Zahradnictvi_11.jpg

Svět zahradnických zajímavostí

14. 02. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Milovníky zahradnických perliček jistě potěší další dávka pečlivě vybraných zvláštností a pozoruhodností z říše rostlin.Nepřehlédnutelná ozdoba pergolTykve jsou hodně proměnlivou skupinou rostlin a stejně tak variabilní je i jejich využití. Mezi cukety patří také tato […]

Milovníky zahradnických perliček jistě potěší další dávka pečlivě vybraných zvláštností a pozoruhodností z říše rostlin.

Nepřehlédnutelná ozdoba pergol

Nepřehlédnutelná
ozdoba pergol

Nepřehlédnutelná ozdoba pergolTykve jsou hodně proměnlivou skupinou rostlin a stejně tak variabilní je i jejich využití. Mezi cukety patří také tato neobvyklá odrůda, která má mnoho jmen, nejčastěji se však označuje jako ’Tromboncino’ a botanicky patří k druhu Cucurbita moschata. Tuto odrůdu můžeme považovat za stejně okrasnou jako užitkovou. Mladé plody do velikosti zhruba 20 centimetrů využijete jako zeleninu, podobně jako cukety. Necháte-li rostlině volnost, vytvoří až metrové plody, které se od konce léta stanou nepřehlédnutelnou ozdobou pergol a treláží.
Některé rostliny v sobě spojují krásu s užitkem dohromady.

Některé rostliny v sobě spojují krásu s užitkem dohromady.

Do zahrady i lékárnyNěkteré rostliny v sobě spojují krásu s užitkem dohromady. Je to i případ ploštičníku, který navzdory ne příliš přitažlivému jménu patří k hodnotným rostlinám. Tato vytrvalá rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde si jí všimli už její původní obyvatelé. Zaujala je zejména neobvyklými léčivými účinky – používá se zvláště k léčbě ženských nemocí a jako výtečný prostředek pro překonání potíží v období klimakteria. Využívají se listy i kořen, který je však považován za silně toxický, takže se jeho lidové užívání nedoporučuje. Ploštičník je ale i trvalkou, která může zdobit zahrady v pozdním létě a nastávajícím podzimu. České jméno ploštičník vyjadřuje schopnost rostliny odpuzovat ploštice a blechy.Vzácná šalvěj z turecké AnatolieKaždým rokem se objevují nové a zajímavé odrůdy šalvějí, které dokazují, jak jsou tyto rostliny proměnlivé. Pozornost si ale zaslouží i botanické druhy, které bývají často stejně krásné jako odrůdy vyšlechtěné zahradníky. Patří k nim i vzácná šalvěj původem z turecké Anatolie. Tato Salvia pisidica je navíc endemickým druhem, což znamená, že se ve volné přírodě nevyskytuje nikde jinde na světě. Roste na vápencovém podkladě až do nadmořské výšky 1700 metrů a v kultuře je vzácná – patří mezi klenoty specializovaných.Lahodné a zdravé salátySaláty patří k nejoblíbenějším jarním zeleninám, které s radostí pěstuje nejeden majitel zahrádky. Vyšlechtěno bylo velké množství odrůd i typů salátů, které jsou zejména v jarním období považovány za vynikající doplněk k jídlům, protože vnášejí do kuchyně první svěžest a čerstvost. Jejich konzumace není navíc jen lahodná, ale i zdravá. Zelené odrůdy obsahují značné množství hořčíku, červenolisté podporují tvorbu žaludečních šťáv – jsou však citlivé na delší skladování a hlavně tepelnou úpravu. Saláty rovněž zlepšují soustředění a podporují imunitní systém.Kakosty pod stromyPři pěstování stromů by se trávník neměl rozrůst až do bezprostřední blízkosti kmene. Dobře vedené parky a botanické zahrady často udržují kolem kmenů stromů velký volný prostor. Má to dva důvody – za prvé je trávník pro strom silnou konkurencí v odběru živin a vody, za druhé je údržba trávníku kolem stromu náročná a dochází při ní často k poškození paty kmene. Je-li však udržení tohoto prostoru bez plevele pro majitele obtížné, lze kolem stromu vysadit určité druhy trvalek, které mu nebudou konkurovat tak jako trávník. Mimořádně vhodné jsou například některé kakosty. Na fotografii je kakost (Geranium x cantabrigiense), který je pro tento účel vynikající. Je levný, snadno se množí i v domácích podmínkách a vytváří hustý pokryv půdy. Pokud ho navíc omylem částečně posečete, rychle zregeneruje.
Extravagantní toulitka

Extravagantní toulitka

Extravagantní toulitkaPřestože zní české jméno toulitka hezky a mazlivě, častěji se tato rostlina označuje počeštěným názvem anturium. Pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde se vyskytuje v několika stech druzích. Pro zahradnictví mají význam hlavně vyšlechtěné odrůdy, které jsou barevnější a přitažlivější než původní druhy. Se šlechtěním anturií se začalo ve druhé polovině 19. století ve Francii a Belgii a současný sortiment nabízí mnoho odrůd, z nichž některým právem náleží přívlastek extravagantní. Obliba anturiových květů stále stoupá, za což vděčí své kráse i extrémně dlouhé trvanlivosti. Té dosáhnete tak, že před umístěným do vázy zkrátíte ostrým nožem konce květních stonků asi o pět centimetrů, a protože je toulitka teplomilná rostlina, umístěte její květy do interiéru s teplotou nad 20 °C.
Trvalka Barota rukávovitá dorůstá impozantních rozměrů

Trvalka Barota rukávovitá dorůstá impozantních rozměrů

Z největších rostlin světaZejména v klimaticky mírnějších oblastech můžete vidět trvalku barotu rukávovitou (Gunnera manicata), která dorůstá do impozantních rozměrů. Zdobí ji mohutné listy deštníkovitého typu, které běžně dosahují až do výšky 2,5 metru, někdy i více. Jsou tak rozložité a velké, že pod sebou snadno schovají dospělého člověka. Barota pochází z Brazílie a je patrně největším zástupcem svého rodu, do kterého patří asi 40 druhů. Pěstuje se nejčastěji v blízkosti vody, protože je náročná na vláhu. Zajímavý je také životní cyklus baroty. V dubnu až květnu se z půdy vyklubou podivná soukvětí, která mohou dorůst i 70 centimetrů. Krátce nato začínají růst i listy. Tempo jejich růstu je obdivuhodné a za poměrně krátkou dobu vytvoří obrovskou zelenou masu. Na podzim listy zaschnou a zcela zmizí, aby se tento cyklus mohl v následujícím roce znovu zopakovat.FOTO: AUTOR

Svět zahradnických zajímavostí

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze