Zajimavost_5.jpg

Svět zahradnických zajímavostí

05. 04. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Opět otevíráme naši pomyslnou encyklopedii plnou zahradnických rad, nápadů a překvapení, abychom vám poodhalili několik pozoruhodných tajemství tajuplného světa zahrad a rostlin. Květy pod sněhem Květy sakur, meruněk, slivoní, broskvoní či mandloní patří k největším […]

Opět otevíráme naši pomyslnou encyklopedii plnou zahradnických rad, nápadů a překvapení, abychom vám poodhalili několik pozoruhodných tajemství tajuplného světa zahrad a rostlin.

Květy sakur, meruněk, slivoní, broskvoní či mandloní patří k největším ozdobám jara.

Květy sakur, meruněk, slivoní, broskvoní či mandloní
patří k největším ozdobám jara.

Květy pod sněhem

Květy sakur, meruněk, slivoní, broskvoní či mandloní patří k největším ozdobám jara. V botanickém názvosloví je to s nimi ale trochu nejednoznačné, protože latinsky se často (ovšem ne vždy) označují společným jménem Prunus. Do této skupiny patří i druh Prunus mume, pro který má čeština pojmenování japonská meruňka, i když úplně přesné jméno to asi není. Více než označení samotné je ale důležité, jak tato rostlina vypadá. Nejkrásnější je velice brzy zjara, kdy rozkvétá nápadnými květy, které mohou být podle odrůdy světle růžové až tmavě červené. Někdy se dokonce stává, že květy zastihnou ještě poslední sněhové příděly. Během kvetení se vyplatí přistoupit ke květům co nejblíže a užít si jejich příjemně nasládlou vůni. Zatímco však v době květu je tato dřevina nepřehlédnutelná, později působí docela všedním dojmem.

Tvořivé přímé výsevy

Jednou z levných a přitom účinných forem vylepšování zahrady je zakládání letničkových a zeleninových porostů z přímých výsevů.

Jednou z levných a přitom
účinných forem vylepšování zahrady je zakládání letničkových a zeleninových
porostů z přímých výsevů.

Zahrada je místem, kde si vedle práce můžete i trochu hrát a vymýšlet si ji tak, abyste se v ní cítili mnohem příjemněji. Jednou z levných a přitom účinných forem vylepšování zahrady je zakládání letničkových a zeleninových porostů z přímých výsevů. Nemusíte vždy ale dodržovat přísné rovné řádky a striktně od sebe oddělovat jednotlivé kultury. Záhony podobného typu je však třeba si předem promyslet a nakreslit a zvlněné linie výsevů pak za pomoci písku přenést z papíru na záhon. Je pravda, že dokonalý vzhled takových záhonů vyžaduje určité zkušenosti, ty ale získáte jen odvahou a zkoušením. Nebojte se proto experimentovat, vždyť o nic vážného nejde.

Trnovník akát ve žlutém kabátku

Akáty patří k dobře známým stromům, které bývají často negativně vnímány jako invazní dřeviny. Dokážou však dobře posloužit v podmínkách, v nichž jiné druhy nemají šanci přežít. Správné a celé jméno akátu je trnovník akát, i když pro běžnou mluvu je to poměrně dlouhý název. Vedle původního druhu mají zahradníci k dispozici i několik zajímavých odrůd. Jednou z nich je odrůda s výrazně žlutými listy – Robinia pseudoacacia ‚Frisia‘. Je o něco menšího vzrůstu než původní druh a vyznačuje se zajímavou barevnou proměnlivostí. V období rašení je strom svěže žlutý, během léta světlounce zelený a na podzim se opět převlékne do výrazného žlutého kabátku.

Krásné plicníky

Plicníky (Pulmonaria) jsou relativně běžné byliny, které rostou roztroušeně po celé naší republice. Nejčastěji je najdete v listnatých lesích pod ochrannou klenbou velkých stromů. Poznáte je snadno podle tečkovaných listů a fialkově modrých květů, které kvetou v závislosti na počasí od března až do května. Jde o tradiční léčivé rostliny, které se používají hlavně k léčbě horních dýchacích cest. Obsahují totiž vysoký obsah slizu, který pomáhá proti kašli. Angličané dokonce listy plicníků přidávali (a místy stále přidávají) do jarních salátů. Někdy také slouží k dochucení vermutů. Pro zahrady se hodí zejména odrůdy, které vytvářejí bohaté růžice listů zdobených zajímavou kresbou teček, flíčků i velkých a barevně odlišných skvrn. Plicníkům se nejlépe daří ve vlhkém polostínu a stínu. Obvykle ale platí, že čím je větší podíl stříbrných skvrn na zeleném listu, tím větší je schopnost odrůdy zvládnout více přímého slunce.

Waratah neboli telopea

Austrálie je zemí mnoha rostlinných zázraků a patří k nim bezpochyby i keř Telopea speciosissima. Roste ve státě Nový Jižní Wales od Wataganských hor až po východní pobřeží, a stal se dokonce i národním symbolem tohoto státu. Jeho květy s množstvím nektaru přitahují ptactvo, které je také hlavním opylovačem této rostliny. Telopea, v místním jazyku známá jako waratah, se pěstuje komerčně na plantážích jako zdroj řezaných květů a prodává se v luxusnějších květinářstvích jako prémiová netuctová květina. Původní botanický druh (na obrázku) má květy rudé barvy, existuje ale i několik odrůd s květy žluté, oranžové nebo krémové barvy.

Mech v zahradě

Místo tradičních mulčovacích materiálů lze za určitých okolností použít i něco trochu jiného… V případě vlhkého a alespoň částečně zastíněného místa to může být například mech, který se hodí pro zákoutí lesního typu. V přírodě mech ale odebírejte vždy jen z lokalit, kde tím nezpůsobíte škodu. Při transplantaci mechu na zahradu povrch záhonu nejdříve nakypřete a prosypte malým množstvím rašeliny a písku. Mech uložte na navlhčenou půdu a každý kousek k ní rukama pořádně přitlačte. Mech přesazení zvládá dobře, na některých zahradách však přitahuje drobné ptactvo, které ho rozhrabává. Proto se vyplatí tento způsob úpravy okrasných záhonů vyzkoušet nejprve na malé ploše.

FOTO:AUTOR

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě kvety listy přímý výsev sakura zajímavosti
Sdílejte článek

Diskuze