Rýmovník je v Česku srdcovou záležitostí. Je nenáročný a potěší každého pěstitele
Léčivá rostlina, které se dobře daří v interiéru, se vůní podobá mátě či meduňce. Její účinky si pochvalují nejen alergici a lidé trpící astmatem, ale díky svým vlastnostem si poradí i s rýmou a dokonce osvěžuje vzduch. Pokud o rýmovníku slyšíte poprvé, určitě si ho pořiďte domů.
Kouzlo bylinek je nepopiratelné. Patříte k nadšencům, kteří využívají jejich léčivé účinky k přípravě čajů či různých tinktur? V tom případě byste měli věnovat pozornost také nenápadné, ale důležité rostlině, kterou můžete pěstovat v interiéru po celý rok. Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je jednoletá rostlina s hustě plstnatými listy, které obsahují silice a vyznačují se intenzivní vůní.
Čaj, tinktura nebo sirup z rýmovníku?
Rostlina, často označovaná také jako kubánské oregano nebo španělský tymián, má několik různých odrůd, ale všechny se shodují ve svém širokém využití. Pomáhá například při léčbě chřipky i nachlazení. Pokud vás trápí ucpaný nos, utrhněte pár lístků, promněte je mezi prsty a několik minut k nim přivoňte. Jejich výrazná vůně pomáhá uvolnit dýchací cesty. Lístky můžete použít i při inhalaci, případně si z nich uvařit lahodný čaj. (Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2012/508137)
Bylinka je také vhodná k přípravě léčivého sirupu. Na něj budete opět potřebovat lístky, které navrstvíte do sklenice a zasypete trochou cukru. Přidejte k nim plátky citronu a citronovou šťávu a nechte odstát na teplém místě alespoň dva týdny. Na závěr vzniklý sirup přeceďte přes sítko.
Pokud lístky rýmovníku necháte louhovat v bílém alkoholu, získáte po pár týdnech tinkturu, kterou si v době rýmy či alergie můžete potírat oblast pod nosem. Odvarem z listů této rostliny je také vhodné ošetřovat rány, akné nebo dokonce ekzém. A protože jde o chutnou bylinku, můžete ji využít i v kuchyni, například při přípravě marinád či omáček. Údajně také dokáže odpuzovat hmyz. (Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2012/508137)
Jak pěstovat rýmovník?
Rýmovník patří mezi nenáročné a rychle rostoucí rostliny. Dobře se množí z řízků, které je třeba nechat několik dní ve vodě, aby pustily kořínky. Poté je zasaďte do květináče s dobře propustným, písčitým substrátem. Mladé výhonky je vhodné postupně zastřihovat, čímž rostlině zajistíte rychlejší růst a kompaktní vzhled.
Rýmovník není náročný na vodu, postačí ho střídmě zalévat jednou až dvakrát týdně, případně tehdy, když je vrchní část substrátu suchá. Vyhněte se však přelití, jinak hrozí uhnívání kořenů. S nedostatkem vody si dokonce poradí mnohem lépe než s jejím přebytkem.
Dopřejte mu teplé stanoviště s rozptýleným světlem a vyhýbejte se průvanu. V teplejších měsících ho můžete pěstovat i na balkoně, terase nebo v zahradě, ale přes zimu ho raději přeneste dovnitř, aby ho nepoškodil mráz.
Jak využít sílu rýmovníku?
- při rýmě a nachlazení
- při alergii a astmatu
- při potížích s akné a ekzémy
- na drobná poranění
- do aromalampy k osvěžení vzduchu
- čaj z rýmovníku uklidní žaludek a odstraní nadýmání (Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874115001439?via%3Dihub
- k odpuzování hmyzu
FOTOGALERIE
Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874115001439?via%3Dihub https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2012/508137,