemeslnou zručnost a používá se i o svépomocných stavebníků. Stropní vložky lze krátit pilou v příčném i podélném směru, příslušné nářadí půjčuje výrobce. Před betonáží lze do konstrukce žebra uložit veškerá potřebná vedení, jako jsou elektrorozvody, voda, odpady, centrální vysavač, vzduchotechnika nebo rozvody topení pro vytápění konstrukce stropu. Další nezanedbatelnou výhodou stropu Ekonom je jeho takřka naprostá rovinnost.

rodinný dům

Foto Xella

Výsledkem je rodinný dům, který bylo možné realizovat vlastními silami. Systém zdicích prvků je vymyšlen tak, aby si svou kvalitu materiál zachoval s takřka neomezenou životností a zajistil bezvadné fungování stavby.

www.ytong.cz

ZDROJ: PR článek společnosti XELLA

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: rodinne domy ytong
Sdílejte článek