Rostliny, které kvetou v zimě
Nejen tradiční hvězda, hyacint či vánoční kaktus se mohou stát ozdobou obývacího pokoje a potěšit vás v zimě. Rostlin, které kvetou právě v této době, najdete mnohem více. Hvězda mezi květinami Přímo symbolem vánočních svátků […]
Nejen tradiční hvězda, hyacint či vánoční kaktus se mohou stát ozdobou obývacího pokoje a potěšit vás v zimě. Rostlin, které kvetou právě v této době, najdete mnohem více.
Hvězda mezi květinami
Přímo symbolem vánočních svátků je pryšec nádherný neboli vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima nebo také Poinsettia pulcherrima). Na rozdíl třeba od bramboříku se jí daří ve vyhřátém pokoji. V květinářstvích si před Vánoci můžete vybrat z řady kultivarů, malých i velkých, s listeny sytě červenými, ale i růžovými, bělostnými či dvoubarevnými. Při nákupu věnujte pozornost i nenápadným zeleným květům. Pokud teprve rozkvétají, listeny vydrží déle krásné. Zakoupenou hvězdu chraňte před nízkými teplotami – i pár vteřin může teplomilnou rostlinu pocházející z Mexika poškodit tak, že shodí listy. Nechte si ji proto důkladně zabalit. Doma pak pozor na umístění parapetu či v blízkosti okna – ledový vzduch při větrání ji může zničit kdykoli. Světlo jí svědčí rozptýlené. Zalévejte ji měkkou vodou, nejlépe dešťovkou nebo vodou převařenou, tak, aby byl substrát stále mírně vlhký. Hvězda miluje vlhký vzduch, potěší ji rosení, odpařovač, miska s vodou nebo mlhovač.
Pokud má vydržet i do příštích Vánoc, na jaře rostlinu přesaďte a zkraťte výhony až na deset centimetrů. Po oteplení jí velmi prospěje letnění na polostinném místě. Bude pěkně růst a košatět, v čemž ji podpoří pravidelné hnojení – nejlépe přípravky pro citrusy nebo dostatečně naředěnými kvašenými slepičinci. Pokud si budete přát listeny vybarvené přesně na Vánoce, od půli října rostlinu pravidelně zatemňujte.
Kaktus vánoční
Krátké dny a dlouhé noci vyhovují původně jihoamerické rostlině natolik, že právě v tomto období ji zdobí mnoho růžových, bílých, žlutých nebo dvoubarevných květů. Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, syn. Epiphyllum, Zygocactus) ovšem vyžaduje ještě další pěstitelské triky. Pokud bude po celý rok v teplém pokoji, pěkně poroste, ale nevykvete. Aby nasadil poupata, musíte ho před svátky uložit do chladu – na světlé místo s teplotou deset až patnáct stupňů. Nejlepší je, když ho hned po návratu z letnění, které mu velmi prospívá, postavíte do chladné místnosti. Pokud ho ještě nyní máte v teple, zkuste to aspoň na začátku prosince. A ještě jedna věc se osvědčila – sucho. Na chladném místě ho přestaňte na měsíc až dva úplně zalévat. Zpravidla rostlina nasadí poupata, pak ji přeneste do tepla, dokud jsou malá. Jestliže si přejete kvetení ještě oddálit, ponechte ho v chladu až do prvních rozvitých květů. Nestěhujte ho však při rozvíjení poupat, jinak je shodí! V teplém pokoji mu dopřejte rozptýlené světlo, začněte ho přiměřeně zalévat a hnojit. Jednou za dva až tři roky ho časně zjara přesaďte. Pak mu najděte mírně zastíněné místo na zahradě nebo na balkoně, venku mu bude nejlépe. Koncem jara a počátkem léta začne bujně růst, proto mu dopřejte zálivku a hnojení. Můžete ho umístit pod stromy nebo zavěsit přímo do jejich korun, kde se mu daří jako doma v pralese.
Křehký brambořík
V tuto dobu jsou obchody plné malých i velkých bramboříků s květy všech pastelových barev. Pokud si pokojový kultivar bramboříku perského (Cyclamen persicum) donesete domů, najděte mu chladnější místo, jinak brzy uvadne. V chladu, ideálně při teplotě deset až patnáct stupňů, však může kvést až do jara. Velké kultivary snesou i teplotu kolem pěti stupňů, nižší je však zničí. Bramboříky tedy nejsou květinami do teplých bytů. Tato původně lesní květina má ráda pouze rozptýlené světlo, svědčí jí také vlhký vzduch. Zalévejte ji měkkou vodou, kvůli prevenci hniloby nejlépe do podmisky tak, aby byl substrát stále mírně vlhký, avšak nikdy přímo na hlízu ani na listy. Jednou za týden přidejte hnojivo. Kvetení prodloužíte i odstraňováním již uvadlých květů, rostlina se nebude vysilovat tvorbou semen. Opatrně je vykrucujte i se stopkami – stříhání vhodné není, místa snadno napadne plíseň.
Na jaře každý brambořík odkvete a opadají mu listy. Nezahynul, jen se připravuje k letnímu spánku jako ve své domovině – a pokud mu ho dopřejete, na podzim se opět probudí a na Vánoce bude kvést. Dokonce ještě bohatěji, protože hlíza o kousek povyroste. Až listy opadají, přestaňte brambořík zalévat, hlízu vyjměte a uložte na vzdušné, chladné a tmavé místo nebo ji alespoň ponechte v suchém substrátu květináče. V létě ji znovu vysaďte, a to tak, aby jedna třetina vyčnívala nad půdu – ideální je listovka s trochou vyzrálého kompostu. Až do podzimu může pobývat venku, nejlépe v polostínu pod stromy. Jakmile začnou rašit listy, začněte ho více zalévat a přihnojovat.
Azalky
Drobné azalky lze pěstovat v nádobách jako pokojové rostliny a mohou kvést i uprostřed zimy. Ovšem jako mnoha dalším pokojovkám, které kvetou v tomto období, jim nesvědčí vytopený pokoj, ale chladnější světlé místo. Dále potřebují spíše širší než hlubokou nádobu, protože koření mělce, kyselý substrát, zálivku pouze měkkou, nejlépe dešťovou vodou a hnojivo bez obsahu vápníku. Odolnější bývají keříky s drobnými květy nežli kultivary velkokvěté.
Orchideje
Sváteční atmosféru dodají nejen prostřenému stolu orchideje. Nejsnáze se pěstují hybridy orchideje můrovce (Phalaenopsis), které nabízejí rozmanité barvy i velikosti. Svědčí jim celoroční pobyt v teple a kvetou velmi dlouho, často i v zimě. Stačí, když jim najdete místo s rozptýleným světlem, kam netáhne, a dopřejete jim vhodnou zálivku. Ta vypadá docela jinak než u běžných pokojovek, protože orchideje nejsou obyčejné květiny – v pralesní domovině rostou jako epifyty, na větvích stromů, a vláhu nasávají vzdušnými kořeny. Proto se doma pěstují ve speciálním hrubém a vzdušném substrátu. Celý květináč i se zelenými vyčnívajícími kořeny přibližně jednou týdně ponořte na půl hodiny do měkké vody s přídavkem hnojiva pro orchideje. Co nejčastěji je roste rozprašovačem, především kořeny – i do mlhy lze přidat špetku hnojiva. Poté, co květní stvol odkvete, a trvá to mnohdy pár měsíců, ho u báze odstřihněte. Až si orchidej odpočine, vyraší nový. Jako všem pokojovkám i orchidejím v létě prospěje letnění, ovšem pouze pod ochranou koruny stromů – přímé slunce by jim neprospělo.
Rychlené cibuloviny
Rozkvetlým hyacintem nebo hvězdníkem si můžete udělat radost i uprostřed zimy, oslavit s nimi Vánoce a slunovrat. Květináče rychlených cibulovin si sice můžete založit i doma, ale snadné je to jen pro časně jarní nebo lehce předjarní kvetení. Před Vánocemi to vyžaduje složitější postup, kdy cibulky přebývají stanovený čas při různých teplotách, které je třeba přesně dodržet. Rychlení preparovaných, tepelně ošetřených hlíz hyacintů či narcisů je trošku jednodušší, přesto s ním musíte začít již počátkem listopadu. Většina lidí si proto přinese nakvétající cibuloviny z květinářství. Ani ty nemusí být jen sezonní záležitostí – pokud je při kvetení a odkvétání trochu přihnojíte přípravkem s obsahem draslíku, necháte cibuli zatáhnout listy, přes léto ji uložíte na tmavém suchém místě a na podzim vysadíte, bude žít i nadále. První rok kvůli oslabení obvykle nevykvete, později ano.
-
Kromě narcisů nebo krokusů obchody nabízejí i hyacinty, jejichž květy vydrží dlouho krásné i v teple. Navíc nádherně voní – to však může být pro citlivější jedince až nevýhodou. Jeho omamná vůně rozhodně nepatří do ložnice, může vás z ní rozbolet hlava.
-
Hvězdník, u nějž z cibule vyrážejí až čtyři liliím podobné květy, vydrží krásný po několik týdnů. Stejně jako hyacint potřebuje světlo a přiměřenou zálivku.
-
Koupit si však můžete i konvalinky. Trpěliví a zkušení pěstitelé si je dovedou narychlit i sami z oddenků, které si na podzim uložili ve sklepě, pak je probudili teplou vodou, vysadili do květináče a umístili do tepla. Nejprve konvalinky potřebují teplotu kolem dvaceti pěti stupňů, poté může klesnout na osmnáct.
Rychlené cibuloviny bývají ke koupi v malých květináčích – můžete je přesadit nebo jen vložit do hezkého obalu. Nezbytná je podmiska na zadržení odtékající zálivky. Hyacinty a hvězdníky lze dokonce rychlit bez substrátu ve speciálních skleněných nádobách, kde jsou kořínky ve vodě, ale cibule se drží nad hladinou.
Květiny na vánoční stůl
Ideální rostlinou na štědrovečerní stůl je vánoční hvězda, protože jí nevadí pobyt v teple. Zvolte spíš menší kultivary, které nebudou nikomu bránit v pohledu na spolustolovníky. Výjimečně působí i orchidej, které pobyt v teple rovněž svědčí. Je sice vysoká, ale květy se jakoby vznášejí vysoko nad stolem na tenkém stonku. Vyzkoušet můžete i rychlené cibuloviny, ovšem pokud nejste citliví na omamné vůně. Jako ozdoba stolu poslouží i bramboříky, azalka, miniaturní růže v květináči, ale v teple je nechte co nejkratší dobu a dopřejte jim postupný přechod.
Viola Martinková, foto Shutterstock
Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017.