Textílie a fólie na zahradě
Zahradní textilie a fólie zjednodušují a zlepšují péči o rostliny, čímž údržbu zahrady značně usnadňují. Vyznáte se v nich?Zahradní textilieJednotlivé druhy zahradních textilií se liší svými vlastnostmi a tím i možným použitím. Prodávají se tkané […]
Zahradní textilie a fólie zjednodušují a zlepšují péči o rostliny, čímž údržbu zahrady značně usnadňují. Vyznáte se v nich?
Zahradní textilieJednotlivé druhy zahradních textilií se liší svými vlastnostmi a tím i možným použitím. Prodávají se tkané a netkané a nejčastěji se využívají k ochraně rostlin, jako podklad pod mulč či vrstva proti růstu plevelů. Umožňují pronikání vody a vzduchu do půdy a jejich kotvení se provádí dřevěnými nebo plastovými kolíky, do pevnější zeminy ocelovými.- Nejtenčí, obvykle bílá netkaná textilie s gramáží 17 g/m2, se využívá jako ochrana rostlin před škůdci, ptáky a nepříznivým počasím. Bílá barva odráží světlo, v létě tak může textilie chránit plodiny před přímým sluncem či zakrývat skleník. Na podzim se do ní zase balí citlivé rostliny, aby je nepoškodil mráz.
- Mulčovací textilie mívá gramáž kolem 50 g/m2, může být tkaná i netkaná a nejčastěji se pokládá na okrasné i užitkové záhony. Vzhledem ke své černé barvě pohlcuje sluneční záření a udržuje v půdě stabilní teplotu. Brání také odpařování vody, čímž udržuje stálou půdní vlhkost a tím, že nepropouští světlo, zabraňuje i růstu plevelů.
- K mulčování se používá i tzv. ekotextilie vytvořená z přírodních látek, která se zhruba do tří až pěti let rozloží, čímž poskytne rostlinám navíc živiny. Nahradí tak nejen herbicidy, ale i hnojivo a používá se při ekologickém pěstování. Ostatní textilie se vyrábějí zpravidla z umělých vláken.
Tkaná a netkaná geotextilie
Uplatnění mají v okrasné i užitkové zahradě také geotextilie. Jsou pružné, pevné a vodopropustné, a pokud jsou vyrobené ze syntetických materiálů, nedrží se v nich plísně a jsou odolné proti UV záření.- Tkanou geotextilii lze použít například pod chodník nebo příjezdovou cestu, kde vyrovnává nerovnosti povrchu a brání vytlačování měkkého podkladu. Zamezuje také růstu kořenů, čímž chrání třeba kabelové vedení či terasu.
- Netkaná geotextilie slouží k oddělení vrstev půdy, k ochraně izolací a drenáží. Pokládá se třeba na dno jezírka, kde zároveň chrání jezírkovou fólii před protržením ostrými kameny. Využít ji můžete i do dětských pískovišť, kde oddělí písek od podkladu.
Praktické fóliePokud chcete někde v zahradě zamezit prostupu vzduchu či vlhkosti, využijte tenkou, pružnou a do určité míry tvarově přizpůsobivou fólii. Podle typu se fólie používají pro vyložení jezírek nebo zahradních potůčků, vhodné jsou ale i pro stavbu pařeniště či většího fóliovníku. Zahradní fólie vytvoří také optimální podmínky k pěstování jahod, salátů nebo třeba okurek. Pěstování rostlin na fólii je jednoduché a ekonomické – fólie zadržuje vlhkost v půdě, brání růstu plevelů a kontaktu ovoce a zeleniny se zeminou, takže plody zůstávají čisté.FOTO: PROFIMEDIA.CZ