Jak se vyhnout nejčastějším chybám při navrhování zahrady
Také plánujete oživit design vaší zahrady? Nebo začínáte úplně nanovo? Při plánování vnějšího prostoru u domu, chaty či víkendové stavby není těžké udělat chyby, kterých se později budete zbavovat jen velmi těžko. Proto je dobré skutečně „dvakrát měřit a jednou řezat“.
Jednou z nejdůležitějších věcí je propojení zahrady se stylem domu a jeho interiérem. Nepovažujme zahradu za samostatný prostor, ale zamysleme se nad propojením vnějších a vnitřních prostorů, dosáhneme tak mnohem lepšího efektu. Styl, který používáte v interiéru, by měl „přetékat“ a být viditelný i venku.
Mnozí zahrádkáři se inspirují obrázkem nebo zahradami z jiných končin země, či dokonce světa, přitom si neuvědomí, že v prostředí jejich zahrady nebudou tyto rostliny prospívat. V prvé řadě si tedy vybírejme rostliny vhodné do našeho prostředí – vzhledem ke klimatu a povětrnostním podmínkám. I v rámci pozemku můžete mít různé podmínky. Krásná a zdravá zahrada vznikne tehdy, když zasadíte tu pravou rostlinu na správné místo.
Pět nejčastějších chyb při navrhování zahrad
Když je toho v zahradě příliš
V interiérech se snažíme mít pořádek, přehledné, vzdušné, minimalistické zařízení, ale zahradu v tomto směru často zanedbáváme. Skončí v ní starý kuchyňský dřez, nábytek, který nám je líto vyhodit, ačkoliv už máme nový, a možná i starý stůl a židle. Právě toto je jednou z nejočividnějších chyb v designu zahrady.
Nemusíme se snažit, aby všechno úplně zapadalo do sebe, ale nezměňme zahradu nebo její část ve smetiště. Také není estetické, když použijeme mnoho různých materiálů – postačují dva tvrdé terénní materiály nebo povrchy. Ještě opatrnější buďte při používání barvy, nechejte „zpívat“ svou výsadbu a nebojujte s ní. Méně je v tomto případě podstatně více.
Totéž platí i pro rostliny. Aby zahrada vypadala a působila přirozeně, popřemýšlejte o výsadbě rostlin různých velikostí a uspořádejte je do opakujících se vzorů. Je to rozhodně lepší přístup, než když se do sázení vrhnete stylem „jeden z každého druhu“. Opět začněte menším množstvím, protože rostliny se rozrostou, aby vám celý prostor doslova nezadusily. Chcete přece mít i cestičky, lavičku a prostor na relaxaci.
Přílišná snaha o dokonalost
Snaha o dosažení zahrady jako z katalogu se často nevyplácí. Zahrada se mění – mění se materiály, které použijete, mění se i rostlinstvo. Nemůžeme očekávat, že vytvoříme zahradu, která bude každé roční období po mnoho let dokonalá. Raději jí nechejme prostor volně dýchat a měnit se. Přirozená zahrádka je mnohem příjemnější než zahrada s dokonale vybraným nábytkem, druhy květin a materiálů.
I ty nejtvrdší materiály mají určitý stupeň pórovitosti a jsou neustále vystaveny povětrnostním vlivům – budou se měnit. Stejně tak bílá stěna nezůstane věčně bílá.
Při výběru materiálu se vždy ptejte, jaká je jeho předpokládaná životnost a jak se musí udržovat. Snazší je přijmout nedokonalost a pracovat s ní už od začátku než očekávat dokonalost po dlouhá léta.
Když nový pozemek vyčistíte do poslední rostliny a kamene
Noví majitelé pozemků si často myslí, že by měli začít úplně od nuly. Odstranit vše, co je na pozemku, a udělat si všechno po svém. Skutečně potřebujeme odstranit všechny existující keříky a zahradní prvky a nahradit je něčím novým? Zbavit se zasazených stromů je možná lákavé, ale zahradě dodají zralost a velmi lehce je začleníte do nového designu. Díky nim můžete zahradu rozčlenit na více zón.
Používáte plytké nádoby
Zajímavého estetického efektu v zahrádkách dosáhnete kombinováním výsadby zasazené do půdy a solitérů, které pěstujete v nádobách. Kromě designu však myslete i na hloubku nádob a požadavky pěstovaných rostlin. Mnohé krásné kameninové či keramické kontejnery jsou plytké, půda v nich rychle přesychá a rostliny hynou. Chcete-li pěstovat menší rostliny, exteriérový květináč by měl mít hloubku alespoň třicet centimetrů, u větších i šedesát centimetrů. Důležitý je též průměr kontejnerů.
V zahradě chybí něco jedinečného
Každý zahradní design by měl obsahovat nějaké překvapení („wow faktor“). Vložte do svého návrhu něco, nad čím se lidé pozastaví. Stylové vyvýšené sezení, poutavou architektonickou kombinaci výsadby nebo zajímavou sochu, jezírko či fontánku. Pozor však, abyste nesklouzli do kýčovitosti. V každém případě by to mělo být něco osobního, charakteristického pro vás nebo váš pozemek, něco, s čím uděláte dojem a co vám zlepší náladu.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com