Zdroj: Juraj Čičo

Okrasná městská zahrada v malé obci: Útulné místo se všemi chutěmi

17. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

I na relativně malé ploše lze vybudovat atraktivní a současně plnohodnotný zahradní prostor, kde se myslí na hru pro děti, na posezení s přáteli, na ohřátí u teplé pece, na sběr plodů země i na ráj pro hmyz a motýly.

Když se mladí manželé rozhodli řešit své bydlení, do oka jim padl neobydlený rodinný domek na okraji malého městečka. I když stavba byla hotová, její okolí včetně vstupního prostoru před vchodem a zahrady zelo prázdnotou.

Malý prostor, hodně „muziky“

Od vstupu se zvedal nerovnoměrný a poměrně prudký svah a po schodech vedle domu se vystupovalo na pozemek bez výsadeb. Hotová byla pouze trochu neútulná terasa hned u domu. I když domácí jsou oba velmi šikovní a kreativní, nevěděli úplně, jak si poradit se svahem a jak vlastně pracovat se samotným prostorem. Snili o venkovním krbu a sezení pod pergolou nebo trávníkem na hry dětí.

Přečtěte si také:
Atypická městská zahrada pro mladou rodinu v tiché části Brna

Potřebovali naplánovat také zahradní domeček na nářadí a dvě místa pro auta. Proto se obrátili na zahradní architekty Kateřinu Masárovou a Richarda Masára. „S majiteli jsme si dobře porozuměli,“ vzpomíná zahradní architektka. „Přáli si odpočinkovou zahradu se spoustou různorodých rostlin, s pecí a se sezením pod pergolou. Nic příliš sofistikovaného ani přísně tvarovaného, ale tak akorát pro život.“

Záhon s užitkovými rostlinami

V této zahradě si nikdo nemůže stěžovat, že se na někoho nebo něco zapomnělo. Kromě trávníku, hracích prvků pro děti, sezení pod pergolou a zahradního krbu si tu našel místo také záhon s užitkovými rostlinami. Vyvýšené záhony spolu s dřevěným plotem se zajímavým rastrováním postavil sám majitel, který je šikovným truhlářem. Zdroj: Juraj Čičo

Před domem nebyla položená dlažba, chyběla parkovací zóna pro auta, vstupní brána na pozemek a bylo potřebné vyřešit také svah u schodů. Jelikož pán domu je truhlář, nakonec mnoho z věcí, které zahradní architekti navrhli, sám realizoval.

Kateřina vzpomíná: „Pomocí pergolového přístřešku a popínavé hortenzie na drátěnce jsme odčlenili vstup do domu od ulice. Našel se také prostor na dvě zastřešená místa pro auta, která časem od sousední budovy odizoluje vysazená zeleň.

Vstupní prostor s pergolou

Vstupní prostor ze strany ulice zel prázdnotou a působil velmi chladně. To vyžadovalo značnou úpravu. Nejdřív se položila dlažba a odčlenil se vstup od cesty pomocí pergolového přístřešku. Vybudoval se parkovací prostor pro dvě auta a nakonec si architekti pohráli s výsadbou rostlin. Pergolu časem obroste majestátní popínavá hortenzie, která tvoří hezkou kompozici se zimostrázem a hortenzií velkolistou. Zdroj: Juraj Čičo

Přečtěte si také:
Zakládáme zahradu: 13 tipů pro začínající zahrádkáře

Trochu jsme si pohráli s dlažbou před domem a s výsadbami, čímž vstupní prostor nabyl přívětivého rázu. Svah vedle schodů jsme s malými úpravami ponechali a olemovali z jedné strany pestrou sestavou kvetoucích keřů a z druhé záhonem kvetoucích trvalek a polodřevin.

Majitelé si přáli odpočinkovou zahradu se spoustou různorodých rostlin, s pecí a se sezením pod pergolou. Nic příliš sofistikovaného ani přísně tvarovaného, ale tak akorát pro život.

zahradní architektka

Kromě původní terasy u domu přibyla nová, hlavní, jejímž srdcem je vnější pec. Tu spolu s terasou a pergolou rovněž realizovali domácí. Aby měli majitelé pod pergolou pocit soukromí, terasu jsme ze strany zahrady částečně uzavřeli záhonem s japonským javorem, bobkovišní a hortenziemi. Původně jsme v celé zahradě vysázeli okrasné druhy. Časem se majitelé rozhodli pro několik vyvýšených záhonů u dřevěného plotu, ve kterých pěstují užitkové druhy. Přibyly také dětské prvky – houpačka, prolézačka a malé pískoviště. Nakonec se sem vešlo všechno, co mladá rodina potřebuje pro život.“

Kvetoucí trvalky v zahradě

Potřebné byly také úpravy svahu vedle schodiště z boční strany domu. Architekti ho doslova vyšperkovali. Z jedné strany ho olemovali pestrou sestavou kvetoucích keřů a z druhé záhonem kvetoucích trvalek (růžové rudbekie, levandule a jiné), okrasných trav a polodřevin, které během vegetačního období přilákají velké množství hmyzu i motýlů. Zdroj: Juraj Čičo

Přečtěte si také:
Vysněnou zahradu u domu si v malé vesničce zrealizovali za dva měsíce

Profil

Okrasná zahrada v malé obci se svažitým vstupem s celkovou rozlohou 329,6 m2

Zahradní architekti

Ing. Katarína Masárová a Ing. Richard Masár, www.zahrady-landart.sk

Text: Monika Králová, reakčně upravila Miroslava Maceková

Foto: Juraj Čičo

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: houpačky malé zahrady okrasná zahrada pergoly pískoviště přístřešky vyvýšené záhony
Sdílejte článek

Diskuze