Vodní prvky do různých typů zahrad
V zahradě bychom se měli cítit co nejlépe a je jen na nás, jak toho dosáhneme. Mnozí si zahradu nedokáží představit bez trvalkových záhonů plných barev, jiní se zase neobejdou bez okrasného trávníku, ale asi většina z nás se shodne, že do každé zahrady patří voda v různých podobách.
To si uvědomovali již staré šlechtické rody, které dokonce pomocí vodních prvků poukazovaly na svou moc a bohatství.
Voda hraje v každé zahradě celou řadu funkcí. Kromě toho, že zvlhčuje v létě suchý vzduch, také hraje estetickou funkci. V tomto případě bude ovšem záležet hlavně na typu vodního prvku. Zatímco klidná hladina v sobě zrcadlí okolí stavby, vegetaci a působí celkově uklidňujícím dojmem, voda tekoucí zase hraje všemi barvami, prostor zaplňuje zajímavými zvuky, ale stejně tak vnáší do zahradního konceptu pohyb a dynamiku. Zatímco klidná vodní hladina uklidňuje, zurčící voda působí hravě a probouzí smysly.
Vybíráte typ vodního prvku? Co byste měli brát v úvahu
Ještě před tím, než na zahradě vznikne jezírko, potůček nebo jiný typ vodního prvku, určitě byste měli brát v úvahu několik aspektů. Větší vodní prvky v podobě okrasného nebo koupacího jezírka bývají na založení technologicky náročnější, což se promítne do finančních nákladů. Tyto vodní prvky se také většinou neobejdou bez jezírkové technologie, která se stará o čistotu vody pomocí několikastupňové filtrace. Samotná údržba není zcela bez práce ani tehdy, pokud zainvestujete do kvalitní technologie. Z hladiny je třeba pravidelně odstraňovat spadané nečistoty, pokud ve vodě chováte ryby, je nutné se starat o jejich zdravotní stav a také je samozřejmě krmit nehledě na péči během zimy. Voda v zahradě je sice krásná a dodává prostoru nevšední kouzlo, ale aby vše fungovalo, jak má, je třeba se o vodní prvek také pečlivě starat, což je časově a mnohdy i finančně náročný koníček.
Pokud plánujete budování jezírka, je dobré vědět, že bude mnohem lépe fungovat při větší ploše a hloubce. Mnohdy budujeme pouze miniaturní prvky, ve kterých se přehřívá voda, takže se v nich rychle tvoří řasy a sinice. Pokud chcete mermomocí ušetřit, rozmyslete si, jestli je pro vás budování vodního prvku vhodné. Šetření financí se totiž mnohdy promítne do funkčnosti i vzhledu celého prvku.
S čistící technologií nebo bez ní
V praxi se asi nejčastěji setkáte s okrasnými a koupacími jezírky, které bývají vybaveny jezírkovou technologií, jež se stará o čistotu vodu. Tato prostorově poněkud náročná technologie bývá nejčastěji ukryta v technologické šachtě pod terasou nebo v poblíž stojícím zahradním domku. V případě, že jsou jezírko a technologie kvalitně vybudované, je voda během roku průzračně čistá, ale i tak se občas můžete setkat se znečištěním. Pokud ve vodě chováte ryby, pak si dejte pozor na „přerybnění“. Zvláště oblíbení Koi kapři dokáží při větším počtu vodu rychle znečistit. Některé vodní prvky se ovšem obejdou i bez náročné technologie, ale jedná se spíše o výjimky, kde hraje důležitou roli kvalita vody a celková konstrukce vodního prvku. Ať své jezírko vybavíte technologií nebo se obejdete bez ní, je vhodné do zón s odlišnou hloubkou vody vysadit rostliny, které ji budou čistit svými kořeny.
Různé typy vodních prvků pro různý design
Okrasná a koupací jezírka bývají širokou veřejností oblíbená asi nejvíce, ale bývají poměrně náročná na prostor, což je na menších městských zahradách častý problém. Na malé zahrady lze pořídit i prostorově mnohem méně náročné prvky. Vhodným adeptem budou například ptačí pítka, kamenné vývěry či drobné fontány na osvěžení vzduchu. Při pořizovaní vodního prvku přihlížejte ke stylu zahrady a zahradnímu konceptu. S vodou budete chtít přicházet do styku co nejčastěji, proto vodní prvek umístěte tam, kde si ho nejvíce užijete. Vhodným místem je prostor poblíž terasy. Pokud se po zahradě pohybují malé děti, dbejte na bezpečnost.
Text a foto: Lucie Peukertová
Vodní prvky na zahradě jsou vždy velkým obohacením. Je to prostě nádhera.