Takové jsou všechny: něžné a skromné macešky
Jsou schopny rozveselit nás už při prvním oteplení, kdy se jejich dekorativní apoměrně odolné hlavičky objeví nad sněhovými polštáři, aby postupně vybarvily zahradu. Zvláštní na nich je, že se vyskytují vrostlinných společenstvích na všech kontinentech.
Na vzniku současných hybridů se podílely první známé macešky drobnokvěté, fialka trojbarevná (Viola tricolor), fialka žlutá (Viola lutea), fialka altajská (Viola altaiensis), alpská maceška (Viola calcarata), pyrenejská maceška (Viola cornuta) amacešky zBalkánu (Viola gracilis, Viola elatior). Pěstovaly se vzahradách už odedávna abyly zaznamenány vherbářích mezi prvními rostlinami. Například Viola tricolor je kulturní rostlinou už 400 let. Pod názvem Herba trinitatum je zapsána vherbáři Otty Brunfelse zroku 1531. Violu Luteu Hudson poprvé popsali vroce 1583, přesněji její variantu grandiflora, která se stala oblíbenou vAnglii 17. a18. století. Macešky zde začali šlechtit kolem roku 1810, později se kAngličanům přidali Švédové aobyvatelé dalších zemí. Dlouhodobý šlechtitelský zájem se promítl do obrovského množství kultivarů – dnes známe přibližně 600 druhů macešek.
Zpestřete si romantický záhon
Macešky se vysévají na začátku léta do velkých výsevných nádob astudených pařenišť. Podmínkou úspěšného růstu je kvalitní substrát. Semínka jsou podle druhu bělavá, červená, žlutohnědá nebo tmavá ajsou tak drobná, že je raději smíchejte svlhkým pískem ajemně přitlačte na zeminu. Zasypte je zeminou rozdrobenou přes sítko adenně zavlažujte jemným rozprašovačem. Půdu příliš nevlhčete. Nesmějí být na přímém slunci, ale na světlém místě, například na okně, verandě, ve skleníku nebo fóliovníku, dokud nevyklíčí. Rostlinky se začnou ukazovat za 7 až 10 dní – potom už odolají exteriérovým podmínkám bez zakrytí. Hustý výsev macešek preventivně ošetřete proti padání mladých rostlinek vhodným přípravkem. Když se objeví pevnější rostlinky se dvěma pravými listy, přesaďte je do zakořeňovačů auložte na stinné apozději na slunečné místo, aby zpevněly. Během zavlažování půdu jemně přihnojte tekutým hnojivem. Na stanoviště se macešky vysazují sbalem země (přibližně 20 cm od sebe) brzy na podzim, aby měly dostatek času uchytit se vpůdě ještě do příchodu zimy. Než se ujmou, je nutné je denně zavlažovat.
Macešky můžete vysít do polostínu, například pod stromy, ipřímo na upravený záhon. Vyžadují dostatek vláhy, dokud nezpevní – vopačném případě vyschnou. Do příchodu zimy je alespoň jednou zbavte plevele, kypřete, přihnojte (především velkokvěté macešky) aběhem suchých podzimních dní zavlažujte. Před příchodem silných mrazů je zakryjte chvojím. Macešky se často rozmnoží ibez našeho přičinění zvysušených azavátých semen.
Doba kvetení
Známe brzy kvetoucí (první květy mají již na podzim až do konce jara, některé krásně rozkvetou už ve sněhu, během slunečných zimních dní) apozději kvetoucí druhy (rozkvétají na konci jara až začátkem léta, vysévají se koncem zimy avysazují vkvětnu). Macešky se dají použít pro výsadby do květináčů – na okna či terasy – nebo kombinovat sjinými jarními květinami či letničkami; například je můžete na podzim vysadit spolu scibulovinami mezi narcisy, hyacinty atulipány. Na velké plochy jsou vhodnější kultivary včistých barvách, na menších plochách nebo vkvětináčích vyniknou jejich různé barevné kombinace nebo macešky se skvrnami.
Macešky jsou jednoleté nebo dvouleté trvalky opylované hmyzem. Jsou křovitě rozvětvené se souměrnými pětičetnými květy – trojúhelníkovými (tento tvar je typický pro divoké botanické druhy), oválnými nebo kruhovými. Kvetou ve všech barvách, vdvoj- nebo trojkombinacích, některé mají skvrny. Liší se tvarem, barvou avelikostí květů (jejich průměr je 2 až 9 cm) irůstem – drobnokvěté, jejichž průměr květů dosahuje až 2,5 cm, mají většinou plazivý růst, vhodný kzakrytí ploch. Velkokvěté rostou obvykle vzpřímeně. |
TEXT a FOTO: Mária Vargová