Kresba-1.jpg

Stinná zahrada pro velkou rodinu

10. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Trávník se pro většinu zahrádkářů stává jasnou volbou – a nezřídka se pro něj rozhodnou i ve stínu, kde zelený koberec příliš neprospívá. Čím tedy zatravněnou plochu pod stromy nahradit? S nedostatkem slunečního svitu se skvěle […]

Trávník se pro většinu zahrádkářů stává jasnou volbou – a nezřídka se pro něj rozhodnou i ve stínu, kde zelený koberec příliš neprospívá. Čím tedy zatravněnou plochu pod stromy nahradit? S nedostatkem slunečního svitu se skvěle vypořádají podrostové trvalky. Které však vybrat, aby se jejich barevné proměny během roku vkusně střídaly či doplňovaly?

foto Lucie Peukertová

PŘED
Třebaže zahrada v podrostu stromů ukrývá velký potenciál, na kráse jí výrazně ubírá aktuální vzhled zastřešené pergoly a okolí bez zajímavých rostlin.


Od zahrady pro početnou rodinu se šesti dětmi se toho očekává poměrně dost. Kromě barevně zajímavých záhonů s květinami by zde nemělo chybět ohniště, které se stane centrem dění hlavně od jara do podzimu, a v neposlední řadě ani místo, kam se mohou malí i velcí zahradníci schovat před nepříznivým počasím, aby si užili pobyt na čerstvém vzduchu nehledě na padající srážky. Řešená zahrada v podrostu stromů všechny tyto požadavky splňuje, jednotlivé prvky si ale žádají důkladnou a osvěžující změnu vizáže. Velkou rekonstrukci si zaslouží především zastřešená pergola, jejíž stěny momentálně kryjí stínící plachty. Aby tato stavba zapadla do přírodního prostředí se stromy, měli by jí majitelé dopřát přírodní materiály. Jako nejlogičtější volba se nabízí dřevo, v našem případě konkrétně smrkové, které si vyžádá povrchové ošetření nátěrem, aby vydrželo mnoho let v dobré kondici. Dřevěné latě doporučujeme instalovat horizontálně s přiměřenými rozestupy – jednak zajistí potřebné soukromí, jednak díky mezerám propustí světlo. Dřevo perfektně propojí stavbu s okolím, díky čemuž nebude na zahradě působit jako nezvaný host.

kresba Lucie Peukertová

 

Sbohem, nefungující trávníku!

Vedle ohniště a pergoly významně přispěje k proměně plochy i nová výsadba. Zadní část zahrady se tentokrát zcela obejde bez trávníku, který pod korunami stromů nefungoval příliš dobře. Nesvědčil mu častý sešlap, stín ani kořenová konkurence, kvůli níž se náročný trávník musel vyrovnávat s nedostatkem vody i živin. Mnohem lepší službu na pozemku udělají trvalkové výsadby – ty totiž plně respektují dřeviny, které této části zahrady udávají měřítko. Za pergolou se nachází vstup na zahradu, který s okolím propojí cestička mírně zahloubená pod úroveň okolního terénu. Výsadbu rostlin spolu s cestičkou pokryje jeden a týž materiál, a sice mulčovací kůra. Rodině tak odpadne náročné udržování trávníku, který ani přes veškerou snahu v daných podmínkách nemůže prosperovat. Z druhé strany pak cesta naváže na dětský koutek s vrbovým „domkem“ a pískovištěm. Jen kousek od nich si děti budou moct pochutnat na jahodách a malinách, které porostou pod stávajícím javorem.

česnek kulatohlavý, foto Shutterstock

lískovníček chudokvětý, foto Shutterstock

 

Když výsadba respektuje okolí

Protože celá zahrada nezapře mírně lesní charakter, tento dojem zachováme i u podrostu v okolí pergoly. Ve světlejší části nesmí chybět dvojice lískovníčků chudokvětých (Corylopsis pauciflora), které v březnu nebo v dubnu ozdobí žluté kvítky v hroznovitém květenství. Tyto keře, dorůstající do výšky necelé dva metry, se budou hezky doplňovat s kapradinou zvanou pérovník pštrosí (Matteucia struthiopteris) nebo s rákosníkem japonským (Hakonechloa macra), kterému se mezi stínomilnými travinami přezdívá „rákosovka“. V jarním období pak v podrostu růžově vykvetou srdcovky nádherné (Lamprocapnos spectabilis) či bergénie srdčité (Bergenia cordifolia). V dubnu zde majitele svými modrými květy potěší pupkovce jarní (Omphalodes verna), tedy nízké půdopokryvné trvalky, jejichž kvítky tvarem i barvou připomínají pomněnky. Zajímavým zpestřením pak bude dlužicha (Heuchera) kultivaru ‚Marmalade‘, jejíž listy se barví do růžovo-oranžových odstínů. V letním období tu pak vyniknou jarmanky větší (Astrantia major) s bílými květy. Tento druh se poměrně spolehlivě přesévá (jinými slovy se sama vysemeňuje a drží se na místě i několik let), což výsadbě lesního charakteru vůbec neuškodí. V jarním období potěší barvami také cibuloviny. Žlutými odstíny rozsvítí podrost narcisy (Narcissus) a bílo-modrými pak puškinie ladoňkovité (Puschkinia scilloides). V květnu svoje drobné fialové „hlavičky“ vztyčí okrasný česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon).

rákosík japonský foto Shutterstock

 

Aby vrbová stavba dobře vypadala…

Jaké nároky na péči má rodina od plánované výsadby očekávat? Minimální. Lískovníček prakticky vůbec nepotřebuje řez, což ocení každý zahrádkář. Odumřelá hmota trav se odstraňuje v jarním období podobně jako u ostatních trvalek. Jahodník měsíční (Fragaria vesca ‚Rujana‘) bude nutné přibližně každé tři roky odstranit a vysadit nové sazenice. Během suchého léta se určitě vyplatí výsadbu zalévat, aby se rostlinám více dařilo, krátkodobý přísušek ale zvládnou spolehlivě. Vrbová stavba se ovšem bez péče neobejde, každý rok potřebuje v předjaří důkladně prořezat. Vzrůstající pruty se musí zkrátit tak, aby nenarušovaly strukturu samotné stavby. Protože vrba patří mezi vlhkomilné dřeviny, doporučujeme ji od jara do podzimu alespoň občas zalévat.

puškinie ladoňkovitá foto Shutterstock

 

Čím ještě nahradit zelený koberec?

Podrost pod stromy mohou majitelé osázet také rostlinami, které se často označují jako náhrada trávníku. Jedná se o druhy vysoké přibližně 20 centimetrů, které sice pokrývají plochu podobně jako trávník, odlišují se od něj ale jednou klíčovou charakteristikou – umí se skvěle vypořádat s nepříznivými podmínkami. Do stínu se tak hodí například tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis). Za dobrou volbou lze ale považovat i břečťan popínavý (Hedera helix), který si coby stálezelená popínavka poradí se stínem i se suchem. Pokud zvítězí takováto minimalistická podrostová výsadba, neměly by v ní chybět jarní cibuloviny. S tmavě zelenou barvou vytvoří nejatraktivnější kontrast narcisy, ideálně zkombinované hned v několika odrůdách.

srdcovka nádherná, foto Shutterstock


Tip odbornice:
I když žádný herní prvek nebaví děti věčně, vrbové stavby hezky zapadají do zahrady i po letech. Dospělí je časem mohou využít k vytvoření zajímavého posezení – stavba ovšem musí být dostatečně vysoká, aby se noví uživatelé nemuseli příliš shýbat.


kresba Lucie Peukertová

 

 

text, kresby Lucie Peukertová

foto Lucie Peukertová a Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze