Image006.jpg

Rostliny pro správnou hladinu cholesterolu

10. 02. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Se snižováním cholesterolu v krvi pomohou nejen léky statiny, ale i byliny, drobné ovoce a zelenina. Například také cibule a zázvor. Olivovník evropský Olea europaea Olivovníky rostou ve Středomoří již tisíce let. Jde o stálezelený […]

Se snižováním cholesterolu v krvi pomohou nejen léky statiny, ale i byliny, drobné ovoce a zelenina. Například také cibule a zázvor.


Olivovník evropský

Olea europaea

Olivovníky rostou ve Středomoří již tisíce let. Jde o stálezelený strom se šedavými lesklými listy a drobnými žlutými květy, z nějž se konzumují hlavně plody – olivy, ale léčivé má i listy.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Dřevinu lze pěstovat i u nás, ovšem pouze v nádobách, venku by nepřežila mrazy. Nároky má podobné jako citrusy. Na jaře, kdy obsahují nejvíce účinných látek, se sbírají mladé listy.

VYUŽITÍ: Jednu čajovou lžičku sušených drcených listů přelijte horkou vodou a nechte louhovat. Pijte třikrát denně.

 


Pýr plazivý

Elytrigia repens

Pýr je vytrvalá rostlina, všeobecně známá jako nezničitelný plevel, který se do okolí šíří dlouhými rozvětvenými podzemními oddenky. Jde o travinu vysokou často i více než půl metru, květenství tvoří složený klas.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Pýr roste prakticky všude, není proto třeba ho pěstovat. Léčivé jsou bílé podzemní oddenky, které dostanete ven poměrně snadno rycími vidlemi. V lehčích půdách to jde snadněji než na místech s těžkou jílovitou zeminou. Oddenky mají nejvíce účinných látek na jaře či na podzim.

VYUŽITÍ: Pýr má výrazné antibakteriální a detoxikační účinky. Všestranně se využívá při různých potížích s trávením, přispívá ke správné funkci jater a žlučníku, snižuje cholesterol. Vyrobte si z něj odvar – dvě lžičky nadrcených oddenků přelijte čtvrt litrem studené vody, ten přiveďte k varu, který by měl trvat sedm až deset minut, a nechte zchladnout – a pijte ho třikrát denně.

 


Kotvičník zemní

Tribulus terrestris

Kotvičník roste jako nižší poléhavá bylina na sušších místech. Má složené lichozpeřené listy a jednoduché výrazně žluté květy. Pochází z Asie, konkrétně z písčitého mořského pobřeží Japonska a Číny. Ve východní medicíně se užívá odedávna, Evropa jej teprve objevuje.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Kotvičník lze pěstovat ze semen. Jednoletá rostlina se vysévá v březnu, kvete od června do srpna. Léčivé účinky má nadzemní kvetoucí nať, která se suší nejlépe zavěšená. Pozor, semeníky jsou velmi ostré, proto si na trhání oblečte rukavice. Dozrálá semena se sbírají a používají v příštím roce, někdy se kotvičník drží na místě samovýsevem.

VYUŽITÍ: Kotvičník je velmi účinná rostlina s širokými možnostmi využití, mezi něž patří i snižování hladiny cholesterolu v krvi. Čajovou lžičku sušené nati přelijte dvěma decilitry horké vody, nechte patnáct minut vylouhovat a poté sceďte. Pijte ho maximálně čtyřikrát denně.

 


Artyčok zeleninový

Cynara scolymus

Mohutná, až metrová teplomilná rostlina se pěstuje jako netradiční zelenina – konzumují se její nerozvinutá dužnatá květní lůžka, kterým se také říká kardy. Jako léčivo se ale užívají šedozelené plstnaté listy.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Jde o víceletou rostlinu, lze ji pěstovat ze semen nebo z oddenků, které se oddělují v dubnu. Na podzim se rostliny překryjí nastýlkou, aby nevymrzly. Vyhovuje jim lehčí humózní půda. Listy se sbírají ještě před tím, než artyčok založí květy. Sušené mají kořeněnou vůni a jsou velmi hořké, za což může v nich obsažený cynaropikrin.

VYUŽITÍ: Artyčok celkově povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje produkci žluči a tím i snižuje hladinu cholesterolu. Doporučuje se pít půl hodiny před jídlem čaj, který připravíte z jedné čajové lžičky sušených listů. Přelijte je šálkem horké vody a nechte pět až deset minut vylouhovat.

 


Zázvor lékařský

Zingiber officinalis

Původně orientální koření je známé už pět tisíc let, kdy o něm mluví staré spisy Orientu. Bylo velmi ceněné a také se s ním obchodovalo. Dnes čerstvé oddenky, které slouží jako léčivo, koupíte už celoročně.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Zázvor se poměrně snadno pěstuje jako pokojová rostlina. Stačí zasadit oddenek s růstovým vrcholem naplocho do širokého mělkého květináče. Potřebuje teplo a dostatek vody, substrát by proto měl zůstat stále trochu vlhký.

VYUŽITÍ: Zázvor pomáhá nejen při nachlazení, ale také povzbuzuje činnost žaludku a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá proti kornatění tepen. Lze jej používat jako koření nebo z něj uvařit čaj, který můžete ochutit třeba medem. Nejúčinnější je vždy čerstvý oddenek, jen pozor, denní dávka by neměla překročit čtyři gramy.

 


Rozrazil lékařský

Veronica officinalis

Domácí vytrvalou bylinu s jasně modrými květy najdete na sušších loukách, mezích nebo ve světlých lesích, vyskytuje se i na krajích vřesovišť. Jde o poléhavou rostlinu, jejíž dlouhé výhony zakořeňují v listových uzlinách a za příznivých podmínek se může rozrůst do velké plochy.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Rozrazilů u nás roste několik druhů, ovšem léčivé účinky má jen ten lékařský. Kvetoucí nať se sklízí během celé sezony, nejčastěji od června do srpna. Suší se ve stínu a neobrací se, aby neopadaly květy.

VYUŽITÍ: Rozrazil se využívá v lidovém léčitelství k výraznému snižování hladiny cholesterolu v krvi. Často je součástí různých bylinných přípravků pro žaludeční potíže či záněty střev. Nálev si připravíte z jedné čajové lžičky sušené nati, užívá se dvakrát denně.

 


Brusnice borůvka

Vaccinium myrtillus

Borůvky můžete trhat nejen v lese, daří se jim především v kyselých půdách, ale i pěstovat na zahradě. Tmavě modré plody se využívají nejen při léčbě průjmu, ale také silně ovlivňují metabolismus cukru a tuků v těle.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Borůvky lze pěstovat i na zahradě, musíte jim poskytnout stejné podmínky jako v lese, tedy kyselou půdu a kyprý vlhký substrát. Léčivé jsou i plody borůvek kanadských neboli velkoplodých.

VYUŽITÍ: Borůvky obsahují kromě jiných účinných látek i antioxidant pterostilben, který snižuje obsah cukru i cholesterolu v krvi. Pro snížení cholesterolu v krvi je konzumujte čerstvé nebo mražené, sušené pomáhají při průjmech.

 


Cibule kuchyňská

Allium cepa

Chcete-li cibuli využívat jako léčivo, je třeba konzumovat ji syrovou nebo jen minimálně tepelně upravenou. Pokud k tomu máte podmínky, pěstujte na zahradě nejen cibuli kuchyňskou, ale i nejrůznější listové varianty – například sečku, zimní, patrovou nebo pažitku. Všechny typy pomohou při snížení hladiny cholesterolu.

SBĚR A PĚSTOVÁNÍ: Cibuli pěstujte v sušších písčitých půdách bohatých na humus. Při hnojení volte přípravky bohaté na fosfor a draslík, nadbytek dusíku a chlor naopak nesnáší. Pokud neprší, pravidelně ji zalévejte.

VYUŽITÍ: Ke snížení cholesterolu v krvi stačí půlka syrové cibule denně. Léčí i čerstvá šťáva vymačkaná z padesáti gramů nasekané cibule, dvacet gramů sušené zeleniny nebo pět až deset lžic sirupu. Ten připravíte svařením šálku vody a jedné jemně nakrouhané cibule, pro lepší chuť přidejte dvě lžíce řídkého medu a po půl hodině nápoj slijte.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze