Svět zahradnických zajímavostí
Téměř na každém kroku se můžete setkat s rostlinami, které jsou zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát. Spolu s několika nápady pro zahradu vám nyní představujeme další z nich. Stálezelené krasavice Do […]
Téměř na každém kroku se můžete setkat s rostlinami, které jsou zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát. Spolu s několika nápady pro zahradu vám nyní představujeme další z nich.
Stálezelené krasavice
Do velké skupiny stálezelených rostlin vhodných pro naše podmínky patří i jeden druh, který stojí tak trochu na okraji zájmu. Svými lístky se podobá buxusu, ve skutečnosti s ním ale nemá žádný příbuzenský vztah. Jedná se o cesmínu vroubkovanou (Ilex crenata), která pochází z východních oblastí Asie a roste v Číně, Japonsku, Koreji i na ostrovu Sachalin. Je to jemná dřevina, která se používá pro vytváření záhonových lemů, samostatných skupin i podrostu stromů, ale uplatní se také při tvarování, zejména v zahradách asijského typu. Vyžaduje mírně kyselé humózní půdy a dobře roste v lehce vlhkém prostředí na slunečních i zastíněných místech. Existuje řada odrůd, které se liší barevností i celkovým tvarem.
Pestrolisté trvalky
Už dávno neplatí, že na zahradu patří pouze krásně kvetoucí rostliny. Rostliny ozdobné svými listy najdete nejen mezi keři, ale také u trvalek. V posledních letech jste možná zaznamenali úžasné změny ve šlechtění dlužich (Heuchera) a mitrovniček (Tiarella). Zkřížením těchto dvou rodů vznikl mezirodový kříženec, který se označuje jako Heucherella. Právě mezi těmito rostlinami naleznete obdivuhodné odrůdy, jejichž tvar, ale hlavně barva listů je zcela neobvyklá a často velice atraktivní. Heucherelly v našich klimatických podmínkách mohou dobře prosperovat, hodí se zejména do světlého a vlhkého polostínu. Při výsadbě do zahrady musíte ovšem trochu experimentovat, protože některé odrůdy jsou vitální a aktivní, jiné zase více citlivé a choulostivější.
Muškátový oříšek a květ
Zdrojem známého koření označovaného jako muškátový oříšek a muškátový květ jsou plody stálezeleného stromu Myristica fragrans. Tato rostlina s největší pravděpodobností pochází ze souostroví Moluky v Indonésii. Jako koření se používá semeno, které ale není pravým ořechem, jak nesprávně uvádí zlidovělý název rostliny. Semínko se usuší a používá ve formě nastrouhaného prášku, vždy ale jen v malém množství. Užívá se i jako léčivá rostlina, mimo jiné na podporu trávení a chuti k jídlu. Při nadměrném požití však může mít narkotické účinky. Druhé koření získávané ze stejné rostliny se rovněž označuje nepřesně. Nejedná se o muškátový květ, ale míšek – tenkou červenou blanku, která obaluje vlastní semeno rostliny. I toto koření se suší a využívá se v podobě jemně namletého prášku.
Místo pro práci
Jedním z nejdůležitějších a přitom stále opomíjených míst na zahradě je prostor pro drobnou práci. Existuje totiž celá řada zahradních činností, které se nejlépe vykonávají vestoje. Patří k nim třeba přesazování rostlin do truhlíků, výsevy semen do misek nebo příprava či míchání hnojiva v konvi s vodou. Proto by každý uživatel zahrady měl mít možnost tyto činnosti vykonávat tak, aby si nekřivil záda a pracoval důstojně a v klidu. Tak jako jsou v dílnách ponky či pracovní stoly, podobné vybavení by měla mít i zahrada. Pro tento účel mohou posloužit různé altánky či stodoly, ale i obyčejný malý stolek přenesený na zahradu dokáže výrazně vylepšit pracovní komfort, čímž přispěje k větší radosti ze zahradničení.
Ispirativní kapradina
Hladiny teplých stojatých vod osídluje řada vodních rostlin, z nichž některé jsou okázale krásné a jiné zase nenápadné. Do druhé skupiny náleží drobná rostlina, která patří mezi kapradiny. Jmenuje se nepukalka (Salvinia) a donedávna zajímala nejvíce chovatele akvarijních rybiček, neboť je nejenom dekorativní, ale i prospěšná pro odchov některých rybek. Nepukalky však přitahují i pozornost vědců, protože se vyznačují jednou neobvyklou schopností. Povrch jejich listů totiž pokrývají zvláštní útvary podobné jakýmsi kartáčkům. Ty dokážou účinně ochránit horní část listu od vody a rychle ji z listu odvést. Nad tvarem a strukturou těchto útvarů se však intenzivně zamýšlejí nejen vědci, ale i jejich kolegové z vývoje nových materiálů, kteří se snaží povrch listu nepukalky napodobit. Tento vynález inspirovaný přírodou by se pak mohl aplikovat například na povrch lodních trupů, čímž by se výrazně snížilo tření mezi lodí a vodou a vedlo by to k významnému snížení provozních nákladů na pohonné hmoty.
Ve tvaru koule
V zahradnictvích často narazíte na dřeviny, které jsou vytvarované do dokonalé koule. Pravidelnost těchto tvarů je tak precizní, že si právem můžete klást otázku, jak je to možné. Za touto bezchybností však stojí technika. Pomocí přesných zahradnických strojů jsou rostliny v mžiku ořezané a tvarování jedné rostliny běžné velikosti tak zabere méně než minutu. Při ručním tvarování by cena rostlin byla mnohem vyšší.
FOTO: AUTOR