Sekacky_1.jpg

Rotační sekačky: elektřina versus benzin

07. 06. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Nejčastěji prodávaným typem sekačky je sekačka rotační. V čem se liší, má-li elektrický nebo benzinový pohon? Pro koho a na jakou plochu se daný pohon hodí? Porovnali jsme je za vás.Rotační sekačky jsou určeny pro údržbu […]

Nejčastěji prodávaným typem sekačky je sekačka rotační. V čem se liší, má-li elektrický nebo benzinový pohon? Pro koho a na jakou plochu se daný pohon hodí? Porovnali jsme je za vás.

Při práci s elektrickou sekačkou je nutné neustále kontrolovat polohu přívodní šňůry.

Při práci s elektrickou sekačkou je nutné
neustále kontrolovat polohu přívodní šňůry.

Rotační sekačky jsou určeny pro údržbu běžného okrasného trávníku a fungují na principu rotujícího nože. Jejich nabídka je bohatá, vybírat můžete od těch nejmenších a nejjednodušších poháněných elektromotorem až po výkonné profesionální stroje s řazením rychlostí, komfortním ovládáním a dalšími funkcemi.Elektrické modelyJednoduché rotační sekačky s elektrickým motorem se hodí na menší pozemky se souvislou i členitou travní plochou. Jsou lehké, dobře se s nimi manipuluje, jsou méně hlučné než benzinové a cenově snadno dostupné. Jejich údržba navíc spočívá jen v čištění od zbytků trávy po sečení, motor žádnou péči, na rozdíl od benzinových sekaček, prakticky nevyžaduje. Nevýhodou elektrických sekaček je omezení v pohybu přívodním kabelem a s tím související bezpečnost. Nejlevnější stroje mají navíc malý záběr, nižší výkon a menší objem sběrného koše. Výkonnější elektrické modely ale již přebírají některé konstrukční prvky strojů se spalovacím motorem.Benzinové strojeBenzinové rotační sekačky se rozlišují podle toho, zda jsou nebo nejsou vybaveny vlastním pohonem kol. Sekačka bez pojezdu je vhodná na trávník mezi záhony, keři, stromky a cestičkami, na větší souvislou travní plochu je vhodnější zvolit sekačku s pojezdem – práce s ní je snazší a příjemnější. Pojezd lze ovládat buď jednoduchým sepnutím páky, u technicky vyspělejších sekaček pouhým stlačením rukojeti, nebo ještě pákou regulující rychlost. Sofistikovanější stroje mohou mít i elektrický startér a další prvky komfortní výbavy. Nevýhodou benzinových sekaček je především náročnější údržba jejich motoru, hlučnost a vzhledem k vyšší váze i obtížnější manipulace, což ale u některých typů řeší právě pojezd. Ceny těchto sekaček jsou samozřejmě vyšší.Výběr sekačkyPři výběru sekačky zohledněte nejprve velikost pozemku. Na větší a členité trávníky nejsou vhodné elektrické a bezpojezdové sekačky, na malých předzahrádkách zase nenajdou plné využití velké benzinové stroje s pojezdem. Volbou odpovídajícího modelu se vyhnete nadměrnému opotřebení a častým opravám. Důležité jsou ale i další parametry a vybavení.

  • Výkon motoru – čím vyšší, tím lépe. Sekačka se nebude „dusit“ v náročnějším terénu, jako je hustá, vlhká nebo mírně přerostlá tráva.
  • Šířka záběru – čím širší, tím méně přejezdů po pozemku a tím i rychlejší práce.
  • Výška sečení – centrální nastavení výšky sečení usnadní práci a dnes je již téměř samozřejmostí.
  • Nakládání s trávou – na výběr je odhoz trávy (boční nebo zadní), mulčování nebo sběr. Ne každá sekačka všechny tyto funkce umožňuje.
  • Velikost sběrného koše – větší koš není třeba často vysypávat, díky čemuž je doba sečení kratší. Menší koš je však po naplnění zase lehčí, což uvítají zejména senioři.
  • Materiál šasi – ocelové šasi je nutností u velkých pojezdových strojů na velkých pozemcích. U sekaček bez pojezdu je spíše na obtíž, výrazně totiž zvyšuje jejich váhu, komfortnější je pro ně šasi z kvalitního plastu.
  • Velikost kol – velká kola a jejich uložení na kuličkových ložiscích umožní pohyb benzinových sekaček na jakémkoli povrchu.
  • Variátor či převodovka – u benzinové sekačky do členitého terénu je výhodou variátor nebo více rychlostní převodovka, která umožňuje změnu jízdy

Vegetační trávníkové hnojivo AROS POWER® s dlouhodobým účinkem

Vegetační trávníkové hnojivo AROS
POWER® s dlouhodobým účinkem

Travní hnojivoVegetační trávníkové hnojivo AROS POWER® s dlouhodobým účinkem obsahuje pozvolně se uvolňující dusík podporující růst a intenzitu odnožování trav. Je obohacené o hořčík a řadu stopových prvků. Hnojivo je určené pro dokonalou výživu všech typů trávníků s použitím od poloviny března do konce srpna. Zlepšuje zdravotní stav a odolnost vůči letním stresům. Více informací najdete na www.aros.cz v sekci Obchod.
Pevný střed navijáku se zásuvkami umožňuje odvíjení kabelu

Pevný střed navijáku se zásuvkami
umožňuje odvíjení
kabelu

 Konec zamotaným kabelům!Pevný střed navijáku se zásuvkami umožňuje odvíjení kabelu i s připojenými elektrospotřebiči, aniž by se jejich kabel překrucoval nebo splétal. K dostání je v délkách kabelu 25 a 50 metrů. Cena navijáku je 1649 Kč (25 m), resp. 2750 Kč (50 m). Výrobce Emos spol. s r. o. www.shop.emos.cz.
Revoluční systém startování Briggs & Stratton InStart

Revoluční systém startování Briggs
& Stratton InStart

 Revoluce ve startováníRevoluční systém startování Briggs & Stratton InStart přináší nový standard do spouštění sekaček. Stroje vybavené tímto systémem kombinují výhody silného benzinového motoru a zároveň snadného startování. Nové řešení je přitom z uživatelského hlediska velice jednoduché. Do motoru se vkládá lithium-iontová baterie a stroj je uveden do chodu pouhým stisknutím tlačítka, což ocení každý, kdo má s pracným startováním sekačky zkušenosti. www.enginesmatter.eu/instart

Porovnání dostupných rotačních sekaček

sekačka výkon (kW) záběr (cm) objem koše (l)
elektrická 0,65–1,8 25–46 25–60
benzínová bez pojezdu 2,2–3,4 40–46 50–70
benzínová s pojezdem 3–4,9 46–53 55–80

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY MOUNTFIELD

Rotační sekačky: elektřina versus benzin

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě sekačky sekani travnik
Sdílejte článek

Diskuze