Zdroj: Gardeners World

Jak na zahradě zvolit materiály, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby spolu vše ladilo

01. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Zahrada ve městě by měla svým obyvatelům poskytovat venkovní prostor, který je stylový, funkční, zábavný, a zejména jednoduchý na údržbu. Jaký zvolit materiál, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby vše spolu ladilo?

Vaše vysněná zahrada je především rozšířením vašeho domova. Pokud je to jen trochu možné, styl zahrady by měl být v souladu s okolím, aby nepůsobila jako past na oko. Architektura obytného domu pokračuje v exteriéru, záhony a vodní prvky jsou založené na jednoduchých geometrických tvarech. Městská zahrada tak bude vyzařovat klid, jednoduchou eleganci a harmonii.

Přečtěte si také:
Zahrada svépomocí, nebo s pomocí zahradního architekta?

Vyberte vhodné materiály

V moderních zahradách se kromě dřeva častěji potkáváme i s jinými materiály, jakými jsou například beton, kov nebo sklo. Úlohou betonu je hlavně najít řešení na zpevnění povrchů nebo svahů, a ne na sebe strhávat veškerou pozornost. Pro pohodlný pohyb po trávníku i zamokra nebo ve výsadbách se hodí praktické nášlapy, které mohou mít různé rozměry i podobu. V případě dřeva se na tento účel často využívají dubové trámy. I když dnes v oblíbenosti vede hlavně corten, což je slitina s typickou rezavou patinou, kromě toho se pozornosti těší i ocel nebo například měď.

Zákutí zahrady s posezeím

Zdroj: Germinate Design

Zaplňte ji rostlinami

Městská výsadba má tendenci opakovat v určitých intervalech násobky jedné odrůdy. Trávy a stálezelené rostliny jsou v moderních prostorech oblíbené, protože vypadají dobře během celého roku a zjednodušují barevné schéma. V malé zahradě bude elegantním řešením vertikální pěstování. Ať už si pořídíte závěsné květináče, policové stojany, nebo police připevníte rovnou na plot či stěnu, rozhodně se dostatečně obklopíte flórou a rostlin vtěsnáte do vertikální zahrady výrazně více než na klasický záhon. Namísto toho se zaměřte na několik větších kousků, například na dvojici menších dřevin, které šetří místo ve velkých květináčích, nebo si vytvořte jednu mohutnou zelenou stěnu.

Romantická zelená zahrada

Zdroj: Morris Road

Vysaďte stromy

Pokud se vám podaří vybrat vhodný strom, stane se krásným ústředním bodem zahrady a bude přitahovat pozornost po celý rok. Stromu se nemusíte vzdávat ani v případě, že máte jen terasu či větší balkon, protože existuje i množství druhů, které je možné pěstovat v květináči. Pěstování v květináči má i další výhody. Pokud například nevíte, kam přesně chcete strom umístit, v květináči ho můžete přesouvat po zahradě do té doby, dokud pro něj nenajdete ideální místo.

Chodník v zahradě s velkými květináči

Zdroj: Traslovs Tradgard

Strom si můžete vzít s sebou, i když se budete někam stěhovat. Stejně tak ho lépe ochráníte před zimními mrazy. Než nějaký strom zasadíte, rozhodněte se, z jakého důvodu ho chcete. Můžete například pěstovat stromy s bobulemi, abyste přilákali ptáky a poskytli jim hnízdiště. Jestli chcete sklízet úrodu, vysaďte si ovocné stromy. Nebo toužíte po dřevině, která vnese do zahrady barevný prvek?

Dřeviny, které lákají barvou, jsou japonský javor, javor šedý, muchovník Lamarckův, zmarlika, dřín japonský. Mezi stromy, které lákají ptactvo a hmyz, patří hloh, jeřabina, okrasná jabloň, hruška vrbolistá (pendula), stevarcie. Nebo si vyberte některou ze stálezelených odrůd, jako je mišpule, planika nebo eukalyptus.

Malý prostor?

Pokud vaše zahrada není velká, dojem většího prostoru získáte jejím rozdělením na několik částí. Proto popusťte uzdu své fantazii a zvolte různorodé úpravy terénu: trávník, dlažbu, kameny a vyvýšené či poschoďové záhony a truhlíky. Zahradu opticky zvětší i diagonální položení dlažby (tzv. nakoso).

Přečtěte si také:
Rostliny, které do zahrady nalákají užitečné pomocníky

Spolehlivě zafunguje kombinace různě velkých dlaždic nebo plochých kamenů. Iluzi větší zahrady umocníte i pomocí rostlin, které dosahují různého vzrůstu. Poslouží vám k tomu například trpasličí dřeviny, pod kterými najdete prostor pro menší rostliny. Takové vrstvení vám umožní vysadit více zeleně bez toho, aniž byste tím neúměrně zatížili prostor.

Dlaždicová zahrada s lávkama

Zdroj: Landscape Architects

TOP TIP

Vytvořte pomocí výsadby kreativní štěrbiny. Mezery vyplňte nízkorostoucími rostlinami, například tymiánem, mateřídouškou nebo sukulenty.

Zahrňte vodní prvek

Tekoucí, nebo stojatý? I malý vodní prvek dokáže v zahradě zlepšit mikroklima, což oceníte vy i vaše rostliny zejména během horkých dnů. Zurčení tekoucí vody působí uklidňujícím dojmem. Stojaté nádrže s vodou slouží jako napajedla nebo koupele pro ptáčky, vážky i motýly. Mohutný vodopád zase odcloní ruch od blízké ulice. Vodní prvek by měl být především designovým doplňkem zahrady, proto je ho třeba sladit s materiály v zahradě. Ve velké míře je tu zastoupený beton v podobě větších či menších jezírek. Nápady na různé vodní prvky najdete na dalších stranách.

Moderní jezírko v zahradě

Zdroj: Shutterstock

TOP TIP

Vodní prvek bude vypadat lépe, pokud ho umístíte mezi rostlinnou výsadbu, a ne do středu prostoru.

Vytvořte si zákoutí

Zahradu se snažte rozdělit do několika částí tak, abyste ji nedokázali obsáhnout celou z jediného místa. Postupujte ale s citem: pokud její členění přeženete, bude účinek kontraproduktivní. Některým částem je prospěšné ponechat víc prostoru, například trávníku. Pracujte s horizontálním i vertikálním členěním, použijte jakékoliv přírodní materiály. Využijte schopnosti popínavých rostlin – skryjí, co není pěkné, a zahradu rozšíří do výšky. Neobejdete se na zahradě bez vodního prvku nebo letní kuchyně? Pokud oželíte něco jiného, klidně si je dopřejte.

Krásná upravená zelená zahrada

Zdroj: Gardeners World

Splňte si sen o bazénu

I do malé městské zahrady se hodí bazén. Pravděpodobně nebude v olympijské velikosti a budete muset oželet jiné věci. Za ochlazení v horkých měsících na vlastní zahradě to ale stojí! Dejte si velmi záležet na plánování, v případě menších zahrad je důležitý každý centimetr.

velký bazén v zahraděBazén volte spíš minimalistický, přílišné zdobení by umocnilo nedostatek prostoru. Nejlépe bude vypadat v pravoúhlých geometrických tvarech a bez výrazného přechodu mezi vodou a zahradou. Praktickým řešením je postavit bazén do vyvýšené části, která zahradu opticky zvětší. Vytvořte k němu terasu ze dřeva nebo hladkého betonu, a pokud máte zahradu ve svahu, můžete vybrat i moderní nekonečný bazén.

Světla v květinových záhonech vám i po setmění dají důvod podívat se do zahrady. Z osvětlených stromů se rázem stanou živá umělecká díla. Rozhodněte se pro osvětlení se solárním pohonem a vyberte si žárovky, které vyzařují spíš teplé bílé než studené světlo – vytvoří jemnější a příjemnější atmosféru.

Drobné stavby ukryjte

Ideální je, když se dřevník a kůlna stanou součástí stavby domu s pohodlným vstupem. Na to je dobré myslet už při plánování. Pokud je zahradní domek určený jen na skladování a není možné, aby navazoval přímo na dům, bude nejvhodnější umístit ho na konec zahrady.

Přečtěte si také:
Zahrada, ve které se všichni cítí dobře

Na takovém místě se dá šikovně ukrýt za stromy nebo křoviny a nebude kazit estetický dojem. Na jeho ukrytí můžete využít i popínavé rostliny. Při plánování vezměte v úvahu, že stromy a keříky se časem ještě rozrostou.

Domeček zarústlý zelení

Zdroj: Jeff King

Nezapomeňte na osvětlení

„Osvětlení v zahradě zdaleka není jen funkční orientační označení cestiček v prostoru. Může být jedinečným nástrojem, jak zahradu po setmění změnit k nepoznání,“ říká Ferdinand Leffler z ateliéru FLERA. Velmi důležité je vybrat světlům správná místa, ale i vhodnou intenzitu či barvy.

Krásná osvětlená terasa domu se zahradním vchodem

Zdroj: Adolfo Harrisson

Zatímco v interiéru vládnou dominantní tvary a barvy, v exteriéru se snažíme, aby byla co nejvíc nenápadná a ukrytá v zeleni. Za teplých letních večerů oceníte světla na terase, ale i přímo v bazénu. Osvětlené stromy či záhony s okrasnou trávou dodají zahradě hloubku a vy budete mít chuť vrátit se do zahrady i po setmění.

Text: Katarína Paukeje

Foto: John Lewis, Shutterstock, Germinate Design, Morris Road, Traslovs,  Tradgard, Landscape Architects, Gardeners World, Jeff King, Adolfo Harrisson, George

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: bazény corten exteriérové osvětlení jezirka stálezelené rostliny zahradni architektura zahradní trendy
Sdílejte článek

Diskuze