Renovace zahradní dlažby

13. 01. 2013
Diskuze (2)
Sdílet

Venkovní povrchy jsou vystaveny rozmarům počasí, a tak brzy podléhají zubu času. I když jim pravidelně věnujete pozornost a péči, nastane den, kdy je potřeba přistoupit k renovaci. Naštěstí ne vždy musíte hned celou dlažbu odstranit a nahradit ji novou. […]

Venkovní povrchy jsou vystaveny rozmarům počasí, a tak brzy podléhají zubu času. I když jim pravidelně věnujete pozornost a péči, nastane den, kdy je potřeba přistoupit k renovaci. Naštěstí ne vždy musíte hned celou dlažbu odstranit a nahradit ji novou.

 

Pokud se hodláte pustit do renovace dlažby v exteriéru, máte několik možností. Záleží na typu a odolnosti materiálu včetně spár a samozřejmě především na míře poškození. Když je vaším problémem „pouze“ zašlá dlažba porostlá řasami a mechem s drobnými škrábanci a vrypy, stačí sáhnout po vysokotlakém čističi, následně drobné nedostatky opravit tmelem a celou dlažbu chemicky ošetřit. Jsou-li některé díly dlažby poškozeny příliš, nezbývá než přistoupit k jejich výměně. Jsou ale i situace, kdy dlažba vyvolává dojem, že se právě stala terčem vojenského náletu. Pak nezbývá nic jiného než ji vyměnit úplně.



Stejně jako keramika i beton dokáže napodobit řadu dalších materiálů – dřevo, cihly nebo kámen. Navíc je relativně levný a poměrně odolný. Možnosti renovace závisí na konkrétním typu dlažby a způsobu pokládky. Foto: Diton

Čištění a impregnace

Vysokotlaké myčky dnes nabízí řada hobbymarketů. Pokud se bojíte poškození povrchu a věříte spíše profesionálnímu vybavení, poohlédněte se po některé ze specializovaných firem. Ty provádí hloubkové mytí vysokým tlakem horké vody – odstraní se tak všechny organické i anorganické nečistoty a oleje. Máte-li spáry například u zámkové dlažby vyplněny pískem nebo štěrkem, zkrátka sypkým materiálem, bude po tomto kroku samozřejmě nutné jej doplnit. Následně firma na dlažbu dle stupně a druhu znečištění aplikuje fungicidní přípravek, který zlikviduje nevítané návštěvníky v podobě řas, plísní, hub, ale i mechů a lišejníků. Z hlediska dlouhodobé údržby je ideální ošetřit povrch ještě impregnací – nejenže odpuzuje vodu a oleje, ale dlažbu také zpevní (včetně výplně spár) a zlepší estetický dojem.



Na cihlovou dlažbu se dnes používají takzvané klinkery – vypalují se při velmi vysoké teplotě. Cihelná dlažba se ukládá nejčastěji do pískového podloží, takže případná výměna poškozeného kusu je poměrně snadná. Foto: Klinker Centrum

Výhody impregnace
Pokud použijete impregnaci určenou pro venkovní dlažby (vyrábějí se univerzální i speciální impregnace určené na beton, kámen, keramiku i cihly), docílíte toho, že
dlažba bude mít delší životnost
přípravek omezí vsakování vody do materiálu a tím i vniknutí nečistot do hmoty dlažby (samočisticí schopnost)
povrch dlažby bude odolný vůči UV záření i povětrnostním vlivů a chráněný před znečištěním oleji nebo pohonnými hmotami
dojde k omezení procesu karbonatace betonu
dlažba bude odolávat rozmrazovacím solím
zvýší se mrazuvzdornost materiálu
nebude docházet k růstu trav a plísní ve spárách a na povrchu dlažby
omezí se vznik výkvětů
barva bude výraznější – „mokrý“ vzhled
sníží se eroze písku ze spáry
• plocha se vám bude snáze čistit a požadavky na údržbu budou minimální

Zdroj:
www.erac.cz

Výměna poškozených dlaždic

V případě keramických dlaždic je potřeba nejprve odstranit spárovací hmotu kolem poškozených dlaždic, následně se dlaždice odstraní (lépe to jde, pokud se dlaždice rozbije kladivem na menší kousky) a lože se vyčistí od zbytků staré malty. Nová dlaždice musí odpovídat všemi rozměry: délkou, šířkou a především hloubkou – dlaždice by neměla být tlustší, než je tloušťka dlažby i s podkladovou maltou, od níž odečtete 2–3 mm na novou podkladovou maltu. Pokud vám zbyly dlaždice z původní pokládky, máte vyhráno. Jestliže jsou zásoby vyčerpány a musíte se vydat na nákup, volte dlaždice s co nejpodobnější strukturou i odstínem a samozřejmě ze stejného materiálu. Ideální je, když mají i patinu.

Tip: Odolná dlažba
Výrobce betonových dlažeb Diton vyvinul speciální technologii AQUASTOP. Díky ní jsou výrobky – stejně jako dlažby ošetřené běžnou penetrací – odolné vůči povrchovým nečistotám (například i žvýkačkám), porostům (mechy, lišejníky) nebo prostupu vápenných výkvětů. Tyto vlastnosti si uchovávají po celou dobu životnosti bez nutnosti opětovného ošetřování. V podstatě jde o hloubkovou penetraci, která proniká do celého objemu nášlapné vrstvy. Své původní vlastnosti si ponechává, i když užíváním zbrousíte až 2 mm povrchu.

Rozebírání dlažby

U kamenné dlažby záleží především na způsobu, jakým je uložena. Tenčí dlažba se většinou lepí na pevný podklad pískově-cementovou směsí nebo lepidlem, silnější dlažba se vkládá do písku nebo betonového lože. Rozebrání dlažby v písčitém loži bude jednodušší (kamenné prvky se dobře oddělují a snadno čistí) než v případě lepené dlažby nebo betonového lože. Při vybírání kamenů se doporučuje jednotlivé kusy očíslovat, aby se dlažba následně lépe skládala zpět. Silně poškozené kusy je třeba vyměnit, odštípnuté kusy můžete doplnit „plombou“ z kamene v požadovaném tvaru. Kameny, které jsou pouze znečištěné, očistíte hrubým kartáčem, nejlépe drátěným. Než začnete s novou pokládkou, je důležité, aby podloží bylo v jedné rovině, což lze snadno zkontrolovat pomocí vodováhy. (Podobný postup lze zvolit i v případě dlažby zámkové nebo cihelné.) Mezery mezi kameny by měly být co nejmenší, do 20 milimetrů. Spáry se doporučuje vysypat pískem nebo jemným štěrkem – umožní tak rozpínání dlažby, aniž by došlo k popraskání. Velikost desek by se po celé ploše měla pravidelně střídat. U zahradních chodníků můžeme do spár mezi kameny vysadit plazivé nebo kobercovitě rostoucí skalničky. Vznikne tak přírodní cesta, která vyžaduje minimální údržbu.

TIP PRO VAŠI TERASU
V případě pokládání dlažby terasy se nedoporučuje ukládat dlažbu do betonového lože vzhledem k reálné možnosti potrhání lože vlivem teplot pod bodem mrazu. Kvůli tomu může být poškozena hydroizolace, která pak musí být velmi pracně rekonstruována. Doporučuje se pokládat dlažbu do zhutnělého pískového násypu nebo do násypu z kamenné drtě. Komfortní uložení na pevném podkladu představují speciální podložky-terče, které eliminují poškození mrazem. Jejich instalace je rychlá a podložky umožňují snadnou výměnu poškozených částí dlažby, stejně jako opravu izolace terasy. Jsou vhodné jak pro beton či kámen, tak pro teracovou dlažbu.

Nová pokládka

Keramické dlaždice s většími rozměry se ukládají do 5 cm hrubé vrstvy cementové malty. U méně zatížených dlažeb stačí nanést maltu do rohů a uprostřed každé dlaždice. Nosné podloží většinou tvoří asi 7 cm silná vrstva udusaného štěrku. Na pevný konstrukční podklad (například na terase u domu) můžeme dlaždice přilepit tenkou vrstvou speciálního lepidla – tzv. pokládání do tenkého lože. Podklad se od dlažby oddělí dělicí rohoží, která kompenzuje změny objemu jednotlivých vrstev a zabraňuje praskání a posouvání dlažby. (U velmi namáhané dlažby – parkovací plochy apod. – může podloží tvořit 10 až 12 cm silná vrstva litého betonu.) Spáry mezi dlaždicemi se mohou vyplnit jemným pískem, směsí cementu a písku (v poměru 1 : 3), injektážní mazaninou nebo spárovacím tmelem – záleží na druhu dlažby.
Pokládáte-li znovu zámkovou (betonovou) dlažbu, bude nutné opravit odpovídajícím způsobem štěrkové lože. Připravený podklad potřebuje řádně zhutnit a vyrovnat. Následně se do podkladu kladou jednotlivé díly. Cihelná dlažba se ukládá nejčastěji do pískového, řádně upěchovaného lože.



Tenčí kamenná dlažba se většinou lepí na pevný podklad pískově-cementovou směsí nebo lepidlem, což případné opravy trochu ztěžuje. Přírodní kámen je však poměrně odolný a působí luxusním dojmem, výjimkou není ani tato dlažba z přírodní břidlice. Foto: RICHTER – PIZARRAS

Chytrý tmel
Pokud není dlažba nijak dramaticky poškozena a výměna poškozených dlaždic není nutná, můžete ke „kosmetickým“ úpravám použít speciální tmel na opravu obkladů, dlažby, keramiky a kamene (např. Kerami-Fill). Oprava je velmi jednoduchá, stačí tmel do poškozeného místa natavit, začistit a vše je hotovo. Tmel je velmi tvrdý, má tavnou teplotu 130 °C a hodí se do interiéru i exteriéru. Tmely se vyrábí jak v běžných barvách, tak i v trendových barvách výrobců obkladů. Jednotlivé barvy můžete mezi sebou vzájemně míchat a vytvářet tak nové odstíny.

Větší keramické dlaždice se ukládají do 5 cm hrubé vrstvy cementové malty. Nosné podloží většinou tvoří asi 7 cm silná vrstva udusaného štěrku. Na pevný konstrukční podklad se dlaždice lepí tenkou vrstvou speciálního lepidla. Foto: Spanimex 

Text: Dominika Záveská
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Zahrada
Tagy: dlazba injektáž návrh zahrady pokládání dlažby rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Nejlehčí je renovace zámkové dlažby .. ta totiž většinou ani renovaci nevyžaduje a když ano, tak prostě staré kostky nahradíme novými a je to. Díky vcelku ekonomické ceně zámkových kostek to není žádný horror pro naší peněženku a přitom dlažba vypadá stejně dobře jako jiné dražší typy.

  • mám na zahradě parkovací místo z dlažby ..50x50x6cm na štěrku a potřebuji spáry vyplnit tmelem/jinak za par dnu roste tráva/použil jsem bitumenový ,pry elasticky,jo po roce vypadla ze spary tvrdá tyčka a křehká,to byl bitumen..takže kdo poradi jaký tmel použit??

    jaroslav doffek