Semena_1.jpg

Semena, u nich všechno začíná

09. 04. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Jaro je symbolem znovuzrození a i vy máte možnost svými výsevy přispět k přírodnímu koloběhu. Bez semen se však neobejdete. Umíte si je dobře vybrat a zacházet s nimi?Nákup barevných sáčků se semeny patří k […]

Jaro je symbolem znovuzrození a i vy máte možnost svými výsevy přispět k přírodnímu koloběhu. Bez semen se však neobejdete. Umíte si je dobře vybrat a zacházet s nimi?

Jaro je symbolem znovuzrození a i vy máte možnost svými výsevy přispět k přírodnímu koloběhu.

Jaro je symbolem znovuzrození a i vy máte možnost svými výsevy přispět k přírodnímu
koloběhu.

Nákup barevných sáčků se semeny patří k příjemným jarním činnostem. Rozumný zahrádkář ovšem nejen nakupuje, ale hlavně plánuje. Do obchodu byste proto měli chodit vždy s konkrétním seznamem toho, co budete letos na zahradě vysévat. Vyhnete se tak nejen zbytečnému vydání, ale hlavně znehodnocení semen, která nestačíte vysít nebo využít. Není vůbec špatné vyrazit na jejich nákup se spřízněným zahrádkářem a o semena se podělit. Sáčky s osivy totiž často obsahují tolik semen, že je na jedné zahradě neuplatníte a pro následující rok bude problematické je uchovávat.Klasické sáčkySemena z klasických hobby balení jsou většinou mořená, což zajistí dobrý zdravotní stav klíčních rostlinek a jejich bezproblémový růst v prvních týdnech. Na piktogramech najdete i základní informace o termínu výsevu, sponu, době kvetení i nárocích na slunce. Třebaže v barevných sáčcích bývají semena ještě zatavena do další malé nepromokavé obálky, je nutné je skladovat v suchu a chladnu.Šikovná pomoc

  • Peletování – jde o nejcastejší úpravu drobných semen obalením ve speciální hmotě (třeba u begonií nebo petúnií). Tato hmota usnadní manipulaci se semeny a zjednoduší výsev, protože peletky je možné vysít po jedné přímo do květináčku nebo sadbovače, takže sazenice není třeba následně přepichovat. Umožní i snadnější klíčení a vzcházení rostlin, semena je ale nutné dostatečně zalévat, aby jejich obal nabobtnal a praskl.
  • Barevné rozlišení semen – tento typ úpravy najdete u kolekcí barevné zeleniny Duo line nebo Paleta barev od společnosti Semo, u nichž jeden sáček obsahuje vždy různé barevné variace téže zeleniny. Pro lepší rozlišení jsou i semínka v sáčku barevně označena.
  • rozestupech semena přichycena. Díky nim vám odpadne starost s odměřováním vzdáleností a následně i s jednocením vzešlých rostlin. Na trhu najdete třeba výsevní pásky k olemování záhonů s již sestavenou kombinací letniček, koupit si můžete ale i klasickou mrkev či směs bylinek.

Speciální sérieVelké semenářské podniky prodávají i speciální série semen. Využít můžete například kolekci Maxi nebo naopak Mini zahrádka (opět společnost Semo), k dispozici jsou ale i biosemena vypěstovaná ekologicky, tzn. bez průmyslových hnojiv a moření. Tyto speciální série ale bývají ve srovnání s běžnými osivy dražší, protože podíl práce na jejich získání je u nich větší. Rovněž jejich sortiment není tak bohatý, v nabídce jsou pouze základní druhy a osvědčené odrůdy.

U starších semen proveďte zkoušku klíčivosti.

U starších semen proveďte zkoušku klíčivosti.

Domácí zdrojeZkušení zahrádkáři mohou získat semena i z vlastních zdrojů. Ne všechna semena se ale hodí k dalšímu vysetí. Kámen úrazu je ukrytý především u výnosných hybridů označených F1, jejichž semena mají proměnlivou kvalitu i klíčivost a následující generace může mít výrazně nižší výnos. Úspěšní ale budete u řady letniček, například hrachoru, lichořeřišnice, šruchy, měsíčku, aksamitníku, slunečnice, astry nebo ostálky. Z vlastních semen se dobře množí i třapatka, hvozdík, divizna, náprstník nebo topolovka, ze zeleninových druhů třeba hrách, dýně, nakládačky a cibuloviny, jako je cibule a pór. Vždy je ale nutné získaná semena dosušit, označit názvem a rokem sběru a poté uložit, nejlépe na suchém, tmavém a chladném místě.Netypické podmínkyNěkterá semena potřebují před vyklíčením projít zvláštními podmínkami, jinak nikdy nevyklíčí. Jde zejména o semena dřevin a některých skalniček, která musejí absolvovat tzv. stratifikaci v podobě přemrznutí nebo nízkých teplot. Podmínky stratifikace nejsou univerzální, každý druh má trochu jiné. Pod stratifikaci je možné ale zahrnout i nutnost projít zažívacím traktem živočichů, jen tak se obal semene naruší. Stratifikaci potřebují třeba klanoprašky, dříny, šácholany, masožravky, prvosenky či hořce.Jak dlouho vydrží?U běžných semen je doba použitelnosti vyznačena na obalu. Je-li sáček uzavřený a semena dobře uskladněná, lze je vysít i rok dva po termínu. U semen z domácích zdrojů obecně platí, že velká semena s vysokým podílem zásobních látek, jako třeba u slunečnice, vydrží kratší dobu než semena suchá, která mají například kořenoviny či traviny. Vždy ale záleží na správném skladování. Při výsevu starších semen předejdete zklamání jednoduchou zkouškou klíčivosti.Těžký výběr u trávníkůTrávník je ze své podstaty umělý výtvor člověka a při výběru osevní směsi záleží na funkci, která se od něj očekává. Tou je třeba se řídit, protože určuje podobu trávníku z více než 60 %. Existují tři základní typy trávníku – zatěžovaný (pro hry i sporty), okrasný (pro občasné hry a přecházení) a do náročných podmínek (nejčastěji do stínu). Trávníkové směsi se liší podílem jednotlivých druhů trav, které zajišťují rychlé vzcházení či regeneraci porostu.
Bez zelených rostlin by nebyl život a bez semen by nebyly rostliny.

Bez zelených rostlin by nebyl život a bez
semen by nebyly rostliny.

Cennější než zlatoBez zelených rostlin by nebyl život a bez semen by nebyly rostliny. K zachování genové pestrosti pro další generace slouží genové banky semen, které v chladu uchovávají původní druhy zemědělských plodin i dalších rostlin. U nás tato banka sídlí v areálu Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. Největší semennou banku na světě měly donedávna Královské botanické zahrady v Kew. Dnes již funguje i banka semen v Norsku na stále zamrzlých Špicberkách, která plánuje uložit až dva miliony vzorků zemědělských plodin z celého světa. Říká se jí Noemova archa – trefné, že?FOTO: SHUTTERSTOCK

Semena, u nich všechno začíná

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě jaro semena uroda
Sdílejte článek

Diskuze