Image000-2.jpg

S vodou budete mít prázdniny celý rok

06. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Všimli jste si, že zahrada vypadá mnohem zabydleněji, když v ní nechybí voda? V prostoru totiž přitahuje pozornost a je vám u ní mnohem příjemněji. Takovou atmosféru vytvoří nejen jezírko, někdy postačí vývěrový kámen. Jezírka, potůčky, […]

Všimli jste si, že zahrada vypadá mnohem zabydleněji, když v ní nechybí voda? V prostoru totiž přitahuje pozornost a je vám u ní mnohem příjemněji. Takovou atmosféru vytvoří nejen jezírko, někdy postačí vývěrový kámen.

Jezírka, potůčky, vývěrové kameny nebo třeba fontány ve svých zahradách budovali už naši prapředci. Zatímco dnes si je může dovolit prakticky každý, v minulosti to byl ukazatel bohatství a moci. Vodu jako ozdobu zahrady měli jen ty nejvyšší společenské vrstvy a mnozí byli schopni přeměnit celou krajinu, jen aby přiklonili říční koryto do svého parku. Dnes se dá voda do zahrady přivést jednodušeji. Už na samém začátku plánování byste si měli uvědomit, kolik peněz do stavby takového prvku chcete investovat a co od něj vlastně čekáte. Stačí vám jen netypická nádoba s rostlinami, okrasný prvek poblíž terasy, nebo uvažujete o jezírku, kde se budete pravidelně koupat? Zatímco malé nádoby instalujete k domu klidně i za pár hodin, na složitější kaskády či bazény už je třeba několik dnů a týdnů a odborná firma.

Vývěrové kameny

Vodu jako okrasný prvek si můžete dopřát i na malé městské zahradě nebo dokonce na terase u bytu. Zvolte ovšem takový typ, o který se zvládnete starat. Malou nádrž s vysazenými vodními rostlinami není tak snadné udržovat čistou, jak se může zdát. Voda tady je totiž náchylná k přehřívání a vy ji tak musíte ručně měnit nebo kvůli odpařování doplňovat. Pokud na to nebudete mít čas, zvolte raději vývěrové kameny či fontány, ideálně ty s vlastním oběhem – proudící voda se totiž okysličuje, nepřehřívá, tedy ani nekazí. Ovšem potřebujete k nim zdroj elektrické energie.

Jednoduchá jezírka

Ve vodní prvek se mohou proměnit i různé nádoby denní potřeby jako dřevěný džber nebo hliníková vanička. Poměrně oblíbeným řešením jsou také plastová jezírka, koupíte je jak v pravidelných, tak přírodních tvarech. Jejich objem se pohybuje od sta do tisíce i více litrů. Zapouštíte je do terénu, aby se stěny dostatečně zpevnily a nebyly nadměrně namáhány. Vybavit je můžete filtračním setem, fontánou, světlem i jezírkovým čerpadlem.

Rostliny v nádobách

I malé nádoby a jezírka můžete osázet vodními a bahenními rostlinami. Aby zůstala nádrž čistá, volí se bezsubstrátové druhy vhodné do mělkých vod a na menší hladinu. Výběr je široký, včetně mnoha miniaturních leknínů. Malá jezírka se neobejdou bez filtrace a čerpadla, jež nebývají jejich běžnou výbavou a musíte je dokoupit zvlášť. Nepodceňujte to, voda se tady kazí rychle, a pokud nebude čistá, spíš než okrasný prvek si vedle domu pořídíte líheň pro komáry a jiný hmyz.

Okrasná jezírka do středně velkých zahrad

Tradiční jezírka často vybavená i průtokem vody, ideálně potůčkem, jsou nejvhodnější do středně velkých zahrad. Nepotřebují tolik místa, jejich založení a následná údržba nejsou nijak složité. Středně velké jezírko si samozřejmě můžete vybudovat sami, ale než se do této práce pustíte, určitě si detailně nastudujte, jaké možnosti máte. Oblíbenou variantou jsou typy vyložené fólií. Ta se dá spolu s geotextilií, která ji chrání zespodu, sehnat v hobby marketech, na stejném místě lze ostatně pořídit i filtraci nebo čerpadlo a další vybavení. Pokud realizaci svěříte odborníkům, kteří se vodními prvky zabývají, vyšší pořizovací náklady se vám vrátí v perfektním vzhledu a během let také ve zjednodušené údržbě. Profesionálové s potřebnou technikou nejen správně připraví podloží, ale také fólii nainstalují bez přehybů, které vznikají při pokládce svépomocí. Jednotlivé díly je totiž nutné svařit, aby přesně kopírovaly terén. Ve špatně zhotovených spojích se pak usazují nečistoty, takže vodu nelze nikdy udržet čistou.

Na okrasu i koupání

Jezírka a rybníčky nabídnou mnohem větší možnosti využití. Pokud to podmínky dovolují, postavte je poblíž terasy nebo tak, abyste na ně dobře viděli i z okna domu. Stanou se totiž dominantním a krásným prvkem zahrady v každém ročním období, i během zimy. Byla by tedy škoda schovávat je ve vzdálených zákoutích. Menší jezírka mohou sloužit také jako koupací biotopy. I ty umístěte k terase nebo do travnaté plochy v dohledu domu tak, abyste si je užili během léta co nejvíce. Ideálním místem pro vodní nádrže je slunné stanoviště bez vzrostlých listnatých stromů. Ty sice poskytují příjemný stín, ale padající listí i jiný organický odpad se ve vodě rozkládají a uvolňují živiny, které podporují rozvoj sinic a řas. A to i tam, kde je nádrž doplněná filtrační technologií. Proto si ušetřete starosti a vodu umístěte do větší vzdálenosti od vzrostlé zeleně. Ovšem stín také není vhodný, a to jak pro koupací biotop (neboť nikdo nechce plavat v ledové vodě), tak pro okrasné jezírko. I rybám a rostlinám totiž vadí chlad, zvlášť na jaře.

Pokud to plocha zahrady jen trochu umožňuje, snažte se jezírko doplnit i o potok doplněný čerpadlem. Dojde tak k přirozenému ochlazování a prokysličování vody.

Pro květiny a ryby

Do zahrady si samozřejmě můžete pořídit i soustavu jezírek, potoků anebo velký zapuštěný bazén. Při jejich realizaci se už neobejdete bez odborné firmy, potřebujete i další místo na umístění filtrační technologie, která bývá na pozemku často skrytá například pod terasou.

Bez ní péči o vodu u takto velkých nádrží nezvládnete. Odstraní mechanické nečistoty, UV světla zničí mikroorganismy. Čistotu vody je potřeba kontrolovat pravidelně, ideálně každý týden. Zvlášť když se v ní koupete – je jedno, jestli jde o bazén nebo biotop. U okrasného jezírka určeného pro chov ryb i pěstování vodních rostlin je mírné znečistění přípustné, ale ani tady nechcete přemnožené řasy a sinice.

Čistá voda

Čištění vody se neobejde bez filtrační technologie a průtoku vody. O kvalitu se pak starají buď chemické přípravky s chlorem či bez něj, u okrasných nádrží použijte jezírkové bakterie, které vodu čistí a udržují bez řas a sinic. Lze je aplikovat během sezony nebo využít takzvané startovací balení, které se aplikuje při prvním napuštění nebo pravidelném doplňování. Udržet vodu čistou není vůbec jednoduché.

Přesto na některých zahradách existují i jezírka bez filtrační technologie, která zůstávají celoročně průzračná. Jde ale opravdu jen o výjimky s vysokou kvalitou vody a často i se správně použitou přírodní drenáží. Ta může mít dokonce podobu zelinářských beden vyplněných hrubším štěrkem nebo kačírkem, které jsou rozmístěné po obvodu. Tato metoda by ovšem nefungovala bez dostatečné hloubky, jednoduchého tvaru jezírka a vhodně zvolených rostlin působících jako přírodní čističky.

Pozor na ryby

Jezírko bude vypadat nejlépe, pokud kolem něj a v něm porostou květiny, případně budou plavat ryby. I jejich chov má svá pravidla. Více rozhodně neznamená lépe, proto raději volte menší množství ryb. Zabráníte tak tomu, aby se ve vodě nehromadily výkaly i zbytky potravy, což opět vede ke zhoršení její kvality. Oblíbení koi kapři patří mezi největší znečišťovatele, proto to s jejich množstvím i přes jejich krásu nepřehánějte. V jezírku o objemu okolo pěti metrů krychlových by měl plavat pouze jediný. U drobnějších druhů si můžete dovolit větší počet.

 

Výsadba vodních rostlin bez substrátu

Častým důvodem, proč se voda v jezírku začne brzy po napuštění kazit, je špatný způsob výsadby rostlin. Pozor na všechny substráty, dokonce i ty určené pro vodní a bahenní rostliny. Kromě minerální složky obsahují i hnojiva a hmotu organickou, která se ve vodě rozkládá úplně stejně jako třeba spadané listí.

Rostliny se v jezírku vysazují do štěrku nebo kačírku, který vyplňuje vytvořené kapsy nebo pokrývá dno různých zón. Nebojte se, že budou strádat, tato metoda je vhodná prakticky pro všechny vodní a bahenní rostliny. Výjimku tvoří některé bujně rostoucí druhy a část leknínů, které je mnohem lepší vysazovat do velkoobjemových košů vyplněných zetlelým kompostem a substrátem. Takové rostliny ale nepatří do jezírek na rodinných zahradách, od kterých očekáváte perfektně čistou vodu, mnohem lépe se uplatní v nádržích přírodních, kde není dokonalost podmínkou.

 

Bahenní a vodní rostliny vhodné pro bezsubstrátovou výsadbu

Blatouch bahenní – Caltha palustris
Kosatec žlutý – Iris pseudacorus
Lakušník vodní – Batrachium aquatile
Leknín bílý – Nyphaea alba – jen méně vzrůstné odrůdy
Modráska kopinatá – Pontederia lenceolata
Orobinec nejmenší – Typha minima
Přeslička japonská – Equisetum japonicum
Preslie parožnatá – Preslia cervina
Prustka obecná – Hippuris vulgaris
Růžkatec ponořený – Ceratophyllum demersum

 

 

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze