Solární systémy na zahradě
Solární systémy na zahradě většina lidí využívá hlavně k ohřevu vody v bazénu. Ale sluneční paprsky také vyrobí elektřinu, která poslouží k pohonu dalších spotřebičů. Slunce poskytuje energii zdarma. Proč ho nevyužít na zahradě, když […]
Solární systémy na zahradě většina lidí využívá hlavně k ohřevu vody v bazénu. Ale sluneční paprsky také vyrobí elektřinu, která poslouží k pohonu dalších spotřebičů.
Slunce poskytuje energii zdarma. Proč ho nevyužít na zahradě, když ho příroda nabízí celý rok? Třeba při ohřevu bazénové vody pomůže vyrovnat drobné výkyvy teplot, které jsou v našem podnebním běžné.
Ohřev vody v bazénu
Kdo má bazén, využije ho, jak jen to jde, a od jara vyhlíží koupací sezonu. Zřejmě nejlevnější možností, jak ji prodloužit, je zvolit solární ohřev vody. Není třeba se ho bát, v principu jde o jednoduché zařízení, jež se zapojí do filtračního okruhu. Solárním ohřevem pak protéká přefiltrovaná voda z pískové filtrace, v panelu se ohřeje a příjemně teplá se vrací zpět do bazénu. Průtok vody zajišťuje čerpadlo pískové filtrace, voda se tak ohřívá úplně zadarmo. Solární ohřev dokáže zvýšit její teplotu až o šest stupňů a díky tomu si můžete prodloužit koupací sezonu i o několik týdnů.
Zařízení pro solární ohřev může mít tvar plachty, což je černá (aby dobře absorbovala tepelnou energii slunce) plocha s kanálky, ve kterých protéká voda a sluncem se ohřívá. Tyto plachty nejsou na zahradě příliš pěkné, proto se v poslední době začala prodávat spirálová varianta, což je kompaktní blok o rozměrech kolem metru čtverečního, který má vestavné nožičky, takže ho naklopíte proti slunci. Účinnost celého systému se odvíjí od množství vody v bazénu. Pro malý bazén s deseti kubíky postačí jediný ohřev, pro velké lze bloky řetězit. Jen je třeba počítat s tím, že průtokový ohřev se nehodí pro levné kartušové filtrace, jejich čerpadlo není schopné překonat zvýšený odpor celého systému, ale pokud máte pískovou s výkonnějším čerpadlem, nemusíte se bát ohřev použít.
Solární sprchy
Speciální vychytávku připravili výrobci příslušenství k bazénům: solární sprchy. Jejich tělo je koncipováno jako zásobník, který pojme až padesát litrů vody. Ta je následně zahřátá pomocí slunečního záření až na sedmdesát stupňů Celsia, což zajistí dostatek teplé vody pro příjemné a osvěžující sprchování. Omýt se před každým koupáním v bazénu by totiž mělo patřit k běžným zvyklostem. Do vody se pak dostane výrazně méně bakterií a mechanických nečistot, jako jsou zbytky trávy, prachu a podobně, což výrazně snižuje nároky údržbu a především spotřebu bazénové chemie. Solární sprcha je vyhledávaná i těmi, kdo nemají bazén a slouží jim nejen k osvěžení a omytí, ale i jako bezplatný a ekologický zdroj teplé vody.
Slunce jako zdroj elektřiny
Možná neřešíte takový přepych jako koupání, ale máte zahradu a chatku někde hluboko v lesích daleko od civilizace a přemýšlíte, jak si rozsvítit, napájet ledničku nebo dobít telefon. Pak máte kromě petrolejky dvě možnosti: pořídit si elektrocentrálu anebo ostrovní fotovoltaický systém.
Princip je jednoduchý. Z fotovoltaických panelů se napájejí akumulátory, z nichž měnič napětí v případě potřeby vyrobí střídavé napětí 230 voltů. Je jen důležité si předem dobře spočítat, kolik jakých spotřebičů a jak dlouho budete chtít používat, a podle toho nadimenzovat jednotlivé části. V omezených podmínkách je potřeba se chovat o něco skromněji než doma, kde stačí připojit se kamkoliv do zásuvky a být omezený jen jističem. V běžné chatce chcete svítit, určitě se neobejdete bez lednice, během dne si možná dopřejete několik hodin televize, budete potřebovat dobít telefon a notebook…
Je výhodné využívat spotřebiče přímo určené pro stejnosměrných 12 voltů, bývá totiž neekonomické měnit stejnosměrný proud na střídavý tam, kde by se uvnitř spotřebiče opět transformoval na proud stejnosměrný – typicky u notebooků. U měniče je navíc potřeba počítat se ztrátou, účinnost se pohybuje kolem devadesáti procent.
Jestliže jste se vydali na chatu pracovat na počítači, poběží vám například dvanáct hodin denně. Notebooky mívají příkon kolem 40 až 70 W, mění se samozřejmě podle typu počítače a provozované aplikace. Pokud si vezmete průměr 50 W, byla by přepočítaná denní spotřeba kolem 50 ampérhodin, takže dohromady něco přes sto ampérhodin denně, které musí dodat akumulátor. Je výhodou, že to vše jsou spotřebiče, které je možné napájet přímo napětím 12 V, tedy beze ztrát měniče.
Mnohem více energie potřebujete na provoz chladničky. Na 12 voltů se prodávají například varianty pro karavany, mívají příkon kolem 40 wattů, což představuje proud asi 3,3 ampéru. Kdyby podle nastavení vnitřní teploty běžela 12 hodin denně, spotřebuje baterie skoro 40 ampérhodin z její kapacity. Na osvětlení se vyplatí použít LED diody. U nich se přepočet na klasickou žárovku počítá zhruba v poměru 1 : 5 až 10 podle toho, o jak rozptýlené světlo jde. Běžně se už prodávají ekvivalenty šedesátiwattových žárovek.
Podle zkušeností odborníků je pro solidní komfort provozu chaty nebo malé chalupy nutné počítat s kapacitou akumulátoru alespoň 300–400 ampérhodin. Počítat však musíte i se situací, kdy přijedete na chatu a celý týden bude zamračeno. Panely vám pojedou třeba jen na deset procent výkonu, takže skoro nedobíjejí. Pak potřebujete dostatečnou rezervu – při provozu je třeba počítat s minimem čtyř dnů bez dobíjení. Pro fotovoltaiku se používají takzvané trakční akumulátory. Nejčastěji gelové, jež jsou schopné poskytnout až o třicet procent vyšší okamžitý výkon. Tyto baterie jsou asi třikrát dražší než běžné autobaterie. Jenže zatímco obyčejný akumulátor do auta vydrží v provozu s fotovoltaikou maximálně dva roky, speciální osm i více let. Záleží na tom, jak se k ní budete chovat: životnost prodloužíte, pokud je nebudete vybíjet skoro na nulu, na skladování je vždy nabijete.
Určitě si nechte udělat přesný propočet a návrh u specializované firmy, u ostrovního systému se nevyplatí vzhledem k celkovým nákladům na realizaci postupovat metodou pokusu a omylu a vybírat ty nejlevnější komponenty, které mohou mít menší účinnosti a životnost.
Radek Tichý, foto Shutterstock
Uložit
Uložit
Uložit