Co nás čeká, pokud se rozhodneme pořídit si bazén

13. 05. 2017
Diskuze (1)
Sdílet

Pokud chcete letošní léto strávit v novém bazénu nebo „upgradovat“ stávající, je nejvyšší čas učinit zásadní rozhodnutí, co od domácího koupání očekáváme. Co nás čeká, pokud se rozhodneme pořídit si tohoto modrého domácího mazlíčka?

Odborník radí:

Kde pořídit bazén?

• Vybírejte u firmy s tradicí, zkušenostmi a vlastními zaměstnanci
• Vyžadujte profesionalitu a vstřícný přístup ke všem vašim přáním a požadavkům
• Do každé zahrady nebo interiéru je vhodný jiný bazén, vybírejte jen tam, kde vám nabídnou více konstrukčních typů
• Návštěva specialisty přímo v místě realizace má být samozřejmostí – jen tak vám může poctivě, odpovědně a s erudicí poradit a vypracovat řešení na míru – vyžadujte to vždy zdarma a z vaší strany nezávazně (ještě před podpisem smlouvy)
• Ověřte si dostupnost a úroveň následné péče o zákazníky a servisu dané firmy

František Všetečka, Mountfield

Nafukovací bazén Swing max. FOTO MOUNTFIELD

Nafukovací bazén Swing max. FOTO MOUNTFIELD

První rozhodnutí souvisí s možnostmi vaší peněženky. Dnes už není problém pořídit si menší bazén na zahradu bez dramatických nákladů. Pokud vám postačí nadzemní bazén s nafukovacím okrajem nebo pevným rámem, dá se říci, že se jedná o investici téměř pro každého.

„Základním parametrem při výběru typu bazénu je využití bazénu. Pokud chceme bazének pro malé děti na chatu, kde se nacházíme pouze několik týdnů v roce v letním období, postačí nadzemní bazének „za pár tisíc“, který se během několika hodin instaluje a následně jednoduše demontuje a uskladní na dobu naší nepřítomnosti. Jelikož objem vody je minimální (několik m3), není třeba klást zváštní důraz na výkon filtrace. V případě potřeby můžeme bazének rychle vypustit a napustit novou vodou…,“ říká Rudolf Pejša ze společnosti Bazény Desjoyaux.

Nejmenší z kruhových nafukovacích bazénů seženete již již za necelých 1 200 Kč (aktuálně v akci). Pro jeho využití nepotřebujete nic, jen rovnou plochu, kompresor a vodu: nafouknete okraj a napustíte vodou. Tento typ bazénů postačí k osvěžení v letních vedrech a poskytne i spoustu zábavy malým dětem. Takže – proč ne? „Pokud ale uvažujeme o bazénu, který se má nacházet v místě naší trvalé rezidence, popřípadě u pravidelně navštěvovaných rekreačních objektů, je již třeba dbát zvýšené opatrnosti při výběru technologie. Bazén by měl mít obdobnou životnost jako rodinný dům,“ připomíná Rudolf Pejša.

Jednodušší bazény Azuro Vario od Mountfieldu nabízejí příjemné osvěžení za zajímavou cenu. FOTO MOUNTFIELD

Jednodušší bazény Azuro Vario od Mountfieldu nabízejí příjemné osvěžení za zajímavou cenu. FOTO MOUNTFIELD

Typy konstrukcí

Základní typy jsou plastové, laminátové, kompozitní, nerezové a železobetonové. Plastové výlisky (plastové bazény) jsou nejlevnější. Mají ale mnohem menší životnost. Plast je náchylný na teplotní rozdíly (den/noc), které jsou v našem kontinentálním podnebí nemalé. Plast „pracuje“, a to i o několik centimetrů, což může vést ke zvlnění, resp. až prasknutí plastové vany – vlastní bazénové konstrukce. Ostatní typy jsou sice nákladnější, ale jejich životnost je prakticky neomezená, zvláště pak u kompozitních a železobetonových konstrukcí.

Kompozitní bazény řady Fort Wayne představují vyšší řadu zapuštěných rodinných bazénů pro více generací. FOTO MOUNTFIELD

Kompozitní bazény řady Fort Wayne představují vyšší řadu zapuštěných rodinných bazénů pro více generací.
FOTO MOUNTFIELD

Skořepinové (skeletové) bazény

Velmi oblíbenou variantou je – i vzhledem k pořizovací ceně – koupě skořepinového bazénu a jeho osazení na pozemek. Bazény se vyrábějí z různých materiálů, každý má své výhody i nevýhody. Typickým a oblíbeným materiálem je sklolaminát. Třeba sklolaminátové bazény Calypso od Mountfieldu jsou pevné a přitom elegantní, tvarově propracované a jejich povrchové provedení zaujme na první pohled. Použití sklolaminátu zaručuje v této kategorii co nejvyšší odolnost a dlouhou životnost. Bazény jsou vyráběny ručně nebo strojově, ale jen ruční výroba umožňuje použití plošných skelných výztuží. Výsledkem je kvalitnější sklolaminát než při strojové výrobě, společným znakem těchto bazénů je jednolitý hladký povrch bez jediného sváru.

Tyto bazény mají obvykle integrované vnitřní schodiště s protiskluzovými nášlapy. Zákazník si může vybrat z různých tvarů i barev a odborná firma obvykle zvládne montáž za jeden den.

Chytrým řešením je pořízení bazénu z kompozitních materiálů. Těleso těchto bazénů tvoří speciální panely z vysokopevnostních kompozitních materiálů. Mimo až 30 leté záruky je výhodou mimo jiné například volnost při volbě tvaru, rozměru a hloubky, nebo možnost změnit třeba po 20 letech zcela změnit vzhled bazénu.

Další variantou jsou keramické bazény (nabízí například Mountfield a Albixon). Mají keramické jádro navržené podle nejnovějších vědeckých poznatků (u Mountfieldu s označením Compact a Excelence). Bazény mají speciálně zesílené vrstvy pro ještě vyšší odolnost a navíc přidanou účinnou nárazníkovou vrstvu. Výsledkem je velmi pevná a tvarově stálá konstrukce, užitečným detailem je i skvělá izolace omezující tepelné ztráty vody.

Keramické bazény řady Excelence jsou trvanlivé a odolné. FOTO MOUNTFIELD

Keramické bazény řady Excelence jsou trvanlivé a odolné. FOTO MOUNTFIELD

Domeček pro bazén

Jak ale bazén na zahradu správně osadit? Doporučuje se vybrat místo s co největším slunečním svitem. Nelze vyloučit, že v budoucnosti pořídíte nad bazén i zastřešení – to má určité nároky na prostor, tedy počítejte při návrhu umístění budoucího bazénu i s touto možností. Podle jeho velikosti si vykolíkujte prostor pro umístění bazénu, obvod bazénu se obsype pískem. Odborníci ze společnosti Albixon upozorňují, že veškeré rozměření a určení polohy bazénu je nutné provádět s co největší pečlivostí a s ohledem na dokončovací práce bazénu (dlažba atd.).

Připravovaný vyznačený prostor pro budoucí výkop by měl být na každé straně větší, než je vnitřní rozměr bazénu – a to v závislosti na tom, zda se bude bazén ukládat „ručně“, nebo jeřábem. Pravděpodobně budete v průběhu výstavby bazénu provádět i terénní úpravy okolí, proto se doporučuje neodvážet veškerou vytěženou zeminu. Při zaměřování hloubky výkopu počítejte nejen s hloubkou bazénu, ale i s výškou vlastní základové desky a výškou finálního zakončení stavby, tedy s dlažbou atd. Je nutné zvážit umístění technologie.

Možné je využití stávajícího nebo nově plánovaného prostoru mimo bazén, nebo technologické šachty (ať už na kompletní technologii, nebo pouze na protiproud) a pak je třeba připravit výkop i pro umístění šachty – ten nelze umístit v místech budoucího kolejiště zastřešení. Hloubky a výkopů se odvíjí od hloubky bazénu i šachty, také síly (výšky) základové desky. Ve výkopu se posléze realizuje základová deska s odvodněním (různé varianty). Jakmile je vše připraveno, započne se s uložením bazénového skeletu a šachet do montážního prostoru.

Design-kompozitní bazény Métropole – šířky, délky a hloubky se dají modelovat na přání. FOTO MOUNTFIELD

Design-kompozitní bazény Métropole – šířky, délky a hloubky se dají modelovat na přání. FOTO MOUNTFIELD

Tip odborníka

Jsou pouze dva prvky, které je nutno řešit při koupi bazénu a na kterých se rozhodně nevyplatí šetřit. Jedná se o vlastní konstrukci bazénového tělesa a filtraci. U filtrací si můžete vybrat mezi pískovou filtrací a filtrační jednotkou bez potrubních rozvodů. Obě varianty, pokud jsou dobře navrženy, vám zabezpečí požadovanou kvalitu bazénové vody. Výhodou filtračních jednotek nebo panelů je jejich jednoduchost a rychlost instalace a fakt, že nepotřebují žádné potrubní rozvody ani prostupy do bazénových stěn, které mohou být příčinou úniku vody v budoucnosti. Navíc u filtračních jednotek není potřeba ani žádné technologické zázemí.

Pozornost bych také věnoval povrchu, který je v trvalém styku s bazénovou vodou. U plastových i laminátových bazénů je povrch konstrukce přímo ve styku s vodou a okolním prostředím. Chemicky udržovaná bazénová voda je vždy trochu agresivní. Časem se může povrch zdrsnit. Dále může vyblednout vlivem UV záření (i když je „anti-UV“…) nebo se jinak mechanicky poškodit (čištěním…). Změny jsou pak nevratné. U bazénů, většinou železobetonových, které jsou vybaveny linerem, výstelkou z PVC, která je ve styku s vodou a UV zářením, také hrozí „stárnutí“ této výstelky. Jenže oproti výše zmiňovaným konstrukcím lze výstelku za 15 či 20 let jednoduše během jednoho dne vyměnit a máte nový bazén.

Rudolf Pejša, Bazény Desjoyaux

Rozměr a tvar bazénu i řešení vstupu do bazénu se přizpůsobí požadavkům zákazníka. FOTO BAZÉNY DESJOYAUX

Rozměr a tvar bazénu i řešení vstupu do bazénu se přizpůsobí požadavkům zákazníka. FOTO BAZÉNY DESJOYAUX

Zavodnění

Protože manipulace s bazénem před napuštěním vody je v této fázi ještě relativně jednoduchá, následuje kompletní instalace a zapojení bazénové technologie, případně drenážního čerpadla. Jakmile jsou tyto práce dokončeny, je bazénová technologie (filtrační zařízení) prověřena na funkčnost = těsnost spojů a potrubí se odzkouší provedením takzvaného „zavodnění technologie“. Je nutné zajistit potřebné množství vody pro zkoušku technologie zavodněním.

Dokončení

Následuje zajištění umístění bazénu – výstavba jakési vany pro váš budoucí bazén. Betonáž se řeší pomocí tvárnic nebo formou ztraceného bednění. Bazén je důležité (podle použitých materiálů) rozepřít, aby se po nalití betonu nedeformoval. Až úplně nakonec se realizuje dosypání mezery mezi terénem a betonovou obezdívkou vlastního bazénového tělesa a terénní úpravy.

Ztracený, ale chytrý bazén

Dalším typem bazénu je skládaný bazén z jednotlivých dílců (panelů), který firma přímo v místě realizace spojí do jednolitého tvaru. Na bazény budované formou „trvale aktivního bednění“ se u nás specializuje společnost Bazény Desjoyaux. Koncepce bedněné konstrukce dokázala technicky vyřešit úlohu spojení rychlosti montáže, trvanlivosti a svobodné volby tvaru. Rozměry a tvar vašeho bazénu vycházejí ze sestavy panelů, které zaručují pevnost a trvanlivost celé stavby, a přitom ponechává prostor vaší kreativitě při navrhování dalších doplňků. Dlouhá životnost celé konstrukce je zaručena základovou deskou z armovaného betonu a armováním a betonováním stěn prováděným v jediné operaci.

Bednicí panely jsou vyrobeny z recyklovaného polypropylenu s přídavkem karbonátu. Tyto panely jsou následně umístěny do země, kde tvoří trvalou konstrukci. Výhodou ztraceného bednění z polypropylenu je mimochodem i snadné odstranění problémů spojených s dilatací betonu díky použití aktivního bednění složeného z řady sloupků. Vybetonováním dna a stěn v jediné operaci vznikne monolitická stavba bez nebezpečí oddělení různých částí. Počet tvarů a rozměrů je neomezený.

Detail závěsné filtrační jednotky bez potrubních rozvodů. Filtrace může také být zabudována přímo do stěny bazénu. FOTO BAZÉNY DESJOYAUX

Detail závěsné filtrační jednotky bez potrubních rozvodů. Filtrace může také být zabudována přímo do stěny bazénu. FOTO BAZÉNY DESJOYAUX

Montáž

Příprava výkopu (montážní jámy), je velmi podobná jako u skeletových bazénů. Umístění ctí rovněž stejná pravidla. Dodavatelem přivezené panely – přesně podle projektu odpovídající tvaru – se přímo na místě vyplní armováním a zalijí betonem v jediném kroku tak, aby došlo k pevnému spojení dna a stěn a vytvořila se monolitická samonosná konstrukce. Po odlití se dno z armovaného betonu překryje hlazenou cementovou stěrkou. Bazén je tak připraven k instalaci lineru – tímto označením se u Desjoyaux chápe vlastní barevný vnitřní povrch bazénu, výstelka z PVC. Ten se upevní pomocí upevňovacího profilu k hornímu okraji ztraceného bednění a překryje celé dno i stěny.

Stavba bazénu krok za krokem podle BAZÉNY DESJOYAUX

Před prvním výkopem zástupce firmy vyznačí konečné umístění bazénu.

Před prvním výkopem zástupce firmy vyznačí konečné umístění bazénu.

Výkopové práce. Zemina se uskladní na meziskládce.

Výkopové práce. Zemina se uskladní na meziskládce.

Pokládka patek pod spoje panelů a armování základové desky.

Pokládka patek pod spoje panelů a armování základové desky.

Sestavení konstrukce bazénu z dílů ztraceného bednění.

Sestavení konstrukce bazénu z dílů ztraceného bednění.

Armování svislých žeber a spodního a vrchního věnce.

Armování svislých žeber a spodního a vrchního věnce.

Vlastní betonáž za použití pumpy na beton. Stěny i dno se betonují najednou. Vznikne tak samonosná monolitická konstrukce.

Vlastní betonáž za použití pumpy na beton. Stěny i dno se betonují najednou. Vznikne tak samonosná monolitická konstrukce.

Betonáž rohových vstupních schodů.

Betonáž rohových vstupních schodů.

Zásyp bazénu a osazení filtrační jednotky.

Zásyp bazénu a osazení filtrační jednotky.

Povrchové úpravy dna a příprava na položení obrubní dlažby.

Povrchové úpravy dna a příprava na položení obrubní dlažby.

Před natažením lineru je třeba dokonale vyluxovat dno bazénu.

Před natažením lineru je třeba dokonale vyluxovat dno bazénu.

Obrubní dlažba je položena. Následuje osazení lineru, vnitřní výstelky z PVC, svařeného ve výrobním závodě ve Francii přesně na váš bazén.

Obrubní dlažba je položena. Následuje osazení lineru, vnitřní výstelky z PVC, svařeného ve výrobním závodě ve Francii přesně na váš bazén.

Napouštění bazénu. Za příznivých podmínek může být vše hotovo do 14 dnů.

Napouštění bazénu. Za příznivých podmínek může být vše hotovo do 14 dnů.

TEXT: MATEJ ŠIŠOLÁK
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: ALBIXON, BAZÉNY DESJOYAUX A MOUNTFIELD
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: bazen kompozit material Od partnerů okolí bazénu sklolaminat stavba stavba bazénu zahrada základová deska
Sdílejte článek

Diskuze

  • Docela dost ušetříte tím, že si zapůjčíte minibagr, nemluvě o tom, že je to vlastně velká zábava..a vykopete si základy pro menší bazén sami..

    Martin