Zdroj: iStock

Naplánujte si podzimní zahradu právě nyní! Jak při tom postupovat a jaké plodiny si vybrat?

06. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Letošní léto bylo pro mnoho plodin příliš drsné – horké a suché. Dobrou zprávou je, že létem období úrody v zahrádce ještě nekončí. Mnoho druhů zeleniny preferuje o něco chladnější a vlhčí období podzimu. Je načase naplánovat si zahrádku tak, aby vám přinesla svěžest a cenné vitamíny během následujících měsíců. Jaké plodiny vybrat a jak naplánovat výsev či výsadbu?

Mráz znamená konec pro plodiny, které mají rády teplo – například rajčata a bazalka, ale prospívá rostlinám, které mají rády chladnější počasí. Sem patří i čínské zelí, pak choi. Je však jen jedním z mnoha druhů zeleniny, kterým se nejlépe daří právě na podzim. Jak postupovat při plánování podzimní zahrady? Nejprve si zjistěte předpokládané datum prvního mrazu ve vaší oblasti. Od něj se odvíjejí čtyři fáze.

Podzimní zahrada sázení

Zdroj: iStock

První fáze: dvanáct až čtrnáct týdnů před prvním silnějším mrazem

Toto období je nejvhodnější dobou pro pozdní výsev rychle zrajících salátových okurek, letní tykve, francouzské fazole. Stejně tak můžete vysít pastrnák, řepu či mangold. V interiéru nebo ve skleníku zasejte do pěstitelských podložek semena košťálových rostlin, včetně brokolice, kapusty, zelí, kedlubnu a rychle dozrávajících odrůd květáku. Podzim je skvělým obdobím, když chcete ochutnat nové odrůdy.

Přečtěte si také:
Jaké rostliny v zahradě vysadit, když chcete odehnat krtky a hlodavce

Vyzkoušejte například super jemné ‚Yellow Cabbage Collards‘ nebo krásnou barevnou kapustu ‚Rainbow Candy Crush‘. Další zeleninou, kterou můžete zasít v interiéru, je fenykl a petržel. Začátkem podzimu je vhodné na prázdná místa zahrady vysít krycí plodiny, které fungují jako půdotvorné zimní zelené hnojení. Vyzkoušejte například jetel inkarnát ‚Crimson Clover‘.

Podzimní zahrada mladý špenát

Zdroj: iStock

Druhá fáze: deset až jedenáct týdnů před prvním silnějším mrazem

Plodiny z kapustové rodiny, které jste v první fázi vyseli, už pravděpodobně dosáhly velikosti sazenic vhodných k přesazování. Vysaďte je ven, ale přikryjte je tylem nebo jemnou síťovinou, abyste je ochránili před hmyzem. Samozřejmě můžete sazenice koupit i v zahradních centrech. Zkušený zahrádkář ví, že když tyto rostliny přejdou první mrazíky, chutnají mnohem lépe. Je to tím, že mráz spouští produkci cukrů v nadzemních částech rostlin.

Přečtěte si také:
Jak si vyrobit originální zahradní lucerny

V tomto období se vyplatí vysít na záhon rychle dozrávající odrůdu
mrkve – půdu mezi zálivkami udržujte vlhkou. Vysejte též koriandr, různé druhy salátů a ředkvičky. Máte-li rádi novinky, vyzkoušejte například ředkvičky Daikon, které mají silné a dlouhé bílé kořeny. Pokračujte s výsevem krycích plodin na volných místech zahrady.

Podzimní zahrada tipy

Zdroj: iStock

Třetí fáze: osm až devět týdnů před prvním silnějším mrazem

Nyní je ta správná doba vybrat si z dlouhého seznamu podzimní zeleniny a vysít semínka: rukola, řepa, špenát, orientální zelenina, včetně čínského zelí a asijského „špenátu“ tatsoi. Pokud vám zbude prostor a chuť, zasejte i více salátu a salátových ředkviček.

Čtvrtá fáze: šest až sedm týdnů před prvním silnějším mrazem

Správná doba pro výsev zimního špenátu, polníčku a mrazuvzdorného salátu. Semínka vysejte na záhon a sazenice ještě dřív, než začne dlouhodobě mrznout, přikryjte ochranným krytem. Takto přezimují a na jaře začnou růst jako první. V tomto období, dokonce i v době prvního tuhého mrazu, můžete zasadit česnek a šalotku. Cibulkám a stroužkům pomalu narostou kořeny a před koncem zimy se objeví zelené výhonky.

Vidíte, že ani podzim nemusí znamenat konec úrody.

Sabína Zavarská

Zdroj: growveg.co.uk

Foto: istock.com

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: pestovani zeleniny plodová zelenina podzimní výsadby podzimní zahrada uroda
Sdílejte článek

Diskuze