Shutterstock_1776409724.zmenena-velikost.jpg

Skalničky pro začátečníky

06. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Trávnička Trávničku zdobí několik desítek květů, kromě původních sytě růžových jsou velmi oblíbené i kultivary bílé a červené. Stálezelená rostlina s úzkými listy vytváří trsy, které se nerozrůstají.   Plamenka Plamenka šídlolistá je oblíbená pro […]


Trávnička

Trávničku zdobí několik desítek květů, kromě původních sytě růžových jsou velmi oblíbené i kultivary bílé a červené. Stálezelená rostlina s úzkými listy vytváří trsy, které se nerozrůstají.

 

Plamenka

Plamenka šídlolistá je oblíbená pro snadné pěstování. V době květu tvoří barevné plochy, pod kterými stálezelené jehlicovité listy skoro vůbec nevidíte. Potřebuje slunce, jinak řídne a podehnívá.

 

Hořec

Velké sytě modré trubkovité květy hořce bezlodyžného se objevují ve druhé polovině jara. Pěstuje se v mírně vlhké půdě s kyselejším pH, vyšlechtěné kultivary jsou ale tolerantnější a snesou i pH neutrální.

 

Hvozdík

Květy hvozdíku v různých růžových odstínech krásně kontrastují s šedozelenými listy. Do skalek i na kamenité terásky se hodí časný a nenáročný hvozdík sivý, jehož vonné květy se využívají i k řezu, dlouho vydrží.

 

Koniklec

Koniklece mají květy fialové, červené nebo bílé, s výraznými žlutými tyčinkami. Nejčastěji rostou na vápencích. Skalky zdobí i v pozdějších týdnech ochmýřenými plodenstvími.

 

Lomikámen

Lomikámen Arendsův zvaný i mechový má bílé nebo růžové květy seskupené po několika na delších tenkých stoncích. Drobné listy vytvářejí neprostupný porost, připomínající mech. Lomikámenu se daří na polostinném stanovišti s propustnou půdou s dostatkem vláhy.

 


Skalky pro pokročilé

Skalničky neboli alpinky jsou trvalky z oblastí hor. Pěstují se stovky krásných kultivarů. Při jejich výběru zohledněte nejen nároky rostliny na světlo a vláhu, ale i pH půdy v oblasti, odkud pocházejí. Podle tohoto hlediska se dělí na dvě hlavní skupiny – vápnomilné se zásaditým pH nad 7 a kyselomilné, ve starší literatuře pro ně najdete i názvy vápnostřezné či vápnobojné. První skupina pochází z krasových oblastí, Karpat, Pálavy, ale i jihovýchodní Evropy a Alp. Zásadité prostředí vytvářejí vápenec, opuka a travertin. Do druhé patří skalničky z lokalit s podkladem z žuly, ruly, břidlice nebo i pískovce, což jsou u nás třeba Krkonoše a Šumava. Kámen tedy předurčuje výběr rostlin.

Dymnivka žlutá

Prvosenka lysá

Kamejka modronachová

Vápnomilné

Výběr vápnomilných skalniček je širší, protože většinu evropských hor tvoří vápence a jim podobné horniny. Vybírejte druhy, které kvetou jak zjara, tak později, aby se nestalo, že máte nádhernou skalku jen několik týdnů v dubnu a květnu. Mezi prvními se rozvíjejí kromě koniklece také hlaváček jarní (Adonis vernalis) a brambořík (Cyclamen coum). Doplnit je mohou prvosenky – lysá (Primula auricula) a ojíněná (P. farinosa) nebo jaterník podléška (Hepatica nobilis) společně s drobnolistou dymnivkou žlutou (Corydalis lutea). Mezi klasické druhy pro vápencové skalky se řadí pochybek (Androsace) a maličká chudina (Draba), první je růžový, druhá žlutá. Mezi později kvetoucí alpinky patří hlavně zvonky, ve spárách se snadno uchytí zvonek maličký (Campanula cochleariifolia), doširoka s rozrůstá zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana). Nezvyklou inkoustovou barvou zaujme kamejka (Lithospermum diffusa)). Je-li část skalky ve stínu, vysaďte tam stálezelenou kapradinu osladič (Polypodium vulgare) nebo exotickou ramondii (Ramonda myconi).

Pochybek nízký

Dřípatka horská

Hořec ozdobný

Kyselomilné

Kromě nízkých neopadavých azalek (Azalea japonica) se do skalek hodí i některé rododendrony (Rododendron ferugineum) nebo nízké husté kultivary ze skupiny Forrestii. Z tradičních skalniček jsou nejoblíbenější hořce – kromě jarního a bezlodyžného vyzkoušejte překrásný a vděčný hořec ozdobný (Gentiana sinoornata). Kontrast k nim může vytvořit půdopokryvná mochna zlatá (Potentilla aurea). Vyzkoušejte i bohatě kvetoucí lewisii (Lewisia). Dříve se řadila mezi ty nejnáročnější, neboť nesnášela zimní vláhu, moderní kultivary jsou ale daleko odolnější. Mezi polštářové druhy patří růžová mydlice nízká (Saponaria pumilio), zajímavý netřesk pavučinový (Sempervivum arachnoideum) či kociánek dvoudomý (Antennaria dioica). Na slunných místech vynikne lomikámen nádherný (Saxifraga cotyledon), v polostínu například méně pěstovaná, ale přesto velmi pěkná srdcovka drobnokvětá (Dicentra eximia). Ozdobou vlhčího místa v polostínu se může stát i ceněná dřípatka horská (Soldanella montana), která volně roste i u nás, kapradina (Polystichum) či mitrovnička (Tiarella cordifolia).

Srdcovka rozkladitá

Lewisie

Mitrovnička srdčitolistá

Netřesk pavučinatý

Lomikámen rozkladitý

 

Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze