Nezvyklé řešení rodinného domu: Terasa, která se pohybuje podle slunce! (VIDEO)

30. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Na projektech polského architekta Roberta Konieczneho je vždycky co obdivovat. Překvapují jednoduchou, precizní hrou tvarů a materiálů, ale vždy mají navíc ještě něco speciálního. Jedinečností domu s názvem Quadrant House je pohyblivá terasa.

rodinny dum QUADRANT HOUSE

foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny

Majitelé pozemku měli představu o jednoduchém, slunném domě určeném pro relaxaci. Přáli si, aby jejich dům reagoval na pohyb slunce. Protože ateliér KWK Promes má zkušenosti s návrhem a realizací pohyblivých budov, výběrem architekta trefili do černého. Výchozím bodem projektu byl pozemek pravidelného tvaru, který se nachází mezi běžnou rodinnou zástavbou.

Pohyb terasy rodinného domu

foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny

Soukromí ve vlastní zahradě

Na pozemek nejprve položili obdélník tvořící přízemí domu tak, aby oddělili zahradu od cesty a získali co nejvíce soukromí. Do této části umístili denní zónu: obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Druhý, užší blok je na obývací pokoj kolmý. V něm nalezla prostor relaxační zóna.

Obě ramena domu uzavírají soukromou část zahrady. Rozdíl mezi interiérem a exteriérem stírají bezrámové systémy posuvných oken, použité na celé stěny. V poschodí se nad denní zónou nacházejí ložnice a hygienické zázemí.

bezrámové systémy posuvných oken

foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny

Plochá, nebo sedlová střecha?

Investor si přál dům s plochou střechou, ale místní regulativy přikazovaly šikmé střechy. Výsledná střecha je kompromisem: z ulice vidíte sedlovou střechu, směrem od zahrady plochou. Toto nezvyklé řešení dalo nakonec celému domu charakteristickou podobu.

interier domu

foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny

Terasa ve stínu

„Majitelé domu chtěli, aby dům reagoval na sluneční paprsky. Proto jsme použili motiv kvadrantu – starého přístroje na určování polohy hvězd. Navrhli jsme terasu, která reaguje na slunce a sleduje ho tak, že domácí na terase sedí vždy ve stínu,“ popisuje fascinující řešení architekt.

Takto je možné v závislosti na ročním období regulovat i množství slunečního světla v přilehlých prostorách. Terasa je zároveň prodloužením obývacího pokoje nebo relaxační zóny – pohybuje se mezi nimi, od jedné části k druhé.

interier domu

foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny

Jak se ovládá?

Pohyb terasy je plně automatizovaný, ale v případě potřeby se dá ovládat i manuálně. Je naprogramována tak, aby se během dne měnila její poloha. Díky tomu pod ní roste přirozený trávník. Mechanismy, díky nimž se terasa domu pohybuje, navrhla a vyrobila společnost Comstal, s níž už má ateliér bohaté zkušenosti.

QUADRANT HOUSE ve zkratce

architektonický ateliér: KWK Promes arch. Robert Konieczny

autoři: Robert Konieczny

spolupráce: Mariusz Pawlus, Marcin Harnasz, Marcin Króliczek, Justyna Górnica, Grzegorz Ostrowski

konstrukce: Kornel Szyndler PROECO

sanita a elektřina: Electris / Green Technologic Kazimierz Dorna

projekt interiéru: Adam Pulwicki PULVA

zastavěná plocha: 419,5 m2

celková plocha: 711,5 m2

projekt a realizace: 2013 až 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: KWK Promes arch. Robert Konieczny

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: moderni architektura rodinne domy venkovní terasy
Sdílejte článek

Diskuze