Zdroj: Shutterstock

Srpen v zahradě: Tipy a triky pro kvetoucí zahradu a dobrou úrodu

09. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Poskytněte zahradě dostatek vláhy. Spoléhat se na přirozené srážky se nevyplácí.

Jednou z nejdůležitějších činností, na které byste neměli zapomínat hlavně během horkých letních dnů, je zavlažování. Za pravidelný přísun vláhy, nyní ve formě doplňkové závlahy, se vám rostliny, které rostou v květináčích nebo ve volné půdě odmění svěžím vzhledem, množstvím květů, v případě zeleniny kvalitní úrodou. V posledních letech je navíc potřeba letního zavlažování, kvůli velmi horkému počasí a suchu, ještě důležitější. Pokud nechcete, aby rostliny trpěly stresem ze sucha a nedostatku vláhy, měli byste si osvojit několik osvědčených zásad efektivnějšího zavlažování.

Přečtěte si také:
13 tipů, jak za víkend připravit zahradu na léto

Platí, že ideální doba na zavlažování rostlin, trávníků, ale i výsadeb v květináčích, je brzy ráno. V této době se může zálivková voda dostat i na listy, během dne potom rychleji oschnou. Zavlažovat můžete i večer, ale musíte dát pozor, aby se voda co nejméně dostávala na listy a ty zůstaly na noc suché. Takto budou vaše rostliny ochráněné před některými houbovými chorobami. Ne moc vhodné je zavlažování celé zahrady večer studenou vodou ze zahradní hadice. Ani během letního poledne rostliny nezavlažujte, protože voda se z povrchu půdy velmi rychle vypaří, rostlina nebude mít šanci ji naplno využít, a jednotlivé kapky vody mohou dokonce působit na listech jako malé lupy.

Polévání zahrady krhličkou

Hlouběji kořenící rostliny zavlažujte méně často, ale většími dávkami vody. Mělce kořenící rostliny zavlažujte častěji a menšími dávkami vody. Zdroj: Shutterstock

I když je to komplikovanější, vhodnější je každé rostlině dopřát přesně tolik zálivkové vody, kolik potřebuje. Je proto vhodné vědět, které rostliny v zahradě mají vyšší nároky, a které naopak vydrží i déle bez vláhy. Potřeba vody samozřejmě závisí i na počasí nebo aktuální růstové fázi dané rostliny. Mladší rostliny a ty nedávno vysazené potřebují víc vláhy než ty starší a dobře zakořeněné. Zároveň dbejte na to, aby mezi každou další zálivkou substrát v květináčích nebo zemina na záhonech dobře proschly. Tak se potom ke kořenům dostane vzduch a ty nebudou uhnívat. Záležet si dejte i na zavlažování rostlin v nádobách, substrát v nich totiž vysychá často velmi rychle.

Věnujte čas kvetoucím rostlinám

Záhony jsou nyní plné rozkvetlých letniček, trvalek, kvetou i jiřiny a mečíky. Kromě doplňkové závlahy jim dopřejte občasné přihnojení. Využít můžete kvalitní vícesložková hnojiva nebo i ta, která jsou určená pro růže. Odměnou budou pěkně olistěné a více rozkvetlé rostliny. Pravidelně odstraňujte i odkvetlé květy, podpoříte tím tvorbu dalších. Suché zbytky květů nikdy nepůsobí na záhoně přívětivě, navíc mohou být útočištěm pro škůdce nebo zárodky chorob. Tvorbu nových květů, například u letniček či jiřin, podpoříte i tím, že si občas nějaké květy odřežete do vázy. Spolu s odkvetlými květy zbavujte rostliny i žlutých nebo suchých listů. Z porostů odstraňujte nemocné nebo poškozené jedince. Nezapomeňte ani na likvidaci plevele, odebírají pěstovaným rostlinám vláhu a živiny.

Přečtěte si také:
Za dva roky se z malé zahrady na okraji Prahy stala krásná zelená džungle

Vybírání a výsadba cibulovin

Pokud jste nestihli vybrat z půdy cibule tulipánů nebo narcisů, udělejte tak nejpozději začátkem měsíce. Cibule opatrně podryjte, vyberte, nechte osušit a uskladněte na suchém a stinném místě. Ideální termín na jejich vybrání je začátkem léta, ale stále to můžete napravit. Koncem měsíce už můžete vysázet cibuloviny, které kvetou na jaře. Například řebčík královský. Jeho cibule vysaďte mírně šikmo a do hloubky asi 20 cm. Vysadit si též můžete cibule lilie bělostné a narcisy.

Ruce v rukavicích drží kořeny rostliny

Zdroj: Shutterstock

Rozsaďte si trvalky

Když pěstujete kosatce na jednom místě mnoho let, pravděpodobně časem přestanou bohatě kvést. Navíc trsy ve středu olysávají a působí nepěkně. Už od poloviny srpna však kosatce můžete zmlazovat, a tím jim navrátíte vitalitu a bohaté kvetení. Trsy rozdělte, jednotlivé části se zdravým oddenkem vysaďte mělčeji na nová místa. Rozdělit a rozsadit si nyní můžete i trvalky, které kvetly na jaře nebo začátkem léta. Místo výsadby si důkladně připravte, zkypřete půdu a zapracujte prosetý kompost. Nadzemní část přesazovaných trvalek (platí to i pro kosatce) zkraťte alespoň o polovinu. Koncem měsíce můžete vysadit i čemeřice, do zimy by měly stihnout zakořenit.

Navraťte krásu denivce

Denivka patří ke stále oblíbenějším trvalkám. Poutá nádhernými květy a zejména v posledních letech je v nabídce mnoho atraktivních kultivarů. Začátkem sezóny se však tyto trvalky pyšní i svěže zelenými listy. Po odkvetení ale přestávají být atraktivní, žloutnou nebo schnou. Trsy brzy kvetoucích kultivarů stačí zřezat asi 15 cm nad půdou, dopřát jim dostatek vláhy a počkat si na nové svěží listy. Objeví se asi za dva týdny.

Denivka

Denivky si do zahrady můžete vysadit i koncem léta. Zdroj: Shutterstock

Dotvarování živých plotů

Živé ploty z opadavých listnatých dřevin, které rostou rychleji (například ptačí zob), můžete ještě v druhé polovině srpna upravit řezem. Podle potřeby je můžete dotvarovat a dát jim atraktivnější formu. Využijte na to kvalitní a ostré nářadí, například akumulátorové. Ošetřené dřeviny dobře zalijte, můžete je i přihnojit, ale hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Průběžně kontrolujte výskyt škůdců v živých plotech, konkrétně ptačí zob bývá některými v létě napadaný.

Řez živého plotu

Zdroj: Shutterstock

Řez vistárie

Tato krásně kvetoucí popínavka potřebuje nejen předjarní řez, ale i letní. Ten je potřeba provést po odkvetení nebo i kdykoliv během léta. Stačí zkrátit nové výhony o jednu třetinu. Vhodné je odstranit i nové výrůstky z báze dřeviny, které by porost zbytečně zahušťovaly. Podle potřeby můžete vistárii i prosvětlit, větší větve ale vždy řežte na větvový kroužek. Poslouží vám ostrá pilka. Začátkem měsíce si vistárii můžete i přihnojit. Využít se na to dá hnojivo pro kyselomilné rostliny. Pomůžete bohatšímu kvetení a zabráníte chloróze.

Přečtěte si také:
Zakládáme zahradu: 13 tipů pro začínající zahrádkáře

Péče o celer

Průběžně z rostlin odstraňujte suché nebo nemocné listy, ty zelené neodstraňujte, jen pokud by ležely na povrchu půdy. Ty můžete využít na sušení. Od bulev odhrňte zeminu, mírně je tedy poodhalte. Půdu okolo rostlin občas prokypřete. Dbejte i na pravidelnost letní doplňkové závlahy a přihnojování.

Celer

Listy celeru ohrožují v létě houbové choroby. Zdroj: Shutterstock

Podpořte vyšší úrodu

Plodová zelenina nyní zásobuje bohatou úrodou. Pravidelně sbírejte plody paprik, lilků, cukety, patisony a i rajčata. Rostlinám dopřejte doplňkovou závlahu, hnojivo pro plodovou zeleninu a občasné prokypření půdy či odstranění plevele. Rajčatům odlomte spodní listy (dozrávající plod dostane více světla), kolíkovým odrůdám odstraňujte zálistky. Lilkům můžete zkrátit boční výhonky. Průběžně sbírejte i fazolové lusky. Pravidelně kontrolujte i zdravotní stav zeleniny, problém nejdříve řešte pomocí ekologických přípravků.

Ovoce a zelenina v košíku

Zdroj: Shutterstock

Výsevy v srpnu

Na uvolněné a připravené řádky nebo do vyvýšených záhonů si můžete vysít semena špenátu, ředkviček, kopru, polníčku, zimní cibule, rukoly nebo listového salátu. Výsevy si řádně označte, abyste věděli, kde co máte vyseté, a pravidelně je zavlažujte, půda by neměla na delší dobu proschnout. Především výsev špenátu je v tomto období ideální. Zatímco špenát z jarního výsevu vybíhá velmi rychle do květu, tento ze srpnového výsevu překvapí spíše množstvím listů. Před výsevem však do půdy zapracujte prosetý kompost, špenát vyžaduje půdu s vyšším obsahem živin. První listy budete moct sbírat zhruba pět týdnů po výsevu.

Výsev

Zdroj: Shutterstock

Letní sekání

Jen pravidelně sekaný, zavlažovaný a přihnojovaný trávník se ukáže v plné nádheře. Sekání podporuje intenzivní odnožování trav a díky tomu bude celá zatravněná plocha působit hustěji. V létě a zejména během horkých a sušších dnů, také před odjezdem na dovolenou si při sekání nastavte vyšší výšku sekání. Nakrátko posekaný trávník totiž rychle vysychá a po létě byste ho museli ošetřovat. Sekání též můžete omezit nebo na kratší čas zastavit.

Muž seká trávník

Zdroj: Shutterstock

Ošetření trávníku

1. Sekání

Během léta je třeba sekat trávník o něco vyšší. Nože sekačky musí být ostré, jinak se stébla třepí. Vyzkoušejte přednosti akumulátorové sekačky.

Kosačka na trávniku

Zdroj: Shutterstock

2. Vláha

Zavlažujte ráno, ideálně vydatněji a méně často. Voda by se měla dostat co nejhlouběji.

3. Hnojení

Na přísun živin nezapomeňte ani na konci léta. Pomalu však můžete přidávat hnojiva s vyšším obsahem draslíku.

4. Kontrola

Pravidelně kontrolujte zdravotní stav trávníku, v případě zjištění problému zasáhněte vhodným způsobem. Problém je však často důsledkem špatné péče.

Vybírání plevele

Zdroj: Shutterstock

5. Plevel

Když se v trávníku vyskytne širokolistý plevel, zvažte, zda bude mít trávník víc přirozenější ráz nebo bude atraktivním zeleným kobercem. Potom plevel rychle odstraňte.

Přečtěte si také:
Atypická městská zahrada pro mladou rodinu v tiché části Brna

Odborník radí

AKU zahradní technika – rostoucí zahradní trend

Všichni v současnosti mluví o největším zahradním trendu, a to AKU zahradní technice. O tomto zajímavém fenoménu hovoří Karel Hromada, produktový manažer společnosti Mountfield.

Co je to AKU zahradní technika?

AKU zahradní technika je všechna zahradní technika (sekačky, pily, plotové nůžky a mnohé další stroje), která je poháněna akumulátorem. Do strojů tedy vložíte dobíjitelnou baterii a můžete se stroji nerušeně pracovat. A co je nejdůležitější – jednu baterii můžete použít pro všechny stroje v dané řadě.

Proč se stala právě nyní takovým trendem?

Těch důvodů je hned několik. Hlavní a zjevné výhody jsou v samotném pohánění. Li-Ion akumulátory představují technologickou špičku. Jsou spolehlivé, mají skvělý výkon a rychle se nabíjí. U strojů vám chybí spalovací motor – nemusíte tedy dolévat benzín, olej a motor servisovat. Také nemusíte čekat, až se motor nastartuje – prostě jen zmáčknete tlačítko a stroj okamžitě běží. Zároveň vás neomezuje kabel jako u elektrických zahradních strojů. Co ale odstartovalo „boom“ AKU zahradní techniky jsou současné velmi nízké ceny. Momentálně si ji opravdu může pořídit každý a těšit se z jejich výhod.

Na co si dát pozor při výběru vhodné AKU řady?

Vždycky je nejdůležitější uvědomit si, na co stroj chci používat. Dnešní AKU řady mají obrovskou výhodu ve společné bateriové platformě, díky čemuž můžete jednou baterií pohánět mnoho různých strojů. Stačí tedy pořídit jen jednu baterii a nabíjecí stanici. Obecně se můžete odrážet od napětí, kterým jsou stroje poháněny. Čím je vyšší, tím jsou stroje silnější. Nezapomeňte ale také na výběr vhodné baterie. Čím větší má kapacitu, tím je výkonnější a stroj vydrží déle pracovat. Pokud si nebudete výběrem jistí, doporučuji ho konzultovat s profesionálem v naší prodejní síti.

Jak dlouho vydrží AKU stroje pracovat na jedno nabití?

Většina strojů vydrží při standardní zátěži pracovat klidně i hodinu. Některé, jako například plotové nůžky vydrží hodiny i dvě. Samozřejmě záleží na náročnosti práce, ke které je využíváme, a zvolené kapacitě baterie. Při práci v náročných podmínkách se pracovní doba samozřejmě snižuje.

Zvládají AKU sekačky práci i v hůře přístupném terénu?

Rotační akumulátorové sekačky jsou velmi mobilní a skvěle zvládají i kopce. Ty lépe vybavené mají i pojezd s regulací rychlosti. Bez problémů posekají i větší nebo náročnější plochy. Jsou schopné rovněž naprosto bezchybně posbírat posečenou trávu, zvládnou také mulčování a boční odhoz trávy. Na opravdu špatně přístupná místa doporučuji použít sekačku strunovou. Ta se dostane i do úzkých míst.

A co řetězová pila? Zvládne třeba kácení lesa?

Na kácení lesa byste potřebovali výkonnou benzinovou profi pilu, jakou používají dřevorubci. Akumulátorová pila má přeci jenom o něco menší výkon. Vždy záleží, na co konkrétně budete pilu potřebovat. Čtyřiadvacetivoltovou bych doporučil například na řezání palet, prořezávání stromů od drobných větviček. Se čtyřicetivoltovou bych se nebál pustit do řezání pár metrů měkčího dřeva. Šedesátivoltové pak vyjma profi použití zvládnou téměř vše. Nemusíte se bát s nimi „vlétnout“ na širší tvrdé dřevo. Výkonem dnešních akumulátorových pil budete opravdu překvapeni a absence elektrického kabelu nebo benzinových výparů je mimořádně příjemná.

Text: Daniel Košťál

Foto: ISIFA, Shutterstock 

Zdroj: Časopis V zahradě

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: návrh zahrady Od partnerů okrasná zahrada péče o trávník péče o trvalky práce v zahradě rady a tipy sekani údržba trávniku úžitkové rostliny
Sdílejte článek

Diskuze