Zdroj: Miro Pochyba

Vysněnou zahradu u domu si v malé vesničce zrealizovali za dva měsíce

12. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Po nastěhování do nového domu si majitelé vzali dvouletou pauzu, než se pustili do realizace exteriéru. A ačkoliv samotná stavba s interiérem postavily laťku dost vysoko, přilehlá terasa se zahradou se jim minimálně vyrovnají.

Majitelé domu se rozhodli upravit si zahradu až dva roky po nastěhování do nového domu. Do té doby to byla pouze travnatá plocha. Anka a Juraj navrhují i realizují zahrady profesionálně, proto není divu, že ta jejich je skutečně hezká a dotažená do nejmenšího detailu. Díky dobrému plánu a zkušenostem, které léty získali, jim samotná realizace trvala pouze dva měsíce.

Přečtěte si také:
Atypická městská zahrada pro mladou rodinu v tiché části Brna
Drevěná terasa s posezením

Použití dřeva bylo jednou z priorit majitelů. Právě díky promyšlenému propojení více prvků působí zahrada jako harmonický celek. Zdroj: Miro Pochyba

Nároky a představy, které majitelé od počátku měli, vskutku nebyly malé. Jejich záměrem bylo vytvořit prostor, ve kterém by se potkávala velká rodina a přátelé. Chtěli zde vidět růst dekorativní trávy a květiny a současně najít místo pro pěstování zeleniny a ovoce.

A to všechno v hezkém a oku lahodícím designu, který bude v úplné harmonii s okolím. Všechno, o čem snili, se jim na pozemku podařilo skloubit – celý zahradní koncept dokonale navazuje na okolí i výraznou architekturu domu.

Terasa s ohništěm

Terasa s ohništěm je nejoblíbenějším a nejčastěji využívaným koutem v exteriéru. K tomu určitě přispívá také vůně levandule zasazené do betonového bloku. Zdroj: Miro Pochyba

Zahrada je proces – pořád je co měnit a zlepšovat. Pro mě je to především prostor ke zkoušení nových rostlin, jejich kombinací a odolnosti.

majitelka Anka

Sedmičlenná rodina toužila po terase, na kterou by se bez problémů všichni vešli a mohli si ji společně užívat.

„Chtěli jsme vytvořit příjemné místo pro rodinu,“ prozrazuje majitelka Anka a my jen dodáváme, že už na první pohled je jasné, že terasa tento požadavek splňuje dokonale. Jelikož kopíruje celou délku domu, její plocha je skutečně velkorysá. Vejde se na ní hned několik zón určených na relaxaci – stůl se židlemi, které slouží k vychutnávání jídla venku, zahradní pohovka a křeslo, které přímo vybízejí k relaxaci ve dvou se sklenkou vína, a závěsná hamaka k odpolednímu odpočinku nebo spánku pod hvězdami. Svou velikostí, materiálem i funkčním vybavením představuje terasa během teplých měsíců plnohodnotné prodloužení obývacího prostoru. 

Přečtěte si také:
Ideální letní dům? Jednoduchý interiér, velká terasa, bazén a zahrada

„Kromě relaxace slouží naše zahrada také na pěstování zeleniny, ovoce a bylinek. Máme toho zde skutečně hodně. Z ovocných stromů je to jabloň, hruška, švestka a meruňka. Rozmanitost ovocných keřů je ještě větší. Naše děti si mohou pochutnat na malinách, ostružinách, borůvkách, brusinkách, rybízu, aronii, angreštech, muchovníku, malinojahodách a dokonce i na kiwi (pozn. zatím nemá úrodu). Na jaře je to také bez v různých podobách (sirup, džus). Skleník je domovem teplomilných druhů zeleniny a vinné révy, vyvýšené záhony jsme vytvořili k pěstování ostatní zeleniny a jahod.“

Dekorativní keře a trávy

Dekorativní keře, vysoké trávy a rostliny kvetoucí v různých obdobích od jara až do podzimu jsou vysazené po celém obvodu pozemku. Zdroj: Miro Pochyba

Velký betonový blok je dalším místem, kde se dá stolovat. Přímo v něm je vybudované ohniště, takže ho často využíváme také během chladnějších večerů.

majitelé Anka a Juraj

Již poměrně krátkou dobu po realizaci vypadala zahrada hezky a zabydleně. Trik spočívá v tom, že majitelé použili spoustu trav.

„Trávy vytvoří zahradu ihned,“ vysvětluje Anka a pokračuje: „Rychle vyrostou, a protože celý svůj životní cyklus absolvují v rámci jednoho roku, není třeba na výsledek dlouho čekat.“

Dekorativní keře, vysoké trávy a rostliny kvetoucí v různých obdobích od jara až do podzimu jsou vysazené po celém obvodu pozemku. Nádherně se vyjímají před gabiony naplněnými kameny z pozemku a blízkého okolí, které rodině poskytují dostatek soukromí.

Kámen v zahradě

Kámen je dalším působivým prvkem v zahradě, která hezky ladí s dřevěným domem. Kromě estetické funkce je ale úkolem kamenných gabionů také praktická – tam, kde je to potřebné, vytvářejí v zahradních zákoutích pocit soukromí. Zdroj: Miro Pochyba

Přečtěte si také:
Romantická venkovská zahrada, kterou si majitelka navrhla sama

Profil

Zahrada s rozlohou 530 m2 u rodinného domu v malé vesničce pod Tatrami

Zahradní architekti 

Majitelé Anka a Juraj, kteří jsou zároveň profesionálními realizátory zahrad (gardeno.sk).

Připravila: Lucia Blažiová, redakčne upravila Katarína Paukeje

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: dřevěné terasy okrasné dřeviny okrasné jezírko okrasné trávy realizace zahrad úžitkové rostliny záhradné terasy
Sdílejte článek

Diskuze