Jaký gril vybrat pro dokonalé chuťové zážitky

15. 06. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Venku se otepluje a i k večeru může být na zahradě příjemně. Počasí a pozdější západy slunce lákají k posezení na terase či v zahradě a mnozí z nás si k té pohodě rádi něco dobrého zakousnou i vypijí. Jaký gril si máme vybrat pro dokonalé chuťové zážitky?

HYBRIDNÍ GRIL Char-Broil Gas2Coal 3B umožňuje grilovat na plynu i dřevěném uhlí. Se 3 hlavními plynovými hořáky a 1 bočním hořákem, grilovací plochou 62 x 43 cm zvládnete i větší party. www.mountfield.cz

Vůně dřeva

Příprava jídla nad dřevěným uhlím přináší nejen prázdninovou atmosféru, ale také nezaměnitelnou vůni a chuť pokrmů. Jednoduchý gril na dřevěné uhlí přitom nezatíží peněženku a vy si vyberete takový, který bude pro vaše potřeby ten pravý. Dřevěné uhlí se na rozdíl od briket snadněji zapaluje a nezůstane po něm tolik popela. Spotřebujete ho však více než dřevěných briket. Oheň a žár je potřeba udržovat a regulovat.

Grily na dřevěné uhlí, včetně jejich menších a mobilních variant, jsou vhodné pro přípravu jídla pod širým nebem. Najdeme mezi nimi kotlové grily s poklopem, otevřený gril z betonových dílců nebo praktický přenosný gril. Bezkouřový s ventilátorem je vhodný i na balkon a zajímavou vychytávkou je jednorázový gril, ideální na piknik.

foto fiskars

Čistý plyn

Plynový gril je možné rychle zapálit a plamen se snadno reguluje na dvou až pěti hořácích. Teplotu ukáže zabudovaný teploměr a díky poklopu je zajištěna cirkulace vzduchu. Plynové grily lze pořídit i v lehké přenosné variantě a pro menší společnost postačí plynová grilovací pánev se dvěma hořáky.

KOTLOVÝ GRIL Kensington 570 C ne dřevěné uhlí je z největší řady grilů Outdoorchef. Originální Easy Slide technologie nabízí možnost kombinovat přímé a nepřímé grilování. Cena 8 990 Kč.

Večeře na balkoně

Pro balkony a terasy je ideální některá z variant elektrických grilů a pícek. Praktické jsou BBQ stolní grily, které mohou mít dokonce i kamennou desku a nekouří. Elektrický palačinkovač je možné využít i pro přípravu ryb a zeleniny, zatímco si pečeme pizzu ve stolní peci. Elektrické grily mají i stojanové pojízdné verze. V tomto případě klademe důraz na snadnou manipulaci se sestavou.

PROSTORNÝ STABILNÍ gril Fieldmann FZG 1008 je z pevného plechu. Díky kolečkům je gril maximálně mobilní a umožňuje manipulaci i jedné osobě. Cena 3 990 Kč. www.fieldmann.cz

Výběr grilu podle umístění

Zahrada, terasa

Na zahradu se hodí grily na dřevěné uhlí, plynové a kombinované grily a také grily s udírnou.

Parky, louky a kempy

Nejen v parcích využijete hlavně přenosné grily na dřevěné uhlí. Ke grilování vám stačí uhlí, podpalovač a nedočkaví strávníci.

Balkon, zimní zahrada

Pokud si chcete zagrilovat i během týdne a nemáte moc času, ideální variantou je elektrický gril. Gril stačí jen zapojit do zásuvky.

Zápas s vidličkami

Každý mistr grilu by měl být vybaven patřičnou výzbrojí. Není to důležité jen pro snadnou manipulaci s grilovanými surovinami nebo pro ochranu šéfkuchaře před plameny a horkými šťávami, ale také pro bezpečnou manipulaci s ohněm, zejména u grilů na dřevěné uhlí a briketky. Pokoušet se manipulovat s horkým masem obyčejnými vidličkami vede zpravidla k nehodám. Budou se tedy hodit například kleště, špízy, špachtle, obracečky nebo lisy na hamburgery.

Grilování urychlí a usnadní mřížky, stojany, kameny na přípravu pizzy a různé další držáky. Vše tak bude správně a rovnoměrně připravené. Obsluha grilu by měla mít oblečenou zástěru na ochranu před rozpáleným tukem nebo šťávou a ruce mít chráněny rukavicemi. Vše z maximálně nehořlavého materiálu. Grily a pícky je nutné pravidelně čistit. Několikrát spečené a zuhelnatělé nánosy nejsou vhodným ani zdravým kořením a příprava jídla není hygienická. Poklopy a obaly gril ochrání a prodlouží jeho životnost. Dobrou chuť!

GRIL – VOZÍK Tenneker TC – Drum má pochromovaný ocelový rošt o tloušťce 6 mm, teploměr zabudovaný v poklopu a grilovací plochu 48 x 41 cm. Cena: 3.590 Kč. www.hornbach.cz

Plynový a elektrický gril lze využít i na rychlou přípravu během týdne.

Odpadá i práce s uhlím a úklidem popela.

Pravidelné čištění roštů zajistí, že se potraviny nebudou přichytávat.

Rošty je vhodné pravidelně olejovat.

Měli bychom zvážit, jak často budeme grilovat.

Gril na dřevěné uhlí je vhodný pro větší víkendové příležitosti.

Vhodný model grilu vybíráme podle plánovaného umístění.

Elektrické grily jsou vhodné pro městské terasy a balkony.

TEXT: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: elektrické grily grily grily na dřevěné uhlí Od partnerů plynové grily
Sdílejte článek

Diskuze