Růžový záhon
Růže Do trvalkových záhonů vyberte sadové neboli keřové růže, které kvetou opakovaně, nikoli čajohybridy. Na kvalitní půdě dobře porostou druhy ze skupiny Kordes či kultivary Davida Austina, řadící se mezi anglické či romantické růže. Krásné […]
Růže
Do trvalkových záhonů vyberte sadové neboli keřové růže, které kvetou opakovaně, nikoli čajohybridy. Na kvalitní půdě dobře porostou druhy ze skupiny Kordes či kultivary Davida Austina, řadící se mezi anglické či romantické růže. Krásné jsou například odrůdy ´Sirius´, ´Piano´, ´Artemis´, ´Chippendale´ či ´Boscobel´.
Osteospermum
Bohatě kvetoucí osteospermum je letnička mnoha jmen – mezi ta nejznámější se řadí kapská kopretina nebo paprskovka. Můžete je pěstovat v mnoha odstínech. Sazenice, které si raději kupte, se do záhonu dávají až v květnu. Pokud byste si chtěli rostlinu předpěstovat doma, vysévá se už v zimě. Potřebuje plné slunce a snese i sušší místo.
Hvozdík
Hvozdík péřitý se šedozelenými listy vyžaduje místo na slunci. Jde o asi třicet centimetrů vysokou trvalku s výrazně vonícími květy, které dlouho vydrží i ve váze. Objevují se v první polovině léta.
Levandule
Pěstovat levanduli a růže na jednom záhonu se vyplatí nejen proto, že obě rostliny krásně kvetou a voní. Levandule také odpuzuje mšice napadající růže. Pozor ale, že mrazuvzdorná je pouze levandule úzkolistá, která vydrží až deset let. Ta ouškatá větší pokles teplot pod nulu nepřežije.
Mák
Mák setý zvaný i zahradní patří mezi letničky. Vysévá se už v březnu přímo na záhony, po vzejití se jednotí. Rychle roste, a to až do výšky kolem jednoho metru. Květy okrasných kultivarů mohou být plné, růžové, bílé či fialové.
Náprstník
Náprstníků existuje více druhů, liší se od sebe především barvami a také výškou, která může být až jeden metr. Pěstuje se jako dvouletka, na místě se snadno udržuje samovýsevem. Kvete podobně jako růže, tedy od června.
Barevné kombinace
Růže lze na záhonu kombinovat s trvalkami, polokeři i letničkami. Vhodné jsou středomořské rostliny a druhy, které také vyžadují hodně slunce, ale na vodu a živiny nejsou náročné. Ty totiž potřebují růže, aby dobře rostly a pěkně kvetly. Pouze na vás záleží, do jaké barvy budete celý záhon ladit.
Modrá a fialová
Pokud chcete záhon v růžovofialové či modré barvě, doplňte růže šalvějemi. Více vody potřebuje šalvěj hajní (Salvia nemorosa) v tmavých odstínech fialové, šeříkově růžová je šalvěj luční (Salvia pratensis). Pokud je po odkvětu ostříháte, objeví se nová poupata, která se rozvinou na podzim. Vysadit se k nim dají i kakosty, zejména kultivary druhu Geranium x magnificum, které porostou všude. Na začátku léta mohou záhon ozdobit okrasné česneky (Allium christophii a A. giganteum), nemusejí se vyrývat, na místě zůstávají několik roků. Mezi méně pěstované trvalky patří chrpy – nižší kobaltově modrá je chrpa horská (Centaurea montana), světle fialová chrpa bělavá (Centaurea dealbata) má výšku až půl metru. Obě kvetou od června do srpna. Z klasických trvalek vyberte třeba zvonek klubkatý (Campanula glomerata). Do přední části záhonu vysejte nižší druhy letniček, například felicie (Felicia amelloides), petúnie zahradní, půdopokryvnou vějířovku (Scaevola) či bohatě kvetoucí sléz lesní (Malva sylvestris).
Žlutá a oranžová
Na velké záhony lze kromě růží vysadit i keře, především mochnu křovitou (Potentilla fruticosa), která kvete nepřetržitě celé léto. Pro menší plochy lze vybrat nenáročnou kručinku lydijskou (Genista lydia) nebo devaterník (Helianthemum), který můžete pěstovat v teplých odstínech žluté, červené i oranžové. Z trvalek se k růžím hodí denivky (Hemerocallis) nebo mnohokvět (Kniphofia). Dlouho přes léto kvete také nízký oman mečolistý (Inula ensifolia) či řebříček plstnatý (Achillea tomentosa), později nasazují poupata nízké kultivary zápleváku (Helenium). Z letniček zkuste křovité ostálky (Zinnia angustifolia) anebo druhy častěji pěstované v truhlících, jako jsou dvoujzubec (Bidens), dvoutvárka (Dimorphoteca sinuata) či thymofila (Thymophylla). Pokud máte v blízkosti plot nebo do záhonu můžete instalovat podpěru, lze růže doplnit i pnoucím plaménkem tanguským (Clematis tangutica) se sírově žlutými zvonkovitými květy.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock