Zdroj: Colin Poole 

Útulná a stylová zahrada, která je svým důmyslným členěním doslova zelenou oázou pro celou rodinu

04. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vkročte do útulné, stylové zahrady v severním Londýně, která je svým důmyslným členěním doslova zelenou oázou pro celou její rodinu. Hlavní důraz byl kladen na vytvoření relaxačního prostoru, který je maximálně nenáročný na údržbu.

Jasná představa

Tracey a Paul měli od začátku jasnou představu, co nesmí chybět v jejich nové zahradě. Společné sezení, oživující prvek v podobě žbluňkající vody a nutná byla i malá chatka, kde by si majitelka mohla odkládat šicí stroj, látky a všechny ostatní pomůcky na ruční tvoření, kterému se věnuje profesionálně.

Krásná útulná, stylová zahrada v severním Londýně

Původní zahrada sestávala z terasy, trávníku a chodníku k polorozpadlé kůlně. Majitelka toužila po klidném místě, kde by mohla relaxovat a trávit víc času se svojí rodinou. Zdroj: Colin Poole 

Na základě doporučení proto oslovili zahradní architekty ze Sakura Gardens, se kterými prodiskutovali své představy a nápady – a tak se zrodila jejich nová oáza klidu.

Naše zahrada potřebovala výrazný architektonický zásah, který by vzbudil dojem učesanosti, harmonie a klidu, kde bude moct celá rodina odpočívat a trávit spolu víc času.

majitelka Tracey

Nová zahrada je výrazně terénně členitá s masivními konstrukčními prvky, které zjemňují impozantní trávy, vodní prvky a ostatní vegetace. Zahradu tvoří tři části.

Přečtěte si také:
Viděli jste někdy krásnější a zajímavější zahradní domek?

Horní terasa s jídelním stolem je celý den zalitá sluncem, centrálním bodem jsou vyvýšené betonové záhony se zabudovaným zahradním sezením a dolní etáž tvoří vodní prvek s malou chatkou sloužící na odkládání věcí. Právě pohyb slunce postupujícího z vrchní části až na vzdálený konec zahrady pomohl udat směr, jaké bude její nové členění.

Krásná útulná, stylová zahrada v severním Londýně

Tracey doporučuje všem, kteří se chtějí pustit do rekonstrukce své zahrady, aby si vytvořili nástěnku na Pinterestu a společnou skupinu na WhatsApp, kde budou moct všichni zainteresovaní přispívat svými obrázky a nápady. Zdroj: Colin Poole 

Přirozený vzhled

V celé zahradě se kladl důraz na použití přírodních materiálů. Vyvýšené betonové záhony změkčuje teakové dřevo a okolní výsadba – palmy v květináčích, okrasné trávy, trvalky a cibuloviny. „Diskutovali jsme i o použití umělého trávníku, ale jsem ráda, že jsme se nakonec rozhodli pro živý. Takto je celá zahrada autentická a přirozená,“ říká Tracey.

Přečtěte si také:
Zahrada svépomocí, nebo s pomocí zahradního architekta?

Celkové náklady na zahradu byly 878 000 Kč. „Je to dost velká investice, ale díky ní se stal venkovní prostor o dost více použivatelným a příjemnějším, a zlepšila se i plynulost a celkový dojem z prostoru,“ zakončuje rozhovor Paul.

Krásná útulná, stylová zahrada v severním Londýně

Kaskádovité členění terénu vneslo do zahrady dynamiku, kterou umocnily i cíleně vybrané rostlinné druhy. Architekti kladli důraz na jejich výšku, texturu a decentní barevnost, přičemž první housle hraje zelená barva. Zdroj: Colin Poole 

Traceyiny tři nej trávy

Proso vláskovité

Hustá, chlupatá okrasná tráva dorůstající do výšky asi 1,2 m s modrozelenými listy, které na podzim postupně žloutnou. Pro maximální efekt je vysázejte v trsech.

PROSO VLÁSKOVITÉ

Zdroj: Colin Poole 

Rákosovka

Impozantní japonská tráva je kompaktní a snadno se pěstuje. Upoutají vás na ní hlavně panašované listy. Koncem zimy ji zřežte, abyste podpořili nový jarní růst.

RÁKOSOVKA

Zdroj: Colin Poole 

Ozdobnice čínská

Huňatá tráva s úzkými šedozelenými listy a stříbřitě hnědými květy. Vynikne zejména jako solitér, ale i ve skupinové výsadbě s okrasnými keři či vyššími trvalkami.

OZDOBNICE ČÍNSKÁ

Zdroj: Colin Poole 

Profil

MAJITELÉ

Tracey, která se věnuje ruční výrobě textilních tašek a polštářů, její partner Paul a jejich tři dospělé děti.

ZAHRADA

Úzký pozemek za domem v řadové zástavbě v severní části Londýna

AUTOŘI

Sakura Gardens, sakuragardens.co.uk

Text: Annabelle Grundy, redakčně upravila Miroslava Maceková

Foto: Colin Poole

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: celoroční záhrada malé zahrady městské zahrady okrasné trávy prirodni zahrada zahradni architektura
Sdílejte článek

Diskuze