Správná volba pro živý plot, aneb jakými dřevinami neuděláte chybu
Živé ploty do zahrady vnáší zcela jiný aspekty, kterých jinými prvky prakticky nelze dosáhnout. Funkčnost zelených stěn ovšem ve velké míře ovlivňuje také volba druhu, ze kterého je založen.
Zcela jiný efekt očekávejte od stálezelených jehličnanů a od opadavých a neopadavých listnatých dřevin. Živý plot se ale může také měnit s roční dobou, čehož dosáhneme zvláště dřevinami kvetoucími nebo těmi, které tvoří plody.
Pod živým plotem si téměř každý představí striktně tvarovanou stěnu, která vyžaduje jednou nebo i vícekrát během roku tvarovací řez, jenže tento prvek může mít ve skutečnosti mnohem více podob. Ta nejoblíbenější je opravdu ta tvarovaná. Její obliba souvisí nejspíš s tím, že se hodí i do menších městských zahrad, kde poněkud bojujeme s nedostatkem místa.
Pokud máte ale místa na pozemku více, pak stojí za zvážení, jestli musí mít plot opravdu tuto formální podobu. Zajímavé možnosti totiž umožňují hlavně volně rostoucí živé ploty, které není třeba tvarovat, jen se u nich doporučuje po několika letech u těch druhů dřevin, které to vyžadují a dobře to snáší, hlubší zmlazení.
Volně rostlé živé ploty zahradě vtisknou krásnou dynamiku během roku a určitě se máte na co těšit zvláště, když rozkvetou, nebo když se jejich větve skryjí za barevné plody.
Živý plot tak trochu jinak
V přírodních a permakulturních zahradách se s tvarovanými ploty setkáte jen výjimečně, zde má totiž své místo hlavně příroda samotná. Volně rostoucí živé ploty se v těchto zahradách zakládají s ohledem na životní prostředí a také na užitek, který z nich může být. Dřeviny v tomto případě musí splňovat zcela jiná kritéria než na zahradě s tvarovaným živým plotem.
Květy by měly umožnit opylení užitečným hmyzem a plody zase potom poslouží jako obživa pro ptactvo nebo dokonce pro majitele zahrady samotného. Použití ovocných dřevin v živých plotech bývá poměrně vzácné, přesto je opravdu příjemné, když si můžete z vlastního živého plotu, který navíc i krásně vypadá, natrhat zdravé a chutné plody.
K tomuto účelu se hodí z domácích druhů například trnka obecná (Prunus spinosa), z jejíchž plodů lze vyrobit skvělá netradiční povidla, růže šípková (Rosa canina), která má dlouhou tradici v léčitelství, a z těch cizokrajných neuděláte chybu mišpulí obecnou (Mespilus germanica), muchovníky (Amelanchier) nebo třeba růží svraskalou (Rosa rugosa).
Výběr dřevin do tvarovaných živých plotů
Tvarované živé ploty patří mezi klasiku českých zahrad, zvláště pak v městském prostředí, kde se snažíme vytvořit alespoň nějaké soukromí. V první řadě je třeba zohlednit prostředí a styl zahrady, každá skupina dřevin bude ve výsledku působit trochu jiným dojmem. Stálezelené dřeviny sice zajistí celoročně zelenou optickou clonu, ale jejich velkou nevýhodou je poměrně stabilní vzhled bez větších změn, což může být poměrně dost na škodu.
Rozhodně nemusíte zůstávat u běžných zeravů (Thuja), které jsou jedničkou v oblíbenosti, zvláště ve venkovských zahradách působí jako nezvaný host. Mnohdy mnohem lepší službu odvedou stálezelené listnáče, které nepůsobí tolik strnule. K zahradě patří proměnlivost, kterou zajistí hlavně opadavé dřeviny.
Od některých lze očekávat hlavně změnu zbarvení olistění během roku jako v případě habru obecného (Carpinus betulus), jiné zase zaujmou květy nebo pestrými plody, které na větvích drží dlouho do zimy. Zajímat by vás ovšem měla také rychlost růstu daného druhu případně i snášenlivost vůči hlubšímu zmlazení. Každý živý plot jednou přeroste, záleží hlavně na pravidelnosti tvarovacího řezu.
Sortiment stálezelených jehličnanů pro tvarované živé ploty
zeravy – Thuja
tis červený – Taxus baccata
cypřišovec Leylandův – Cupressocyparis x leylandii
cypřišek Lawsonův – Chamaecyparis lawsoniana
Opadavé listnáče pro tvarované živé ploty
habr obecný – Carpinus betulus
buk lesní – Fagus sylvatica
javor babyka – Acer campestre
javor mléč a javor klen – Acer platanoides, A. pseudoplatanus
ptačí zob obecný – Ligustrum vulgare
Stálezelené a polostálezelené listnaté dřeviny snášející tvarování
zimostráz vždyzelený – Buxus sempervirens
ptačí zob vejčitolistý – Ligustrum ovalifolium
bobkovišeň lékařská – Prunus laurocerasus
zimolez lesklý – Lonicera nitida
hlohyně šarlatová – Pyracantha coccinea
kalina pražská – Viburnum x pragense
zimolez fialový – Lonicera pileata
zimolez lesklý – Lonicera nitida
Vhodné dřeviny pro volně rostoucí živé ploty a jejich hrubá charakteristika
bez černý – Sambucus nigra – léčivé květy, plody po kuchyňské úpravě jedlé
brslen evropský – Euonymus europaeus – plody atraktivní pro ptactvo
dřišťál obecný – Berberis vulgaris – trnité větve, ideální do neprostupných živých plotů, jedlé plody
hloh jednosemenný – Crataegus monogyna – plody atraktivní pro ptactvo, nenáročná dřevina
kalina obecná – Viburnum opulus – plody atraktivní pro ptactvo
komule Davidova – Buddleia davidii – pestré a vonné květy lákají opylovače, zvláště pak motýly
ptačí zob obecný – Ligustrum vulgare – květy atraktivní pro opylovače, plody lákavé pro ptactvo
pustoryl věncový – Philadelphus coronarius – nenáročný druh s okrasnými květy
růže svraskalá – Rosa rugosa – jedlé plody, nenáročný trnitý druh vhodný do plotů plnících funkci bariéry
svída krvavá – Cornus sanguinea – snese hluboké zmlazení, nenáročný druh i do nekvalitní půdy
šeřík obecný – Syringa vulgaris – nenáročný druh s okrasnými květy
temnoplodec černoplodý, aronie – Aronia melanocarpa – jedlé plody, užitečný druh pro živočichy
tis červený – Taxus baccata – stálezelený jehličnan vhodný do stínu, oplodí jedlé, semena jedovatá
Text a foto: Lucie Peukertová
My máme kolem zahrady také živý plot. Nejen, že k nám není od sousedů vidět, ale také máme v zimě alespoň něco zeleného na zahradě. Jediné, kudy je k nám vidět, tak je vjezdová brána. Tu máme železnou, aby nám dlouho vydržela. Myslel jsem si, že se s bránou nemusí nic dělat, ale kamarád mě vyvyedl z omylu. Bylo třeba, abych nechal železo speciálně ošetřit, aby nerezatělo.