Malebná zahrada rostoucí okolo novostavby na úpatí vinice
Malebná zahrada rostoucí okolo novostavby s odkazem na staré venkovské domy vkusně zapadá do kouzelně působícího vinařského regionu v příhraniční oblasti Rakouska.
Děti se už osamostatnily a i to byl jeden z impulzů pro navštívený manželský pár, který se rozhodl posunout se v životě dále, a to včetně nového bydlení. Oba dva sice stále pracují v Bratislavě, ale rakouská obec blízko hranic je okouzlila svou atmosférou.
Venkovská pohoda je to, co potřebují po náročných pracovních dnech. Ideální je navíc i dopravní dostupnost do města. Nové obydlí se zahradou a s vinicí je pro ně splněným snem.
Aby stavba svým charakterem zapadla do okolí, její architektura odkazuje na typické staré venkovské stavby. Není však jejich kopií, naopak, je současná a moderní. Nestojí tu nic honosného, spíš velmi příjemného, na první pohled útulného a s důrazem na to, co je v životě podstatné. Kromě hlavní stavby, samotného rodinného domku s výhledy do zahrady, stojí z uliční strany druhý objekt, garáž s pracovnou v podkroví.
Pomoc architektky
Když práce na domě finišovaly, majitelé si přizvali zahradní architektku Janu Bartekovou z ateliéru Landdesign. Líbily se jim zahrady, které navrhovala a jež jsou už zrealizované. Zahradní architektka vzpomíná: „Majitelé si nás pozvali, když se dokončovaly stavební práce na rodinném domě. Byl tu už i nový vinohrad, který založili na místě toho původního.
Celý prostor na nás dýchl venkovskou atmosférou s prvky současnosti. Architektura stavebních objektů, vinohrad, úcta k tradici, blízký vztah majitelky k folklóru – to vše mělo vliv na ztvárnění zahrady.
Tomu jsme podřídili kompoziční řešení, výběr materiálů i rostlin. Zároveň bylo potřeba popasovat se s terénem a vyřešit usměrnění odtoku srážkové povrchové vody. Některé části pozemku jsme vyrovnávali a i díky tomu se prostor zároveň rozčlenil na několik pobytových zón.“
Sezení u domu pod pergolou propojuje exteriér s interiérem a láká vypít si ranní či poobědovou kávu na terase. Nový vinný sklep vyhloubený ve svahu za domem a blízké posezení s venkovním krbem pod přístřeškem jsou výborným zázemím pro večerní grilovačky s přáteli. V prostoru nad sklepem našlo místo i několik vyvýšených záhonů pro oblíbená rajčata a květiny. Zahradní technika a nářadí jsou uskladněné v dřevěném zahradním domku u vinohradu, který vykukuje přes bujný trvalkový záhon.
Vývoj projektu zahrady
Zahradní architektka říká, že majitelé sice měli nějaké představy o zahradě, ale chyběla jim konkrétnost. Intenzivní spolupráce na projektu začala po první konzultaci námi navrženého ztvárnění zahrady. „Naše vidění prostoru je doslova nadchlo. Vyřešili jsme v něm základní koncept, včetně pergoly napojené na stavbu domu. Mnoho pěkných detailů jsme dolaďovali na podnět majitelky, například použití dřevěných trámů. Naším společným cílem bylo vytvořit zahradu, která se stane plnohodnotnou a nerušenou částí tohoto vinohradského regionu.
Z rostlin tu mají své zastoupení stromy – například třešeň, jedlé kaštany, vícekmenné břízy, z keřů hraje prim krásně a bohatě kvetoucí hortenzie latnatá. Jsou tu však i růže či šeříky, oblíbené v každé typické venkovské zahradě. Záhony jsou vystavěné z proměnlivých trvalkových výsadeb, trav a cibulovin,“ říká J. Barteková. Realizace zahrady probíhala ve dvou etapách. Pergola a úprava dvorku vznikly v roce 2018, předzahrádka a prostor za domem směrem k vinohradu další sezónu, v roce 2019. „Všechny zásahy realizované v této zahradě jsme řešili velmi citlivě, s velkým respektem k prostředí,“ dodává J. Barteková.
TIP
Když v malém prostoru potřebujete odclonit od sousedů stromy, využijte špalíře, které mají ploché koruny (jsou tvarované na konstrukci). V tomto případě byl použit habr.
Text: Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis V zahradě