Zdroj: Shutterstock

Nejlepší řešení zpevněných ploch kolem domů a v zahradách

25. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Chodníky a různé další zpevněné plochy jsou důležitou součástí zahradního prostoru. Vždy by měly být důkladně naplánované, aby byly funkční a bezpečné. Zapomínat by se nemělo ani na ostatní zpevněné plochy – na terase, u vstupu do domu, v okolí zahradních přístřešků a tzv. nářaďoven.

Odborníci radí, že na podobu zahrady je dobré myslet už při stavbě domu. Na druhé straně, až během bydlení získáte lepší představu o tom, kde chodníky vybudovat. Pokud se budete řídit radami zkušeného zahradního architekta, většinou nešlápnete vedle. Zpevněná plocha je potřebná nejen na chodníčcích a přístupových cestách, ale i na místech plánovaného posezení, terasy, parkovacího stání i v okolí bazénu. Dlažba by měla být v celkové harmonii s fasádou domu a měla by designově ladit i s existujícím plotem a okolím. Podle toho vybírejte tvar, barvu a povrchovou úpravu dlažby.

Přečtěte si také:
Jak si v zahradě rozumně rozvrhnout terasu, bazén či venkovní krb?

Beton

Betonová dlažba je dostupná v mnoha tvarech, barvách a vyhotoveních. Je cenově přijatelná, barevně stálá a odolná. Velkou výhodou je její univerzálnost a snadná údržba. V případě potřeby se dá velmi snadno rozebrat (pokud byste například potřebovali udělat jakékoli výkopové práce) a opětovně složit. Jednou z nevýhod betonové dlažby je neschopnost termoizolace. Beton se teplotně přizpůsobuje okolnímu prostředí. V zimě je chladný a studený a během léta se přehřívá.

Betonová dlažba na terase

Zdroj: Semmelrock

Kámen

V přírodně koncipované nebo ve venkovské zahradě je dobrou volbou přírodní kámen, například andezit. Je odolný a pevný a jeho povrch se během let nezmění. Chodník lze vyskládat z různě velkých kusů kamene a dokonce si můžeme pohrát i s barevností. Nemělo by ho být v zahradě příliš mnoho, jinak působí rušivě. V menších zahradách použijte jeden typ kamene, ideálně z nejbližšího lomu. Dejte pozor na kombinace odlišných typů a na příliš barevné horniny.

Kamenná dlažba v barevné zahradě

Zdroj: Shutterstock

Štěrk

Štěrk je klasika, která byla oblíbená už v minulosti. V nejkrásnějších anglických zahradách dodnes nenajdeme žádné jiné chodníky. Vybrat si můžeme různé frakce, typy i barvy. Hlavní výhodou štěrku jsou nízké pořizovací náklady a jeho přirozenost. Není vhodný na intenzivně zatěžovaná místa. Je potřebné počítat i s pravidelnou údržbou a se zanášením kamínků do okolních záhonů.

Šterkový chodník v zahradě

Zdroj: Shutterstock

Zatravňovací dlažba

Pro ty, kteří ve své zahradě potřebují co nejvíc zeleně, je zajímavou možností zatravňovací dlažba. Na trhu najdete tři základní varianty zatravňovacích dlaždic. Klasické betonové, plastové tenkostěnné a plastové silnostěnné. Pro samotný trávník je vhodnější ta z recyklovatelného plastu.

Zatravňovací dlažba před vilou

Zdroj: Aquastorm

Jde o dražší alternativu, ale nedochází u ní k přehřívání a vysušování zeminy. Silnostěnná plastová zatravňovací dlažba má vysokou nosnost a lze ji použít i provizorně (klade se na původní terén a potom se „zajezdí“ do nezpevněného podloží). Tenkostěnné tvárnice jsou téměř neviditelné – spojovací zámky zabezpečí, aby celá plocha držela pohromadě jako celek. Nejsou potřebné obrubníky ani kotvení dlažby ve svahu, její položení je rychlé.

PŘÍMKY, NEBO OBLOUKY?

Klikatící se chodníky působí příjemněji a vzbuzují zvědavost. Pokud však jde o menší městskou zahradu, moderní styl nebo formální bylinkové a květinové výsadby, vhodnější jsou přímé vodorovné linie.

Okolí bazénu

V okolí bazénu je potřebné myslet v první řadě na dostatečnou bezpečnost. O tu se postarají protiskluzové povrchy s nízkou nasákavostí. Důležitá je odolnost proti teplu, mrazům i dešťům. Na usnadnění údržby samotného bazénu je dobré vybrat jednolitý povrch, který se dobře čistí, proto nepřispívá ke znečišťování vody. Vhodnou a často používanou alternativou je kamenná či betonová dlažba, kamenný koberec nebo exotické dřevo, které je však náročnější na údržbu.

Přečtěte si také:
Majitel si počkal, než vyroste zahrada, až potom přišel na řadu dům

K povrchům, které při udržování vyžadují nejméně práce, patří dřevoplastový kompozit a vinyl. Tyto oblíbené materiály posledních let se vyznačují odolností, vysokou životností a širokou paletou vzorů. Ekologickou alternativou je i gumová dlažba (vyrábí se z recyklované gumy), je odolná a výborně odvádí z povrchu vodu, díky čemuž jsou dlaždice pár minut po dešti suché a neklouzavé.

Sezení v zahradě při bazénu

Zdroj: Premac

Myslete i na hranoly v konstrukci pod terasou. Měly by být z téhož materiálu a stejné kvality jako samotná podlaha. Nepoužívejte klasické stavební hranoly, ohrozili byste tím životnost terasy.

Dřevo

Při výběru dřeva platí, že čím tvrdší dřevinu si vyberete, tím delší životnost od ní můžete očekávat. Smrkové dřevo je levné, ale vydrží vám jen pár let. Mezi kvalitnější výběr na desítky let se řadí například sibiřský modřín nebo exotické dřeviny, například termojasan či akát. Exotické tvrdé dřeviny jsou přirozeně odolné proti mrazu, vlhkosti, plísním, hnilobě a dřevokaznému hmyzu. Jsou stabilní, pevné a dokonce i ohnivzdorné. Vlivem UV záření se ze dřeva vytrácí původní barva a dřevo zešedne. Pokud chcete obnovit původní vzhled dřeva a prodloužit životnost i dobrý stav dřevěných desek, je potřebná pravidelná péče.

Dřevěná podlaha na terase s ldlhým sezením

Zdroj: Shutterstock

Dřevoplast

Kompozitní materiál vyráběný ze dřeva a polymeru přináší mnoho výhod. Odolává povětrnostním vlivům, hnilobě, je rezistentní vůči chlorované i slané vodě, poskytuje barevnou a tvarovou stálost. WPC materiál je nenáročný na údržbu, takže péčí o něj nestrávíte příliš mnoho času. Na masivních deskách s plným profilem se netvoří třísky ani štěpy a mají protiskluzový povrch, který je zároveň velmi příjemný na dotyk. Využívají se tak nejen na terase, ale i kolem schodů a bazénů.

Dřevěná podlaha na terase s květmi

Zdroj: BELDEREVO

Stání pro auto

Na vjezdy a parkovací plochy je vhodná betonová zámková dlažba, která se vyrábí speciální technologií – vibrolisováním. Tloušťka dlažby ovlivňuje její nosnost, a tedy i pojízdnost. Na prostor vjezdu do garáže a garážové stání použijte dlažbu silnou minimálně 60 mm. Betonová dlažba této výšky je dostatečně odolná proti vertikálním silám, takže když po ní auto projede nebo na ní bude stát, nepoškodí se.

Přečtěte si také:
Nezvyklé řešení rodinného domu: Terasa, která se pohybuje podle slunce! (VIDEO)

Důležitá je i estetická stránka příjezdové nebo parkovací plochy. Snažte se všechny plochy v okolí domu (chodníky, terasy, cestičky, vchod do garáže) řešit komplexně, aby navzájem barevně i rozměrově ladily.

Zaparkované auto na zámkové dlažbě

Zdroj: Shutterstock

Klinkery

Klinkery, tedy pravé pálené cihly, jsou odolné proti povětrnostním vlivům, zimnímu solení, jsou mrazuvzdorné, stálobarevné, trvalé a mimořádně efektní. Do zahrad vnášejí nádech tajemna a romantiky, oku lahodící je jejich spojení se zelení. Cihlové dlažby se prodávají v různých tloušťkách od 45 mm až do 65 mm.

Italska terasa s houpacími křeslami

Zdroj: Natalie Denormandie

S tloušťkou nad 65 mm jsou vhodné i na parkovací stání nebo na příjezdovou cestu. Díky různým možnostem ukládání dokážete s cihlami využít svou kreativitu opravdu naplno. Zajímavý je vzhled rybí kosti, ale i nevšední oblouky nebo kruh uprostřed terasy.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Semmelrock, Aquastorm, Belderevo, Premac, Natalie Denormandie, Shutterstock

Zdroj: Časopis HOME speciál

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: dlazba plánování zahrady terasy zahradni architektura zahradní terasy
Sdílejte článek

Diskuze