Trendy v zahradní architektuře: Jaká bude zahrada v roce 2020?

31. 03. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Zahradní architekt a projektant Ferdinand Leffler vnímá vývoj současné zahradní architektury velmi pozitivně. Podle něj bude zahrada v novém roce především útulná, zdravá, osobitá, ale i zábavná.

1. Osobitá zahrada

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Do detailů

Každá zahrada by měla být autentická, bez přetvářky, měla by být odrazem osobnosti svého majitele: „I v zahradách, které navrhujeme do posledního detailu, povzbuzujeme majitele, aby si je sami dotvořili osobitým doplňkem nebo sochou. Zároveň je třeba přiznat, že v současnosti už necítím, že by existovalo něco jako typická česká nebo typická slovenská zahrada. Tento výraz mám spojený spíše s historií.“

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Vlastní styl

Podpořit v zahradě osobitost a autentičnost je jeden z nejsilnějších trendů, který získává každý rok na síle, a to je velmi dobře. Zahrada již není kopií obrázků z časopisu. Stejně jako v oblékání a gastronomii si i v zahradě nacházíme vlastní styl. Může byt divoká, v přírodním stylu nebo učesaná a jasně definovaná, ale vždy je to ta NAŠE.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Umění v utajení

Zahrada může být rozšířením obývacího pokoje, galerií. Socha v zahradě se stane vyhledávaným prvkem, místem pro klidné rozjímání. Při vybírání vhodného místa buďte pozorní a citliví. Nemusí být co nejvíce na očích. Často je vhodnější ukrýt ji do komornějšího zátiší. Mnohé sochy si vysloveně říkají o roli čekatelů v ústraní – dokud je někdo neobjeví.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Náš TIP

Pokud se rozhodnete do zahrady přidat nějaký akcent, inspirujte se barvami, které se používaly například v tradičních anglických zahradách nebo zámeckých parcích.

Nové impulsy

V tradiční zahradě v minulosti určitě nechyběl ovocný sad nebo louka. Dnes jsme otevření novým impulsům z celého světa a také do zahrady s lokálními rostlinami a kamenem z nejbližšího lomu můžete začlenit skandinávskou filozofii hygge a tradiční anglický skleník zároveň.

Náš TIP

Kamennou cestičku lemují jen nízké výsadby. Zajímavé prvky neuzavírejte do bujné zeleně, naopak podobné atrakce ve vzdálenějších koutech si vždy připomínejte decentním náznakem.

2. Zábavná zahrada

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Zvuková kulisa

Pokud můžete, přidejte k vodním ploškám menší vodopád. Padající voda funguje jako užitečná zvuková clona, která zbaví zahradu okolního ruchu. Večerní atmosféru zde dotváří nejen vhodně umístěné reflektory v záhonech, ale i samotná proměnlivá obloha.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Odpočinek

Tak jako v běžném životě, ani v zahradě se lidé nechtějí jen nadřít, ale chtějí si také odpočinout a pobavit se. A už vědí, že zahrada má obrovskou přidanou hodnotu pro život, neboť umožňuje vyzkoušet si věci, které jinde nezažijí. S tím se spojují i výrazné proměny – rodina totiž roste, vyvíjejí se její životní potřeby a přání.

Náš TIP

Stolní tenis je opravdu skvělá zábava do zahrady. Trávník si nepošlapte, ale zamyslete se nad tím, jestli se vám na hru nehodí více zpevněná plocha pod přístřeškem pro auto. Ta může mít skvělé multifunkční využití.

3. Pohodlná zahrada

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

V jedné rovině

Mezi dům a zahradu si umístěte pás zeleně. Budete mít z domu pokaždé nádherný výhled. Terasu si vytvořte ideálně v jedné rovině se zahradou. Neplánujte si mezi domem a zahradou hned deset nebo více schodů, vytvořili byste tím zbytečnou bariéru, která vás bude od vstupu do zahrady podprahově odrazovat.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Nekomplikované řešení

Jde o velmi chytrý architektonický trend. „Lidé už dnes domů nechodí ve dvě odpoledne, ale v šest večer. To znamená, že pokud je chceme vytáhnout do zahrady, musíme jim maximálně připravit zážitky a zábavu.“ Pokud chceme zapálit oheň, nevydáme se do lesa pro dříví, ale blízko ohniště si připravíme odkládací plochu, kde máme zápalky a dřevo na podpal. K ohništi by měla vést pohodlná cesta, která není blátivá ani nebezpečná, a pořídíme si pohodlný nábytek.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Pohodlné sezení

Sezení by mělo být přizpůsobeno vašemu životnímu stylu. Terasa může být kavárnou, obývacím pokojem, nebo na ni můžete klidně umístit jídelní stůl, pohovku, dokonce i postel. Neduplikujte však funkci interiérové jídelny nebo navazujícího obýváku. Naopak, velmi dobře působí, když na terase zopakujete pouze vybrané prvky z interiéru; oba prostory se vám pak pocitově propojí.

Náš TIP

Pokud máte chuť vybudovat si sofistikovanější zahradní lehátko, pusťte se do toho. Může být kryté nebo otevřené. Nechte se vést vlastní fantazií.

4. Útulná zahrada

Zelená zákoutí

Pokud máte prostor, který je větší než místnost v bytě, zkuste ho rozčlenit. Pouze tak využijete místo do posledního kouta, aniž byste rezignovali na design a harmonickou atmosféru. Na větším pozemku nám dělení na „zelené pokoje“ pomáhá dostat do prostoru lidské měřítko, takže se v něm necítíme jako trpaslík v říši divů.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Plná překvapení

„Aby byla pro majitele jeho zahrada útulná, musíme my architekti vždy myslet na takzvané lidské měřítko. Na každém pozemku navrhujeme jednotlivá zákoutí tak, že velikostí a uspořádáním rezonují s potřebami majitelů. Útulná zahrada vzniká tehdy, když nás na první pohled upoutá, když nás neustále překvapuje a zároveň každý kout v ní má svou vlastní atmosféru. V zahradní kuchyni nechybí bylinky a jedlé rostliny, vodní část je obklopena rostlinami, které s vodním prvkem přirozeně ladí. Pocit útulnosti dotvoříme podle vkusu a nálady samotných majitelů.“

Náš TIP

Máte kolem domu úzký pruh? Udělejte z něj třináctou komnatu své zahrady. Může to být dobrodružný chodníček pro malé objevitele s lukem a šípem nebo příjemná letní čítárna pro vás.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Stromy

Stromy mají schopnost propojit všechny „zelené pokoje“ do jednoho celku. Nepřehánějte to s počtem použitých druhů rostlin. Skupina stromů vysazená například do tvaru čtverce dokáže vytvořit úžasný a proměnlivý strop „zašívárny“ nebo zahradní čítárny.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIéR FLERA

Náš TIP

Jsou situace, kdy živým plotem nedosáhnete vytouženého soukromí. Tady pomohou pevné ploty, paravány nebo i pohodlné sezení s pevnou konstrukcí a zabudovanou zástěnou.

5. Zdravá zahrada

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIéR FLERA

Přirozená klimatizace

Touha po zdravé zahradě patří mezi narůstající trendy. Stále častěji vysazujeme rostliny, které vodu nepotřebují, a při navrhování zeleně bereme v úvahu všechny tři rostlinné úrovně. Nepodceňujeme rostliny, které přikryjí zem a ochraňují nás tak před přílišným odpařováním vody. Velmi prospěšné pro naši zahradu i pro nás samotné je vysazování stromů.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIéR FLERA

Útočiště živočichů

Zahrada je přirozeným útočištěm pro množství živočichů, obzvlášť ta nedbalá – přírodní. Vídáme motýly, brouky, občas ještěrku nebo ježka. Se zvířaty se tak setkáváme v jejich přirozeném prostředí. Zahrada je navíc místem, kde si můžeme dosyta pohrát i se svými psími kamarády.

záhrada v roce 2020

FOTO ATELIÉR FLERA

Dešťová voda

Nezapomínejme na zpracování a využití dešťové vody. Dnes už je téměř automatické, že vodu, která spadne někam na pozemek, nenecháme odtéct do kanalizace, ale někde ji shromažďujeme a postupně ji po zahradě opět distribuujeme.

Chytrá řešení

Zahrada by podle Ferdinanda Lefflera měla být místem pohody a klidu. Krásu je třeba hledat v těch nejjednodušších věcech – v přirozeně stárnoucím dřevě nebo podzimním listí plovoucím na vodní hladině. S dobrým nápadem můžete mít podle Lefflera nejkrásnější zahradu v okolí za minimální náklady.

Vodní lázeň

„Rád hledám jednoduchá řešení, jak dostat lidi do zahrady. Čím dál tím více inklinuji k jednoduchosti. Namísto sofistikovaného, technologiemi nabušeného vodního prvku navrhnu majitelům jednoduchou dřevěnou káď a zážitek typu ponořím se do vody mu zprostředkuju ​​za pár drobných.

Mobilní ohniště

„Mobilní ohniště je skvělou variantou do menších zahrad, kde vám umožní plochu využít během dne i jiným způsobem. Po odsunutí ohniště si zde můžete zahrát například petangue nebo ping pong. Ohniště umístěte raději dál od domu, pokud nechcete, aby vám šel kouř do oken. Vytvořte mu místo tam, kam se vám za normálních okolností nechce jít. Oheň vás totiž svou jedinečností přiláká.“

Fitness koutek

„Pokud si rádi zacvičíte, určitě si najděte na pozemku místo na hrazdu, pingpongový stůl, boxovací pytel či trampolínu. A co jsem si letos dopřál v té své zahradě já? Budu mít hrazdu a bradla, určitě znovu bylinky, ohniště, gril a splnil jsem si i sen o pánském koutku s dílnou.“

Ferdinand Leffler

FOTO ATELIéR FLERA

Ferdinand Leffler je zahradní a krajinný projektant a zakladatel ateliéru Flera, který patří v současnosti k největším ve střední Evropě. Jeho knižní novinka s názvem Zelené pokoje se ve vydavatelství HOST zařadila do TOP 10 nejprodávanějších knih během podzimu. Množství dalších inspirací nabízí i nový kanál Youtube Fler TV. 

Připravila: Katarína Paukeje
Foto: Ateliér FLERA
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: zahradni architektura
Sdílejte článek

Diskuze

 • Dobrý den vážení, po velkem rozmýšlení a dohadování s mužem, jsem konečně našla na netu něco co postrádám. Potřebovala bych poradit, popř. domluvit s odborníkem na již 15 let založenou zahrádku u obytného domu. Můžete mi poradit, na koho bych se mohla obrátit? mně je 72 let, jsem s chodítkem a mužovi 73 let. Milujeme zahradu oba, oba těžce neseme, že naše síly a onemocnění již na ni nestačí. Bydlíme v České Lípa v pěkném prostředí u lesa. Prosím poraďte na koho bychom se mohli obrátit.
  o rady popř. o omlazení naší zahrady.
  Předem vám děkuji, za přečtení a třeba i doporučení na některou vaší fy, která se tímto zabývá.
  S pozdravem
  Polanská Jaruška ( to ti moji rodiče…)č. mobilu 724815181
  Jasmínová 3069
  47001 Česká Lípa
  e-mail.: milan.polan@seznam.cz

  jímá.
  Mnohokrát vám děkuji

  Jaruška Polanská