Jaký gril vybrat pro dokonalé chuťové zážitky
Venku se otepluje a i k večeru může být na zahradě příjemně. Počasí a pozdější západy slunce lákají k posezení na terase či v zahradě a mnozí z nás si k té pohodě rádi něco dobrého zakousnou i vypijí. Jaký gril si máme vybrat pro dokonalé chuťové zážitky?
Vůně dřeva
Příprava jídla nad dřevěným uhlím přináší nejen prázdninovou atmosféru, ale také nezaměnitelnou vůni a chuť pokrmů. Jednoduchý gril na dřevěné uhlí přitom nezatíží peněženku a vy si vyberete takový, který bude pro vaše potřeby ten pravý. Dřevěné uhlí se na rozdíl od briket snadněji zapaluje a nezůstane po něm tolik popela. Spotřebujete ho však více než dřevěných briket. Oheň a žár je potřeba udržovat a regulovat.
Grily na dřevěné uhlí, včetně jejich menších a mobilních variant, jsou vhodné pro přípravu jídla pod širým nebem. Najdeme mezi nimi kotlové grily s poklopem, otevřený gril z betonových dílců nebo praktický přenosný gril. Bezkouřový s ventilátorem je vhodný i na balkon a zajímavou vychytávkou je jednorázový gril, ideální na piknik.
Čistý plyn
Plynový gril je možné rychle zapálit a plamen se snadno reguluje na dvou až pěti hořácích. Teplotu ukáže zabudovaný teploměr a díky poklopu je zajištěna cirkulace vzduchu. Plynové grily lze pořídit i v lehké přenosné variantě a pro menší společnost postačí plynová grilovací pánev se dvěma hořáky.
Večeře na balkoně
Pro balkony a terasy je ideální některá z variant elektrických grilů a pícek. Praktické jsou BBQ stolní grily, které mohou mít dokonce i kamennou desku a nekouří. Elektrický palačinkovač je možné využít i pro přípravu ryb a zeleniny, zatímco si pečeme pizzu ve stolní peci. Elektrické grily mají i stojanové pojízdné verze. V tomto případě klademe důraz na snadnou manipulaci se sestavou.
Výběr grilu podle umístění
Zahrada, terasa
Na zahradu se hodí grily na dřevěné uhlí, plynové a kombinované grily a také grily s udírnou.
Parky, louky a kempy
Nejen v parcích využijete hlavně přenosné grily na dřevěné uhlí. Ke grilování vám stačí uhlí, podpalovač a nedočkaví strávníci.
Balkon, zimní zahrada
Pokud si chcete zagrilovat i během týdne a nemáte moc času, ideální variantou je elektrický gril. Gril stačí jen zapojit do zásuvky.
Zápas s vidličkami
Každý mistr grilu by měl být vybaven patřičnou výzbrojí. Není to důležité jen pro snadnou manipulaci s grilovanými surovinami nebo pro ochranu šéfkuchaře před plameny a horkými šťávami, ale také pro bezpečnou manipulaci s ohněm, zejména u grilů na dřevěné uhlí a briketky. Pokoušet se manipulovat s horkým masem obyčejnými vidličkami vede zpravidla k nehodám. Budou se tedy hodit například kleště, špízy, špachtle, obracečky nebo lisy na hamburgery.
Grilování urychlí a usnadní mřížky, stojany, kameny na přípravu pizzy a různé další držáky. Vše tak bude správně a rovnoměrně připravené. Obsluha grilu by měla mít oblečenou zástěru na ochranu před rozpáleným tukem nebo šťávou a ruce mít chráněny rukavicemi. Vše z maximálně nehořlavého materiálu. Grily a pícky je nutné pravidelně čistit. Několikrát spečené a zuhelnatělé nánosy nejsou vhodným ani zdravým kořením a příprava jídla není hygienická. Poklopy a obaly gril ochrání a prodlouží jeho životnost. Dobrou chuť!
Plynový a elektrický gril lze využít i na rychlou přípravu během týdne.
Odpadá i práce s uhlím a úklidem popela.
Pravidelné čištění roštů zajistí, že se potraviny nebudou přichytávat.
Rošty je vhodné pravidelně olejovat.
Měli bychom zvážit, jak často budeme grilovat.
Gril na dřevěné uhlí je vhodný pro větší víkendové příležitosti.
Vhodný model grilu vybíráme podle plánovaného umístění.
Elektrické grily jsou vhodné pro městské terasy a balkony.
TEXT: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME