Rozšíření obytného prostoru v nestandardní bytovce poskytl „venkovní byt”, jehož součástí je i snad nejkrásnější „místnost” z celého domu – se stropem z modrého nebe.
Důležité detaily
Terasa/zahrada je z poloviny krytá pergolou, která má střechu z bezpečnostního skla. Zajistila se tak ochrana před deštěm a zároveň se tím zabrání pronikání hluku do vyšších poschodí sousedních bytů. Stínění pergoly má automatické ovládání.
„Venkovní byt“, tak znělo zadání majitelů. Svahovitý terén pozemku vynesl zahradu až na první poschodí, kde se rodina může potkávat s přáteli a kde mají i děti svůj prostor pro hru a sportovní činnosti. Zdroj: Atelier Flera
Na chodníky byly použity velkoformátové betonové dlaždice. Dřevěné šlapáky příjemně zjemňují tvrdý dojem zpevněných ploch, vedou kroky a pohledy zahradou a příjemně propojují terasu se zbytkem prostoru.
Celá zahrada je vybavená automatickou závlahou, která má několik okruhů. Každodenní zálivku potřebuje trávník, méně vody vyžadují muchovníky, nádoby na střešní zahradě a štěrkové záhony.
Majitelé se rádi obklopují kvalitními a vkusnými věcmi, zároveň se nebojí výrazných barev a neobvyklých tvarů. Velké barevné žárovky dodaly prostoru mladistvý šmrnc.
Ferdinand Leffler, zahradní architekt
Tři otázky pro architektku
Jaké bylo zadání majitelů?
Venku měl vzniknout další „byt“ – multifunkční prostor, jehož srdcem
bude zahradní kuchyně. Dalším požadavkem bylo vytvořit prostor pro
děti – dočasné pískoviště pro to nejmenší. Protože se zahrada/terasa nachází u bytového domu, bylo nutné se důrazně odklonit od sousedů seshora i ze stran.
Osvětlení prodlužuje čas strávený na zahradě a vnáší do ní kouzelnou atmosféru. Velké barevné žárovky s přiznanými kabely jsou praktické a dodávají zahradě vtip a jedinečnost. Nasvícené byly i některé solitérní dřeviny, díky čemuž získal prostor větší hloubku. Zdroj: Atelier Flera
Co bylo třeba zohlednit při návrhu?
Úzký prostor, který měl splnit mnoho funkcí – obývák na party, soukromí, venkovní dětský „pokoj“, kuchyni, zeleň, design… I když prostor působí jako zahrada, jde o terasu – svahovitý terén pozemku vynesl zahradu na první poschodí. V některých částech bylo nutné dobře propočítat statiku.
Jak jste vyřešili přání majitelů?
Přímo na obývák navazuje luxusní venkovní kuchyně s přípravnou. Je zastřešená a automatické stínění ji umožňuje používat i za špatného počasí. Zobytnění prostoru pomohl i „lesík“ z vícekmenných
muchovníků – na jaře pěkně kvetou, sladké plody chutnají dětem a hodí se do studených nápojů i na pečení koláčů.
Spevněná plocha terasy plynule navazuje na obývací část domu. Je vyrobená z masivního dubu bez drážek na lícové straně a je osazená na konstrukci z hranolů ve štěrkovém lůžku. Na přání majitelů vznikl i venkovní trávový koberec. Zdroj: Atelier Flera
Profil
MAJITELÉ
Mladá rodina s dvěma malými dětmi
ZAHRADA
100 m2, Praha
AUTOŘI
Ferdinand Leffler a Kateřina Svobodová ve spolupráci s Atelierem Flera, flera.cz
-
-
Venkovní kuchyně je vybavena linkou s korpusem z betonu, kterému nevadí výkyvy teplot ani déšť. Sám o sobě působil příliš tvrdě, a tak ho doplnila dubová dvířka. Ve středu linky je plynový gril, který doplňují odkládací plochy a dostatečný úložný prostor ve skříňkách.
-
-
„Venkovní byt“, tak znělo zadání majitelů. Svahovitý terén pozemku vynesl zahradu až na první poschodí, kde se rodina může potkávat s přáteli a kde mají i děti svůj prostor pro hru a sportovní činnosti.
-
-
Osvětlení prodlužuje čas strávený na zahradě a vnáší do ní kouzelnou atmosféru. Velké barevné žárovky s přiznanými kabely jsou praktické a dodávají zahradě vtip a jedinečnost. Nasvícené byly i některé solitérní dřeviny, díky čemuž získal prostor větší hloubku.
-
-
Spevněná plocha terasy plynule navazuje na obývací část domu. Je vyrobená z masivního dubu bez drážek na lícové straně a je osazená na konstrukci z hranolů ve štěrkovém lůžku. Na přání majitelů vznikl i venkovní trávový koberec.
-
-
Barevné žárovky si našly své místo i ve výklenku, kam architekti umístili z jedné strany zahradní pohovku s velkým růžovým květináčem a z druhé malý okrouhlý stolek s bílými plastovými židličkami ve stylu „Eames“.
-
-
Ambientní koutek s dřevěnou lavičkou zkrášlují vícekmenné muchovníky, které na jaře krásně kvetou a přinášejí chutné plody. Betonová i cihlová stěna mají nerovný povrch, proto musela být každá z nich vybavená jinými popínavými rostlinami. Ve stinné části zahrady byl použitý břečťan, na slunci se zase dobře daří vinné révě.
-
-
Tři zelené místnosti. Poměrně úzkou terasu/ zahradu (cca 100 m2) se podařilo rozdělit na tři funkční zóny: obývací část s kuchyní, ambientní koutek s lavicí schovaný za muchovníky a dětský koutek s pískovištěm. Všechny části doplňuje hustá zeleň, která zároveň slouží jako oddělovací prvek jednotlivých „zelených místností“. Rostliny zjemňují i přísné stěny sousedních domů.
Připravila: Miroslava Maceková
Foto: Atelier Flera
Zdroj: Časopis HOME