Shutterstock_1147624478.zmenena-velikost.jpg

Stračky vytrvalé i jednoleté

22. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Stračka vyvýšená Delphinium elatum Vyšlechtěné kultivary stračky vyvýšené mají přes metr a půl, proto je vyvazujte k opoře. Kvetou od června, po seříznutí znova v září. Vybarvené jsou v různých odstínech modré, ale i růžové, bílé či purpurové […]


Stračka vyvýšená

Delphinium elatum

Vyšlechtěné kultivary stračky vyvýšené mají přes metr a půl, proto je vyvazujte k opoře. Kvetou od června, po seříznutí znova v září. Vybarvené jsou v různých odstínech modré, ale i růžové, bílé či purpurové jako odrůda ´Michael Ayres‘, často bývají i plnokvěté.

Tipy na pěstování: Potřebuje kvalitní půdu a plné slunce. Mezi rostlinami ponechte dost místa, aby netrpěly houbovými chorobami listů. Množí se z odkopků vysazovaných v dubnu.

 

Stračka belladona

Delphinium belladonna

Tato stračka se řadí mezi ty nižší, mívá kolem jednoho metru. Roste ve vzpřímených trsech, které se nerozlamují. Z odrůd můžete vyvírat indigovou ´Atlantis´, azurovou ´Vokerfrieden´, modrou ´Cliveden Beauty´ či bílou ´Casablancu´. Na chráněném místě se obejdou bez opory.

Tipy na pěstování: Vysazujte ji do půdy bohaté na živiny, ideálně do trvalkových záhonů nebo ke zdem či plotům. Po seříznutí založí další květní laty, po sezoně potřebuje přihnojit.

 

Stračka zahradní

Delphinium ajacis, syn. Consolida ajacis

Této letničce se říká také ostrožka. Nejlépe klíčí v chladnějších podmínkách, proto ji můžete už od března vysévat přímo na záhon. Má jemně stříhané listy a metrové laty, vyšlechtěné jsou růžové, lila i fialové varianty, pěstují se často ve směsích. Dlouho vydrží ve váze.

Tipy na pěstování: Potřebuje hluboce nakypřenou vápenitou půdu, aby bohatě kvetla, v sezoně ji pravidelně a hodně zalévejte, do vody přidávejte hnojivo pro kvetoucí rostliny.

 

Ostrožka stračka

Consolida regalis

Consolida regalis blooms in the field among crops

Jednoletý nižší druh roste jako plevel v obilí, má výšku 20 až 120 centimetrů. V posledních letech se stal i součástí osiv pro květnaté louky nebo přírodní zahrady. Nejčastěji má modrou až tmavě fialovou barvu, výjimečně i bílou nebo narůžovělou. Květy se dají lisovat a sušit.

Tipy na pěstování: Vysévá se jen ve směsích, potřebuje dobře odplevelené místo a řidší výsev, nejednotí se. Nemá ráda zastínění, proto ji nedávejte pod stromy, ani silné hnojení.

 

 

Text Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze