Terasa lemovaná trvalkami
Terasa u domu je tím nejlepším místem pro odpočinek i setkání celé rodiny. Čím více času tady chtějí majitelé trávit, tím lépe by měli prostor naplánovat. A vysadit sem rostliny – všechny budou krásné, ale […]
Terasa u domu je tím nejlepším místem pro odpočinek i setkání celé rodiny. Čím více času tady chtějí majitelé trávit, tím lépe by měli prostor naplánovat. A vysadit sem rostliny – všechny budou krásné, ale trvalky nejhezčí.
PŘED
Na jižně orientované vyvýšené terase zatím roste jen trávník, chybí zde jakékoli rostliny.
Z vyvýšené terasy je krásný výhled na většinu zahrady. Aby si ho majitelé uchovali, nechtějí sem umisťovat ani klasický, ani živý plot. K ohraničení zvolí vyšší trvalky. Ty budou fungovat jako zábrana na okraji, aby sem nechodilo a nespadlo odtud nejmenší dítě. Než ale dojde na vysazování rostlin, musejí majitelé položit podlahu – vznikne z modřínových prken bez nátěru, u tohoto dřeva se totiž časem vytvoří krásná šedavá patina.
Příprava místa
Protože u domu nyní roste trávník, bude ho třeba nejprve odstranit, nejlépe slupovačkou. Poté je třeba vyhloubit lože a vysypat ho dostatečně silnou vrstvou z hrubého kameniva. Vrchních deset centimetrů pak pokryje štěrk frakce 8/16 milimetrů, která bude fungovat jako drenáž a zároveň na ni půjde položit dřevěný rošt a na něj modřínové terasové latě. Aby dřevo vydrželo co nejvíce let, nemělo by přicházet do kontaktu se zeminou, což bude nutné dodržet i v okrajových částech této odpočinkové části zahrady, kde mají být trvalkové záhony. Od mulče, v tomto případě kamennou drtí, se už oddělovat nemusí.
Protože u terasy budou vysazeny výhradně trvalky s cibulovinami, majitelé odstraní i dvojici rezavů u schodiště, po kterém se schází dolů do zahrady. Perfektně odplevelené a trávníku zbavené záhony pak stačí pečlivě nakypřit a do půdy zapracovat směs kompostu a zahradnického substrátu pro květiny. Oba materiály zeminu odlehčí a doplní do ní nutné živiny, které ocení čerstvě vysazené trvalky i cibuloviny. Do takto připraveného záhonu se může rovnou sázet, už není nutné do každé jamky zvlášť doplňovat substrát.
Výsadba ve dvou etapách
Jako první se začátkem léta sází trvalky, cibuloviny nastane až na pod koncem září a v říjnu. Mezi trvalkami zazáří záplevák podzimní (Helenium autumnale) v odrůdě se žluto oranžovými květy a výškou okolo jednoho metru, dále pak osvědčené třapatkovky nachové (Echinacea purpurea), voňavá zavinutka trubkovitá (Monarda fistulosa) nebo na vodu nenáročný zahradní sukulent – rozchodník nachový (Hylotelephium telephium). Tyto trvalky jsou navíc velkým lákadlem pro opylovače, takže ke květům rádi přilétnou i různé druhy motýlů. Zajímavý efekt vytvoří čistec vlnatý (Stachys byzantina) díky stálezeleným a stříbřitě plstnatým listům po celý rok, její lehce růžové květy i minimální nároky na zalévání jsou jen dalšími bonusy. Záhon doplní ještě len vytrvalý (Linum perenne), který se sám přesívá a každý rok se tedy může objevit na jiném místě. Jen pozor, aby postupně nevytlačil ostatní trvalky a v záhonu nepřevládl. Z okrasných trav tu kromě dochanu psárkovitého (Pennisetum alopecuroides) vysazeného v květináčích poroste i ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) nebo jemnolistý kavyl péřovitý (Stipa tenuissima).
Brzy na jaře na záhonech vykvetou jarní cibuloviny. Kromě narcisů (Narcissus) tu budou zastoupeny i různobarevné krokusy (Crocus) nebo třeba nenáročné talovíny (Eranthis hyemalis), které se budou snadno přesévat. V květnu a červnu se objeví velká kulovitá květenství sytě růžové barvy česneku obrovského (Allium giganteum), ten se v této době stane díky svému zajímavému vzhledu dominantní rostlinou. Od června do července na něj naváže česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon). Z podzimních cibulovin tu nesmí chybět ocúny byzantské (Colchcum byzantinum).
Údržba během roku
Péče o trvalkový záhon bude během jara spočívat hlavně ve včasném odstranění odumřelé hmoty rostlin. Suché stonky by se odstraňují ideálně v předjaří, kdy ještě neraší cibuloviny. U stálezeleného čistce je vhodné ostříhat uschlá květenství a listy, které nepřečkaly zimu v dobrém stavu. Během sezony nebude péče o trvalky nijak náročná. Při delším suchu potřebuje záhon zalít, ale protože v něm porostou i opravdu suchovzdorné rostliny, rozhodně nebude nutná každodenní závlaha. Povrch pokryje kamenná drť, která nebude ovlivňovat kyselost půdu, pro trvalky tak vzniknou ideální podmínky. I tak tu ale občas může vyklíčit plevel nebo semenáčky dřevin, majitelé je smusejí průběžně odstraňovat. Stejně tak bude třeba kontrolovat přesev lnu vytrvalého.
Keře pro lepší soukromí
Ačkoliv se i trvalky vytvoří na terase soukromí, mnohem lépe to zvládnou keře, které se také dají kombinovat s trvalkami. Kolem terasy se hodí:
• anglické růže (Rosa) skupiny David Austin
• aromatické perovskie lebedolisté (Perovskia atriplicifolia)
• šeřík malolistý (Syringa microphylla)
• komule Davidova (Buddleia davidii)
• dřevité pivoňky (Paeonia suffruticosa)
• v zimě kvetoucí vilín prostřední (Hamamelis x intermedia)
text, kresby a foto Lucie Peukertová