Rijen_1.jpg

Říjen v zahradě

10. 11. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Vřesoviště I na péči nenáročné vřesoviště na zahradě musíte občas zalít, zvlášť pokud je suché babí léto nebo jsou rostliny čerstvě vysazeny. Třebaže jsou vřesy na skromné podmínky už svým založením připraveny a spokojí se […]

Vřesoviště

Vřesoviště

Vřesoviště
I na péči nenáročné vřesoviště na zahradě musíte občas zalít, zvlášť pokud je suché babí léto nebo jsou rostliny čerstvě vysazeny. Třebaže jsou vřesy na skromné podmínky už svým založením připraveny a spokojí se s chudší kyselou půdou, vodu v době květu potřebují. Platí to i pro vřesovištní rostliny, které kvetou až na jaře (libavka, pieris), bez dostatečné podzimní vláhy by totiž založily jen na minimum květů.

Ochraňte své azalky
Mělké kořeny azalek a rododendronů způsobují, že tyto rostliny přijímají méně živin, nejsou tolik odolné a bývají náchylnější k vymrznutí v zimním období. Chcete-li své keře dobře a kvalitně ochránit, aplikujte ke kořenům mykorhizní přípravek Rhodovit. Jde o unikátní produkt, určený speciálně pro vřesovcovité rostliny. Mykorhizní houby posílí mělké kořeny, docílí vyššího příjmu živin a vody z okolní půdy a celkově zvýší odolnost rostlin. Všechny vřesovcovité rostliny budou krásnější, zdravější a lépe snesou nepříznivé podmínky. www.symbiom.cz

Staré názvy rostlin
Co jméno, to výlet do časů našich předků. Nahlédněte s námi znovu do jazykového skanzenu.

  • Řebříček – cikánský řebř, hřebíček, husí ocásek, ovčí žebro, panenská bylina, polní chmejl, stolístek
  • Řeřišnice – hladkošešulka, rukev, režucha, vodní řeřicha
  • Sasanka – andělíček, slepičky, husičky, košiláček, bělouch, větrnice, zuzanky, housátka, hajní růžička
  • Sedmikráska – babička, cigánka, sirotka, chudobinka, hladovinka, jiskerka
  • Smolnička – bylina lepivá, knotovka, lepička, mastný kohoutek
  • Skočec – babskej dryják, bylina otvírací, Kristova palma, krvavý skočec, praskavka, psí muška, ricinus, veliká locika
  • Světlík – ambrožka, boží tráva, hledíček, kočičí len, očanka, potěcha, potěšení Boží, umrlčí zvonečky, zubová tráva
  • Suchopýr – cikánské peří, fousy pána Ježíše, pánbíčkovy vlásky, peří sv. Ducha, peříčka, suché peří, suchopýrník, vlásky Panny Marie, vlasopeř, vlňanka
  • Sporýš – bylina sv. Jana, čaganka, holubí bylina, ochranné žezlo, posvátná tráva, slza Junonina, svěcená rostlina, verbenka, vraní chléb, železník
  • Šťovík – kobylinec, kyseláč, koňský šťovík, kyslička, štíbr, štíp, vosládí, pletich, šťav
  • Šanta – dunda kočičí, máta kočičí, melisa, nepeta, ožanka, polej divoká
  • Šalvěj – babí ucho, koda, koníčky, královská bylina, muškátová bylina, rapaňa, smrtky, šalfia, vlčí chvost

Už žádné skvrny po letní grilovačce!
Hledáte dlažbu, která „přežije“ každé grilování, dětské malování i další náročný venkovní provoz a zachová si svůj krásný vzhled bez toho, že byste ji museli neustále čistit? Pak si vyberte betonové dlažby s ochranou proti znečištění CSB – Clean Protect Plus od společnosti CS-BETON. Ty vám zajistí bezstarostné užívání zahrady beze strachu a obav z poškození dlážděných ploch. Tato ochrana je nabízena u dlažeb Valencia, Cortila, Grand Histori a Leganto. Více informací naleznete na www.csbeton.cz.

Průběžná kontrola malin
Podzimní péči dopřejte i malinám. Postupně vyřežte odplozené prut y – maliníky plodí jen na mladých výhonech stejně jako ostružiníky. Ostrým rýčem také hlouběji v půdě odsekejte mladé pruty, které se šíří mimo rostlinu. Pokud to neuděláte, brzy porost zhoustne a zcela nad ním ztratíte kontrolu . Po opadu listů zkontrolujte zbylé výhony, jestli na nich nenajdete boule způsobené bejlomorkou . Pokud ano, nejúčinnější opatření, jak se jich zbavit, je vyříznout napadené pruty a spálit je.

Při výsadbě stromků nespěchejte a půdu přisypávejte pomalu a postupně.

Při výsadbě stromků nespěchejte a půdu přisypávejte
pomalu a postupně.

Hlídejte (si) úroveň
Při výsadbě stromků nespěchejte a půdu přisypávejte pomalu a postupně. Průběžně ji přišlapujte, aby se kořeny dostaly do přímého kontaktu se zeminou. Pokud to neuděláte, v příliš nakypřené půdě se snadno ocitnou ve vzduchu a mohou zaschnout. Pečlivě si hlídejte i úroveň nasypané půdy – měla by po utužení dosahovat do stejné úrovně jako v zahradnické školce, tedy ke kořenovému krčku. „Utopený“ stromek špatně prospívá a bude zaostávat v růstu.

Jiřinky – konec sezony
Zatímco u balkonovek a terasových rostlin je třeba se prvních mrazů oprávněně bát, u jedné skupiny rostlin jsou teploty pod nulou naopak žádoucí. Mohutné jiřinky chlad totiž potřebují pro ukončení vegetace. Nízké teploty jim dají signál k přesunu látek do hlíz. Ve velkých zahradnictvích se tento způsob a načasování sklizně hlíz po prvním poklesu teplot pod nulu dělá i proto, že mohutná nadzemní část se tak výrazně zredukuje a vyrývání hlíz desítek odrůd pro uskladnění bývá mnohem snazší. Inspirujte se a berte mráz jako svého pomocníka. Stejný postup prospívá i hlíznatým begoniím vysazeným ve venkovních truhlících.

Uložte pekingské zelí
Jestliže se vám urodilo krásné pekingské zelí, postarejte se o jeho uložení ještě před příchodem mrazů. Slabý mrazík sice přečkají hlávky ještě na záhonu, stačí je překrýt jen netkanou fólií, před velkou zimou už je ale chraňte. Jak na to? Celé rostliny vyryjte (nebojte se, kořeny jsou mělké) a založte do pařeniště pod vyšší vrstvu listí, podobně jako třeba zimní pór. Listí ještě překryjte větvemi nebo chvojím, aby ho vítr nerozfoukal po celé zahradě. Takhle uložené hlávky můžete postupně zpracovávat v kuchyni ještě řadu týdnů a nebudou vám zabírat místo v chladničce.

Rychlé zelené hnojení
Některé druhy zeleného hnojení potřebují dost času, aby mohly dostatečně vyrůst a splnit svůj úkol. To platí třeba pro populární fialově kvetoucí svazenku, kterou je potřeba vysít už v létě. Jiné druhy ale potřebují pro vzejití doslova pár dní. Jsou to rostliny ze skupiny brukvovitých, nejčastěji hořčice nebo různé směsky s nimi, zpravidla s řepkou. Hořčice částečně přežije i mrazíky, proto ji můžete zarýt až zjara nebo těsně před zimou. Pro vytvoření zeleného porostu jí stačí šest týdnů. Vždy je vhodnější nenechávat půdu dlouhodobě holou, zvláště na místech svažitých a návětrných, kde velmi rychle vysychá a úrodná vrstva mizí. Kořeny rostlin ji drží na místě.

Čas pro výsadbu stromků
Říjen je ten nejlepší termín z celého roku pro výsadbu okrasných i ovocných stromků. Půda je ještě dost teplá a vlhká, kořeny v ní tedy mohou bez problémů pokračovat v růstu a do zimy zakořenit. Pokud vysazujete více stromků, je dobré si potřebné jámy vykopat předem, z téhož důvodu se vyplatí připravit si i dost kompostu a opěrné kůly.

Doplňte substrát
Plochy vysypané sypkým materiálem, například štěpkou nebo drcenou kůrou, je třeba před zimou projít, zkontrolovat a dosypat. Tento sypký materiál nejen přirozeně degraduje , na půdě se drolí a rozkládá, ale neodolatelně láká i kočky a ptáky. Zvláště kočičí návštěvy nejsou nic příjemného, ale prakticky se proti tomu nedá nic dělat. Jediné, co kočky trochu odradí, je mokro . Proto se doporučuje jejich oblíbená míst a pravidelně přestříkat hadicí. Dosypte také rašelinu k brusinkám a borůvkám.

Broskvoně napadené kadeřavostí.

Broskvoně napadené kadeřavostí.

Pomozte broskvoním
Broskvoně, které byly letos opravdu silně napadené nepříjemnou kadeřavostí, je vhodné ošetřit nejen na jaře, ale i nyní na podzim. A to hlavně v takových zeměpisných polohách zahrady, kde na jaře často kolísají teploty, které jsou pro jarní zásah naprosto klíčové. Tento postup se hodí i na místa, kde nejste denně, třeba kolem chat a chalup. Stromky ošetřete hned po opadu listů běžným fungicidem, jako je Syllit 65 WP, Champion 50 WP nebo Delan 700 WGD. Postřik provádějte za suchého počasí, aby roztok na větvičkách zaschl.

ANTI-MECH podzim – hnojivo, které zahubí i mec
ANTI-MECH podzim je speciální hnojivo proti mechu určené pro všechny typy trávníků s použitím ke konci vegetačního období. Vysoký obsah draslíku podporuje odolnost trav proti chorobám, poškození zimními mrazy a nedostatku vody, současně hnojivo potlačuje růst a výskyt mechu v trávníku. Pravidelné dávkování zajistí dokonalý travní porost bez mechu. ANTI-MECH podzim aplikujte vždy rovnoměrně rozhozem nebo speciálním zahradním vozíkem na suchý a posečený trávník, nejlépe jeden až dva dny po seči. Pětikilogramové balení vystačí na 160 metrů čtverečních a stojí 239 korun. Více informací najdete na www.aros.cz v sekci Obchod.

Odkvetlé trvalky můžete klidně nechat na záhonech přes zimu

Odkvetlé trvalky můžete klidně nechat
na záhonech přes zimu

Zdravé trvalky
Odkvetlé trvalky můžete klidně nechat na záhonech přes zimu, jsou důležité pro ptáky a hmyz, který je na ně ekologicky navázán. Suché je stačí odstranit až v předjaří. To však neplatí pro rostliny, které byly na konci sezony silně zasažené třeba padlím nebo jinou houbovou chorobou. Za deště se totiž mohou spory dostat nejen do půdy, ale hlavně do srdéček rostlin a ke kořenovým krčkům. Po jarním oteplení pak snadno infikují mladé rašící rostliny.

Poslední termín
Jako poslední se z velké skupiny zahradních cibulovin vysazují na záhony tulipány. Všechny ostatní druhy by už měly být dávno v zemi. Ve druhé polovině měsíce se totiž začne půda i v teplejších polohách rychleji ochlazovat a cibulky už mají horší schopnost se ujmout ještě před příchodem mrazů. Pokud v říjnu připravujete záhon třeba pro trvalky a vyryjete nějaké cibulky z předchozí výsadby, samozřejmě je můžete bez obav kamkoli přesadit – při sázení z půdy do půdy není prakticky žádné riziko, že byste o ně přišli.

Pozor na rozměry
Při plánování nebo osazování zahrady podle plánů se majitelům často zdá, že podoba čerstvě vysazených záhonů se dost liší od jejich představy. Pod tímto dojmem výsadbu zpravidla zahustí, „aby to trochu vypadalo “. Jenže už po dvou letech , kdy se rostliny rozrostou a zmohutní, je najednou výsadba příliš hustá. Pak je nutné přistoupit k její výrazné redukci, a pokud se to neudělá, zůstane ploch a tmavá a přehoustlá. Věřte proto architektům a jmenovkám u rostl in a sázejte zásadně s metrem v ruce, ušetříte si pozdější zklamání.

Pozor na vítr
Majitelé krajních parcel vědí, že větší nepříjemnosti než chlad a plískanice dokáže udělat studený vítr. Ten vás může připravit o citlivější druhy stromků, jako jsou třeba meruňky nebo okrasné dřeviny z teplých oblastí. Metod, jak zamezit trvalému průvanu, je celá řada, nejčastěji se využívají různé živé ploty. Jde o opatření efektivní i pohledné, potřebuje ale dost času. Zkuste proto jednoduše využít věci, které máte doslova před nosem. Výborně poslouží třeba stvoly slunečnic či cukrové kukuřice, pokud je vysadíte na vhodné místo, vítr překvapivě dobře odstíní i pnoucí růže. Univerzální jsou přenosné loubkové či proutěné dílce, které jsou k dostání v zahradnických centrech a které se nejčastěji používají jako pohledová clona, po dobrém ukotvení mohou chránit cokoli.

Odpad, nebo surovina?

Odpad, nebo surovina?

Odpad, nebo surovina?
V této době se na zahradě kupí nejrůznější organický materiál, který se většinou bere jako nepříjemný odpad. Máte-li větší zahradu, jsou vaše možnosti daleko širší než hodit ho do kompostéru. Listí je možné využít jako nastýlku pod keře drobného ovoce nebo jako krycí materiál na založenou zeleninu či choulostivé trvalky. Delší vyřezané pruty si můžete schovat na jaro jako oporu pro vysetý hrášek. Další možnost je uplést z nich nízké plůtky kolem okrasných či užitkových záhonů. Pařízky i silné větve se mohou stát jádrem pro vysoký ekologický záhon. Hromada větví s vloženou bedničkou se na klidném místě zahrady může stát zimovištěm pro ježky.

Příroda inspiruje
Podzim je bohatý nejen na zářivé barvy, ale i na nejrůznější semena a plody. Využijte je a vytvořte si krásná aranžmá. Snažte se sbírat jen přiměřené množství materiálu , které potřebujete . Košíky větviček a listů, na které se dva týdny práší vedle botníku, vám žádný požitek nepřinesou.

Základy pro skalku
Konec sezony je jako stvořený pro plánování a zahradní změny. Zakládají se třeba trvalkové záhony, trávníkové plochy, provádějí se nejrůznější stavební práce. Budování skalky v sobě spojuje svět rostlin i stavění. Na podzim byste měli mít hotový její základ z kamenů, včetně prosypání zvoleným substrátem a vytvořená jednotlivá místa pro výsadbu skalniček. Přes zimu se kameny usadí a kapsy vyplněné půdou se slehnou. Na jaře už můžete bez obav začít tvořit svůj skalničkový minisvět.

Zápisník zahrádkáře

  • Chraňte jezírko sítí proti napadanému listí.
  • Začtěte s vápněním zahrady a užitkových záhonů.
  • U slehlých a zaplevelených záhonů můžete začít s hlubokým rytím.
  • Postupně sklízejte a ukládejte zeleninu na uskladnění.
  • Zasáhněte proti plevelům v trávníku – jednotlivé vypíchněte, větší množství ošetřete selektivním herbicidem.
  • Připravte si materiál pro dočasné zakrytí kvetoucích rostlin před prvním mrazíkem.
  • Vysazujte růže a živé ploty.
  • V místech výskytu hryzce vystelte výsadbové jámy králičím pletivem.
  • K vysazeným stromkům zasaďte kůl a stromky volně přivažte.
  • Vyplejte kraje cestiček a upravte přerůstající rostliny v jejich okolí.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Říjen v zahradě

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě podzim říjen zahrada
Sdílejte článek

Diskuze